X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Potencjalny następca Eriki Steinbach: chcemy moralnej rehabilitacji wypędzonych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 11:21
Kandydat na szefa Związku Wypędzonych (BdV) Bernd Fabritius zapowiedział, że po objęciu urzędu będzie zabiegał o "odprężenie" w relacjach między ziomkostwami a Polską. - W nowoczesnej Europie nie potrzebujemy wrogów – podkreślił w rozmowie z "Die Welt".
Bernd Fabritius
Bernd Fabritius Foto: Sven Teschke/Wikipedia/Creative Commons CC-by-sa-3.0 de

Deputowany bawarskiej CSU przyznał, że ze względu na to, iż Steinbach uważana była w Polsce za persona non grata, nie będzie to łatwe zadanie. Wyjaśnił, że będzie chciał doprowadzić do spotkania Niemców pochodzących z terenów należących obecnie do Polski z przedstawicielami polskiego rządu; celem takiego spotkania miałaby być "otwarta dyskusja" pozwalająca na "szczere załatwienie" spraw. Jak zaznaczył, "nadszedł czas" na taką inicjatywę.
Sygnał dla Polski
- Musimy wysłać Polsce jasny sygnał: w XXI wieku nie chodzi przede wszystkim o materialne wyrównanie, lecz o moralną rehabilitację wypędzonych - powiedział Fabritius. Jak dodał, wielu z nich musi jeszcze ciągle "żyć z oskarżeniem, że sami ponoszą winę za swój los. To jest nie do zniesienia".
49-letni polityk ma zostać wybrany na szefa BdV na zjeździe ziomkostw 7 listopada w Berlinie.
Spuścizna Steinbach
Od 1998 roku Związkiem Wypędzonych kierowała Erika Steinbach. W lecie zapowiedziała, że nie będzie ponownie kandydowała na to stanowisko. Jej działalność, szczególnie forsowanie projektu Centrum przeciwko wypędzeniom oraz liczne prowokacyjne wypowiedzi, doprowadziły w poprzedniej dekadzie do poważnego kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich.

Niemiec z Rumunii
Fabritius urodził się w 1965 roku w Rumunii. W 1984 roku przyjechał jako przesiedleniec do RFN. Zapowiedział, że będzie zabiegał o poprawę warunków życia mniejszości niemieckiej w Europie Wschodniej, szczególnie o większe możliwości nauki języka niemieckiego.

Bawarski chadek jest gejem; żyje w zarejestrowanym związku ze swoim partnerem. Jak powiedział "Die Welt", nie spodziewa się w związku z tym żadnych problemów podczas głosowania. W BdV mamy zarówno konserwatywnych, jak i liberalnych członków - wyjaśnił. Steinbach należała - zarówno w sprawach politycznych jak i obyczajowych - do konserwatywnego skrzydła CDU.
pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy: Erica Steinbach rezygnuje z szefowania Związkowi Wypędzonych

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 22:07
Erika Steinbach rezygnuje z funkcji szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych. Steinbach zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję na stanowisku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Następca Steinbach za dialogiem z Polską. Będzie popierał roszczenia?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 07:31
Polityk bawarskiej CSU Bernd Fabritius, desygnowany na nowego szefa Związku Wypędzonych (BdV), opowiedział się za dialogiem z Polską. Zapewnił, że związek nie będzie wysuwał roszczeń wobec sąsiadów; roszczenia indywidualne pozostają jednak jego zdaniem otwarte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki rząd realizuje projekt Eriki Steinbach. Będzie Dzień Pamięci Wypędzonych

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 20:14
Związek Wypędzonych (BdV) domagał się od lat ustanowienia dnia pamięci o ofiarach przymusowych wysiedleń, twierdząc, że taki los spotkał 14 mln Niemców.
rozwiń zwiń