X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska na 31 miejscu w globalnym rankingu dobrobytu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 21:21
Nasz kraj oceniany jest jako państwo umiarkowanego dobrobytu. Zajęliśmy 31. miejsce w rankingu World Prosperity Index obejmującym 142 kraje świata, wytwarzające łącznie 99 proc. światowego PKB. W ubiegłym roku uplasowaliśmy się na 34. pozycji.
Polska na 31 miejscu w globalnym rankingu dobrobytu
Foto: East News/Glow Images

Polska wypada najlepiej w kategorii bezpieczeństwa, w której zajęła lokatę 24., a najsłabiej w kategorii osobistych swobód i wolności - 58 miejsce. W rankingu uwzględniono osiem kategorii m.in. przedsiębiorczość, szkolnictwo, opiekę zdrowotną, kapitał społeczny.

Ze szczególnego zestawienia obejmującego głównie wyniki ankiety z 2013 roku, choć w niektórych przypadkach także z lat wcześniejszych wynika, że Polska ma niższy od światowej średniej wskaźnik zatrudnienia i niższe od przeciętnej zaufanie do instytucji finansowych.

Ma za to wyższy wskaźnik oszczędności ludności i niższy nierentownych kredytów. Ogólnie Polacy są zadowoleni z poziomu życia. Deklarowany wskaźnik zadowolenia -69,1 proc. jest o blisko 10 pkt. proc. wyższy od światowej średniej, wynoszącej 59,4 proc.

Ufamy wojsku, ale nie biznesowi i polityce

79 procent  Polaków uważa swój kraj za dobre miejsce dla otwarcia biznesu. Globalna średnia wynosi 70 procent, ale tylko 43,3 procent ankietowanych sądzi, że w Polsce można dorobić się ciężką pracą, wobec globalnej średniej 80,5 procent.

88 procent Polaków ma zaufanie do wojska, ale mniej niż 50 procent do wymiaru sprawiedliwości. 17,8 procent jest zadowolonych z rządu przy globalnej średniej 51,7 procent. 69,5 procent jest subiektywnie przeświadczonych, że biznes i polityka są skorumpowane. Światowa średnia 66,4 procent.

73,1 procent ankietowanych Polaków czuje się bezpiecznie wieczorem na ulicy, ale tylko nieco więcej niż 50 procent uważa, że Polska jest dobrym krajem do życia dla mniejszości i imigrantów.

Ważna jest religia

Z raportu Instytutu Legatum wynika też, że Polacy są społeczeństwem religijnym. 68,7 procent ankietowanych było w ubiegłym tygodniu w kościele. Globalna średnia to 49,2 procent. 90,8 procent sądzi, że w trudnej sytuacji życiowej może polegać na rodzinie i znajomych. Jednak Polacy mniej chętnie angażują się w wolontariacie i są nieco bardziej nieufni niż średnia dla wszystkich państw rankingu.

Najlepsza Norwegia, najgorsza Republika Środkowej Afryki

Spośród dawnych krajów postkomunistycznych najlepiej w rankingu wypada Słowenia - na miejscu 24 i Czechy - na 29. Węgry są na 39, Ukraina na 63, a Rosja na 68 miejscu.

Najlepiej prosperującym krajem świata jest Norwegia. W pierwszej dziesiątce znalazły się również trzy inne państwa skandynawskie: Dania, Szwecja i Finlandia.

Na drugim miejscu wśród krajów o najwyższym poziomie dobrobytu jest Szwajcaria, a na trzecim Nowa Zelandia.

Wielka Brytania uplasowała się na miejscu 13., tuż przed Niemcami. Włochy są niżej od Polski na miejscu 37. Najgorzej ocenionym w rankingu krajem świata jest Republika Środkowej Afryki.

Instytut Legatum z siedzibą w Londynie jest charytatywnym think tankiem wchodzącym w skład Legatum Group, uważającym, że dobrobytu nie należy mierzyć wyłącznie wskaźnikami gospodarczymi, lecz także innymi, wpływającymi na to, jak ludzie się czują i oceniają swój standard życia. Instytut chce zrozumieć, co powoduje, że jednym krajom udaje się wybić, a innym nie, i co jest hamulcem dla indywidualnego sukcesu.

PAP/iz

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prosperity Index: Polska 34. na liście krajów dobrobytu na świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 11:29
Polski dobrobyt jest na poziomie Włoch. Tak wynika z rankingu "Prosperity Index", na czele którego są Norwegia, Szwajcaria i Kanada - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy już na 200 rynkach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 09:00
Firmom udało się z niczego zbudować eksportową machinę - pisze "Puls Biznesu". Gazeta pisze, że w ciągu ostatnich 25 lat polski eksport przeszedł długą drogę.
rozwiń zwiń