Czworo laureatów konkursu "Książka Historyczna Roku"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 21:05
Monika Agopsowicz, Tytus Jaskułowski, Marek Jedynak i Jarosław Wróblewski zostali laureatami tegorocznego konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego.
Audio
  • Moniki Agopsowicz o książce "Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska" (IAR)
Laureaci konkursu Książka Historyczna Roku
Laureaci konkursu "Książka Historyczna Roku"Foto: Jan Bogacz/TVP

Nagrody zostały wręczone podczas czwartkowej gali w siedzibie TVP w Warszawie.
W kategorii Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku jury wyróżniło Tytusa Jaskułowskiego za "Przyjaźń, której nie było. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD wobec MSW 1974-1990" (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).
Nagrodę czytelników w tej kategorii przyznano Markowi Jedynakowi za książkę "Niezależni kombatanci w PRL" (Wydawnictwo BARBARA i IPN oddział w Krakowie - Delegatura Kielce). W głosowaniu internetowym Jedynak otrzymał ponad 4,6 tys. głosów.

W kategorii Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku jury uhonorowało publikację Moniki Agopsowicz "Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska" (Wydawnictwo LTW).

Nagrodę czytelników w tej kategorii otrzymała pozycja autorstwa Jarosława Wróblewskiego "Zośkowiec" (Fronda). Głos na autora oddało ponad 3,8 tys. internautów.
W jury konkursu "Książka Historyczna Roku” zasiedli: prof. dr hab. Piotr Franaszek (przewodniczący), prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Grzegorz Łukomski, prof. dr hab. Adama Dobroński, prof. dr hab. Andrzej Nowak oraz prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.

W konkursie mogły wziąć udział książki wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2013 roku a 30 czerwca 2014 roku. Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe - swój głos można było oddać od 1 do 31 października.
Organizatorem konkursu są Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Radio. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 10:00
W "Spotkaniach po zmroku" porozmawiamy z Grzegorzem Motyką, autorem książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękna i smutna historia miłości w trudnych czasach. "Listy jak dotyk"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 05:00
"Listy jak dotyk" to obszerny wybór korespondencji Jacka Kuronia z jego żoną Grażyną Borucką-Kuroń. - Pomimo cenzury, przez którą te listy przechodziły, starali się tak pisać, by poczuć się jak najbliżej siebie. Stąd wielka praca, by siebie i drugiej osoby nie oszukiwać, nie grać bohatera i pokazywać swoje słabe strony, być cały czas razem - mówi Maria Krawczyk, redaktorka tego tomu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń