X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemcy mówią "nie". Polacy nie będą mniejszością narodową

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 23:18
Niemieckie MSW odrzuciło wniosek Związku Polaków w Niemczech o przyznanie mieszkającym w tym kraju Polakom statusu mniejszości narodowej. O decyzji resortu informuje pełnomocnik związku mecenas Stefan Hambura. Zapowiada też dalsze kroki - także na drodze sądowej.
Audio
  • MSW Niemiec: Polacy nie są mniejszością narodową - z Berlina Wojciech Szymański (IAR)
Niemcy odmawiają przyznania Polakom statusu mniejszości narodowej
Niemcy odmawiają przyznania Polakom statusu mniejszości narodowejFoto: PAP/EPA/MAJA HITIJ

Według niemieckiego MSW, obywatele pochodzenia polskiego mieszkający na stałe w Niemczech nie spełniają warunków koniecznych do uznania ich za mniejszość narodową. Polacy nie są bowiem - zdaniem strony niemieckiej - ludnością "rodzimą i "tradycyjnie osiadłą" na tych terenach.

Ponad miesiąc temu mec. Hambura skierował do pełnomocnika rządu ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, sekretarza stanu w MSW Hartmuta Koschyka wniosek o wpisanie Polaków do rejestru mniejszości narodowych.
W uzasadnieniu zwracał uwagę, że istniejący od 1922 roku Związek Polaków w Niemczech został zlikwidowany po napaści III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 roku. Gestapo aresztowało wówczas blisko 2 tys. działaczy polonijnych, część z nich deportowano do obozów koncentracyjnych. 27 lutego 1940 roku rząd niemiecki zakazał działalności Związku Polaków w Niemczech i skonfiskował jego majątek. Po wojnie działalność ZPwN reaktywowano.
- Do dzisiaj w Niemczech mieszkają osoby należące do polskiej mniejszości, które spełniają kryteria ustalone przez niemiecki rząd - pisze polski prawnik. Jak podkreśla, są to potomkowie członków mniejszości polskiej z czasów przedwojennych mieszkający w Zagłębiu Ruhry, Berlinie, Hamburgu i innych częściach Niemiec. Władze niemieckie powinny uznać ten fakt, niezależnie od liczebności tej mniejszości.
W odpowiedzi na wniosek  Związku Polaków w Niemczech niemieckie MSW zwraca uwagę, że niemiecki parlament, ratyfikując w 1997 roku Konwencję Ramową Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych, zaliczył do nich tylko Duńczyków, Fryzyjczyków, Serbołużyczan i Romów. Włączenie kolejnej mniejszości wymagałoby zmiany ustawy ratyfikacyjnej przez parlament.
W traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku, będącym do dziś podstawą prawną polsko-niemieckich relacji, mowa jest - w przeciwieństwie do mniejszości niemieckiej w Polsce - o "osobach w RFN, posiadających niemieckie obywatelstwo, które są pochodzenia polskiego albo przyznają się do języka, kultury lub tradycji polskiej". Autorzy traktatu przyznali obu grupom podobne prawa, w tym prawo do zachowania tożsamości bez jakiejkolwiek próby asymilacji wbrew ich woli.
Niemiecka Polonia była w okresie powstawania traktatu grupą bardzo zróżnicowaną. Oprócz mającej niemieckie obywatelstwo "starej" Polonii, której korzenie sięgają XIX wieku, w RFN przebywało kilkuset tysięcy Polaków z nowej fali emigracji, często o nieuregulowanym statusie pobytu.
Najliczniejszą grupę stanowiły osoby, które wyemigrowały z Polski, głównie w latach 70. i 80., na podstawie opcji narodowościowej jako "Niemcy", zachowując jednak poczucie tożsamości polskiej.

Twórcy traktatu z 1991 roku argumentowali, że dzięki przyjętym rozwiązaniom z praw mogą korzystać wszystkie kategorie osób związanych z Polską. Ich liczbę szacuje się łącznie na dwa miliony osób.
W odpowiedzi na polski wniosek niemieckie MSW zwraca uwagę, że zapisy traktatu z 1991 roku są dowodem na to, że zarówno Berlin jak i Warszawa uznały, iż w Niemczech nie ma polskiej mniejszości.

Mec.Hambura zapowiedział podjęcie dalszych działań, w tym wkroczenie na drogę sądową.

 

JU/PAP

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-11-08 21:02 Zgłoś
Niemcy niemczą Polaków do końca, bo to łatwiejsze. Polacy nie są tak mocną tożsamością, jak Turcy. Większość Polaków w Niemczech, to zarobkowi przyjezdni, panienki, które wyszły za Niemca i urodziły Niemcowi nie mówiące po polsku dzieci. Z Polaków łatwiej zrobić Niemców już w drugim pokoleniu.

Czytaj także

Merkel ma pomysł na wzrost gospodarczy w Europie i nie chodzi o wyższe wydatki

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:57
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała we wtorek o ściślejszą koordynację polityk gospodarczych w Europie, co według niej jest lepszą metodą na pobudzenie wzrostu gospodarczego niż zwiększenie wydatków publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Polakach, którzy pomagali uchodźcom z NRD

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 08:00
9 listopada przypada rocznica upadku muru berlińskiego. Niemcy, którzy 25 lat temu uciekali przez Polskę z NRD do RFN chcą tutaj wrócić, by podziękować Polakom za pomoc, której udzielono im ćwierć wieku temu na Saskiej Kępie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: ptasia grypa przy granicy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 12:58
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznicy upadku Muru Berlińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 14:00
Niemcy świętują - 25 lat temu zburzono mur berliński, czy teraz mamy pełne zjednoczenie Wschodnich i Zachodnich ziem Republiki Federalnej?
rozwiń zwiń