Prawdziwy klejnot wiary i sztuki. Prezentacja Biblii Jubileuszowej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:00
27 października w Warszawie, w obecności prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, zaprezentowana została Biblia Jubileuszowa. Dzieło jest stylizowane na powstałą 600 lat temu Biblię gnieźnieńską.
Audio
  • Prace nad Biblią Jubileuszową Edycja świętego Pawła rozpoczęła dwa lata temu trzydniową sesją fotograficzną - wspomina dyrektor wydawnictwa, ksiądz Tomasz Lubaś (IAR)
  • Ornamentyka Biblii gnieźnieńskiej, będącej wzorcem stylizacyjnym Biblii Jubileuszowej, jest wyjątkowo piękna - zauważa dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ksiądz doktor Michał Sołomieniuk (IAR)
  • Biblię gnieźnieńską wiąże się z czeską szkołą iluminatorstwa. Reprezentuje ona tak zwany piękny styl z późnego gotyku - wyjaśnia ksiądz Michał Sołomieniuk (IAR)
  • Wyjątkowa prezentacja Biblii Jubileuszowej (IAR)
  • Ksiądz Sołomieniuk podkreśla, że dostęp do oryginału gnieźnieńskiego starodruku mają nieliczni (IAR)
  • Dyrektor Edycji świętego Pawła ksiądz Tomasz Lubaś zapowiada, że szczególny egzemplarz Biblii Jubileuszowej otrzyma podczas oficjalnej prezentacji, Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak (IAR)
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas prezentacji Biblii Jubileuszowej
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas prezentacji Biblii JubileuszowejFoto: PAP/Rafał Guz

Biblia Jubileuszowa to eksperyment połączenia "Biblii Paulistów", czyli współczesnego przekładu Pisma Świętego oraz pięknej XV - wiecznej ornamentyki i stylizacji "Biblii gnieźnieńskiej". Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest wydawnictwo Edycja Świętego Pawła, które postanowiło uczcić stuletnią rocznicę istnienia Towarzystwa Świętego Pawła. Księga prezentuje bardzo wysokie walory artystyczne. Dzieło ozdobiono misternymi iluminacjami figuralnymi w inicjałach oraz ornamentami roślinnymi i zwierzęcymi na marginesach, które wyszły spod ręki wysokiej klasy malarzy miniaturzystów.

- Pragniemy, by tak pięknie ilustrowana Biblia nie tylko znalazła się w zbiorach bibliofilskich, ale by przemówiła do współczesnego człowieka. Oprócz tekstu mówi ona do nas bardzo pięknymi ilustracjami - mówił abp Wojciech Polak.

Największe jednak wrażenie na odbiorcy robi pierwsza strona Księgi Rodzaju, która w rozpoczynającej dzieło miniaturze w inicjale litery „I” ukazuje niezwykle misternie wykonane wyobrażenie siedmiu dni stworzenia. Biblia Jubileuszowa liczy 1316 stron w pełnym kolorze i waży 6 kg.  Była drukowana w specjalistycznej drukarni we Włoszech. Podobnie jak w oryginale, każde ze stron w 95 procentach stanowi oryginalny projekt, różniąc się tym samym od pozostałych, co stanowi o jej bogactwie i wyjątkowości.

Biblia Jubileuszowa jest dostępna w trzech wersjach: standardowej, która kosztuje 600 zł, ekskluzywnej za 1200 zł i limitowanej, numerowanej za 5 tys. zł. Wersji limitowanych jest tylko 200 egzemplarzy .

Jak dodaje dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ksiądz doktor Michał Sołomieniuk, dwie z nich powędrują w  bardzo szczególne miejsca. Pierwsza z nich zostanie złożona na Jasnej Górze, a drugą otrzyma podczas oficjalnej prezentacji Prymas Polski Wojciech Polak.

Oryginał "Biblii Gnieźnieńskiej", ze względu na dbałość o jego stan, przechowywany jest w specjalnych warunkach w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym, dlatego podziwiać go mogą tylko nieliczni.

W prezentacji wzięli udział abp Wojciech Polak - prymas Polski, metropolita gnieźnieński ks. dr Michał Sołomieniuk - dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz ks. Tomasz Lubaś - dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła.

Całą prezentację poprowadził Marcin Przeciszewski - prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

kz, IAR/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: rodzina nigdy nie była tak atakowana, jak obecnie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 18:10
Papież Franciszek zachęcał młodych ludzi, by zawierali małżeństwa, i przyznał, że błędem duszpasterzy jest to, że nie potrafią do niego przygotować w odpowiedni sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: miłość jest miarą wiary, a wiara jest duszą miłości

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 17:11
Papież Franciszek mówił wiernym, że nie można oddzielać życia religijnego od służby i niesienia pomocy potrzebującym jej bliźnim.
rozwiń zwiń