X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Samobójczy atak islamistów z Boko Haram. 32 osoby zginęły

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 06:34
Co najmniej 32 osoby poniosły śmierć a 119 zostało rannych w wyniku samobójczego zamachu bombowego, którego dokonano w poniedziałek na północnym wschodzie Nigerii. Region ten jest ośrodkiem powstania sunnickich islamistów z Boko Haram.
Bojownicy Boko Haram
Bojownicy Boko HaramFoto: youtube.com

W mieście Potiskum w stanie Yobe bomba wybuchła w tłumie szyitów przechodzących przez rynek w centrum miasta, obok pałacu emira. Według ustaleń władz, zamachowiec - samobójca wmieszał się w tłum po czym zdetonował ładunek wybuchowy, który miał na sobie.

Potiskum jest stolicą gospodarczą stanu Yobe, jednego z trzech stanów na północnym wschodzie Nigerii, w których od maja 2013 roku obowiązuje stan wyjątkowy. Wprowadzono go, by położyć kres powstaniu ekstremistów sunnickich z organizacji Boko Haram, w którym w ciągu pięciu lat zginęło ponad 10 tysięcy ludzi.

Boko Haram: wydaliśmy uczennice za mąż. "Nie ma odwrotu od tej wojny" >>>

To drugi atak w wykonaniu sunnickich islamistów w ostatnim czasie. W niedzielę późnym wieczorem doszło do szturmu na więzienie w centrum kraju, gdzie wyroki odsiadywało wielu islamskich terrorystów. Przy pomocy materiałów wybuchowych napastnicy sforsowali mury i uwolnili co najmniej 50 więźniów - poinformowała policja. Przypomniała, że ten zakład karny był już w 2012 r. celem ataku islamistów z Boko Haram.

Napastnicy użyli materiałów wybuchowych, by wtargnąć w niedzielę wieczorem do więzienia w Koton Karfe (Koton Karifi) i umożliwić ucieczkę 50 osadzonych - powiedział rzecznik policji Emmanuel Ojukwu.
Wiele nigeryjskich mediów twierdzi, że uwolniono ponad 100 więźniów.
Wiadomo, że w tym więzieniu są osadzani bojownicy ugrupowania Boko Haram. Rzecznik nigeryjskiej policji twierdzi jednak, że napaści dokonali kryminaliści i nie miała ona związku z działaniami islamistów z Boko Haram.

Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo", od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.
W roku 2012 w trakcie ataku uzbrojonych napastników na więzienie w Koton Karfe zginął strażnik, a 119 więźniów zbiegło. Wówczas Boko Haram przyznała się do ataku i oświadczyła, że dokonała go, by ratować swych członków

1 listopada przywódca ugrupowania poinformował, że ponad 200 uczennic uprowadzonych w połowie kwietnia przeszło na islam i zostało wydanych za mąż. Porwanie dziewcząt pół roku temu poruszyło społeczność międzynarodową. Dziewczęta, głównie chrześcijanki, zostały uprowadzone w mieście Chibok w stanie Borno.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>

IAR/PAP, to, bk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boko Haram ogłosił powstanie kalifatu w Nigerii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 12:00
O utworzeniu kalifatu poinformował lider Boko Haram Abubakar Shekau, który wychwalał przy tym Abu Bakra al-Baghdadiego, kalifa samozwańczego Państwa Islamskiego, działającego na zajętych przez bojowników częściach Iraku i Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boko Haram znów atakuje. Porwano 30 dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 20:05
Nie wiadomo, co stało się z chłopcami i dziewczynkami uprowadzonymi przez islamskich terrorystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boko Haram: wydaliśmy uczennice za mąż. "Nie ma odwrotu od tej wojny"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 18:26
Przywódca ugrupowania Boko Haram poinformował, że pond 200 uczennic uprowadzonych w połowie kwietnia przeszło na islam i zostało wydanych za mąż. Zaprzeczył także informacjom o zawieszeniu broni z władzami Nigerii - podała w sobotę agencja Associated Press.
rozwiń zwiń