X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Bułgarii stanął pomnik Jana Pawła II. "Symbol wiary i dobra"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 18:43
Pomnik papieża Jana Pawła II odsłonięto w bułgarskim mieście Belene nad Dunajem, w obecności prezydenta Bułgarii Rosena Plewnelijewa.
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: PAP/Martin Athenstaedt

W Belene urodził się błogosławiony Ewgenij Bosiłkow, biskup katolicki rozstrzelany przez władze komunistyczne w 1952 roku. W tym mieście znajdował się największy obóz karny okresu komunistycznego.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>
- Religia była jednym z podstawowych wrogów państwa totalitarnego, a ludzie, którzy z niej nie rezygnowali, byli prześladowani. Niezależnie od tego wielu odważnych obywateli bułgarskich nie ugięło się i nie zrezygnowało z wiary i z prawa do swobodnego wyrażania swoich poglądów religijnych - powiedział Plewnelijew, cytowany w komunikacie prezydenckiej służby prasowej.
- Tu, w rodzinnym mieście beatyfikowanego Ewgenia Bosiłkowa i w bezpośrednim sąsiedztwie najstraszniejszego więzienia stworzonego przez władzę totalitarną pomnik ten będzie wznosić się jako symbol wiary i dobra - dodał prezydent.
Podkreślił on wyjątkową rolę, jaką odegrał polski papież w walce milionów obywateli Europy Wschodniej i Środkowej o wolność i godność.
Przypominając męczenników za wiarę: biskupa Bosiłkowa oraz asumpcjonistów Kamena Wiczewa, Pawła Dżidżowa i Jozafata Sziszkowa, beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1998 i 2002 roku, prezydent powiedział: "Powinniśmy opowiadać o ludziach, którzy wybrali godność zamiast pogodzenia się. Wierzę, że należy pamiętać prawdę o represjach reżimu komunistycznego".

Bosiłkow, Wiczew, Dżidżow i Sziszkow "są wśród tych wielu Bułgarów, których zniszczone życie stało się symbolem bezbożnych czasów" - mówił prezydent. Na uroczystości obecny był nuncjusz apostolski w Bułgarii Anselmo Guido Pecorari.
Region Belene, Nikopola i Ruse, miast nad Dunajem w północnej części kraju, to jeden z ośrodków katolicyzmu w prawosławnej Bułgarii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, to

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: Jan Paweł II nie przypuszczał, że komunizm upadnie tak szybko

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 07:47
Już po wyborach 4 czerwca 1989 roku Jan Paweł II sceptycznie zapatrywał się na szanse przejęcia w Polsce władzy przez Solidarność - pisze włoski historyk Massimiliano Signifredi w pracy na temat roli, jaką odegrał papież Polak w upadku komunizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Owoc cudu Jana XXIII". W Paryżu odsłonięto pomnik Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 10:08
Pomnik Jana Pawła II stanął przy paryskiej katedrze Notre Dame. W uroczystości uczestniczyli m.in. mer stolicy Francji Anne Hidalgo, arcybiskup Paryża, kardynał Andre Vingt-Trois i metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi powstaje pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:11
Fundamenty przyszłej świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II zostały poświęcone w Smorgoniach w obwodzie grodzieńskim przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza - poinformował portal Kościoła katolickiego na Białorusi catholic.by.
rozwiń zwiń