Grzegorz Schetyna: Polska i Niemcy tak samo oceniają sytuację na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 17:07
Szef polskiej dyplomacji rozmawiał w Berlinie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem m.in. o sytuacji na Ukrainie, a także o sankcjach wobec Rosji.
Audio
  • Grzegorz Schetyna po spotkaniu z Frankiem-Walterem Steinmeierem (IAR)
  • Frank-Walter Steinmeier: jest to nasze wspólne zdanie, musimy nadal pracować nad możliwościami załagodzenia konfliktu. Tak, żeby spirala przemocy nie rozkręciła się do tego stopnia, że znowu będziemy musieli doświadczać większej konfrontacji militarnej (IAR)
Szef MSZ Grzegorz Schetyna
Szef MSZ Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Radek Pietruszka

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

- Polsko-niemieckie spojrzenie jest wspólne, jeśli chodzi o ocenę sytuacji, także jeśli chodzi o politykę sankcji - oświadczył Schetyna. Jak dodał, Polsce zależy na tym, by "dołączyć opcję francuską". - Wtedy będziemy mogli mówić, że Weimar jest znowu w dobrej formie - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

Schetyna powiedział, że sugestia powrotu do "formuły weimarskiej", czyli współpracy Niemiec, Francji i Polski, wyszła od administracji prezydenta Ukrainy. - Jesteśmy zawsze gotowi, żeby robić to razem- zapewnił. Przypomniał, że wspólna interwencja Warszawy, Berlina i Paryża w lutym br. przerwała rozlew krwi w Kijowie.

Daleka droga

Steinmeier ocenił, że Europa jest niestety jeszcze "bardzo daleka" od rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Pytany o wyniki rozmów w Moskwie, gdzie we wtorek spotkał się m.in. z prezydentem Władimirem Putinem, minister wyjaśnił, że trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się możliwość wymiany poglądów ze stroną rosyjską, chociaż różnica stanowisk jest "olbrzymia".

- Nie akceptujemy sytuacji, gdy 75 lat po zakończeniu wojny znów przesuwane są granice - podkreślił Steinmeier. Dodał, że stanowi to "oczywiste naruszenie prawa międzynarodowego", z którym "nie możemy się pogodzić i którego nie uznamy".

Zagrożona szansa na postęp

Szef MSZ Niemiec ostrzegł, że szansa na postęp, która pojawiła się po podpisaniu we wrześniu protokołu z Mińska, jest obecnie zagrożona i znów grozi "militarna konfrontacja".

Zaapelował, by mimo wszystko, chociaż cześć polityków chciałaby spisać tę umowę na straty, zachować ją i zabiegać o jej wdrażanie. Za kluczowy problem uznał wyznaczenie granicy, poza którą należy wycofać ciężki sprzęt wojskowy i wojsko. - Musimy wejść w szczegóły, aby znaleźć punkt zaczepienia, od którego będzie można zacząć ponowne wdrażanie porozumienia z Mińska - dodał.

Steinmeier wysoko ocenił współpracę Niemiec z Polską. - Nasze oba kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę - oświadczył polityk SPD.

Obaj ministrowie po południu wezmą udział w obradach forum polsko-niemieckiego. Tegoroczne spotkanie, w którym biorą udział politycy, naukowcy, ludzie kultury i przedstawiciele biznesu, odbywa się pod hasłem "Przyszłość europejskiej polityki wschodniej". Szefowie dyplomacji wręczą też polsko-niemiecką nagrodę. W tym roku otrzymają ją Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz w Brandenburgii.

''mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina: żytomierzanie szykują się do wojny na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:06
Mieszkańcy Żytomierza na Polesiu starają się nie myśleć o wojnie, jednak na wszelki wypadek przygotowują się do walk na dużą skalę. Mówią, że - patrząc na to, co wyprawiają rosyjscy przywódcy na Kremlu - trzeba być przygotowanym na wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: problemy między Polską a Rosją można rozwiązać

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:40
- Jestem przekonany, że dowolny problem można rozwiązać, kierując się wzajemnym szacunkiem i pragmatyzmem - powiedział Władimir Putin, przyjmując listy uwierzytelniające od ambasador RP Katarzyny Pełczyńskiej - Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Ukrainy: nie będziemy negocjować bezpośrednio z separatystami

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 16:00
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wykluczył możliwość bezpośrednich negocjacji z prorosyjskimi separatystami.
rozwiń zwiń