X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lawina dymisji w PKW. Wszyscy weloletni członkowie komisji odejdą po drugiej turze wyborów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 01:02
Rezygnacje sędziów to konsekwencja problemów z liczeniem głosów w wyborach samorządowych z powodu niewłaściwego funkcjonowania systemu informatycznego.
Audio
Sędziowie PKW zrezygnowali, ale będą wypełniać swoje obowiązki do zakończenia drugiej tury głosowania
Sędziowie PKW zrezygnowali, ale będą wypełniać swoje obowiązki do zakończenia drugiej tury głosowaniaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Pięć dni po głosowaniu ciągle nie znamy wyników wyborów do wszystkich rad gmin i powiatów, a także sejmików wojewódzkich. Znane są natomiast rezultaty wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Powodem są problemy z systemem informatycznym, używanym przy liczeniu głosów.

Późnym wieczorem w piątek o swojej dymisji poinformowało sześciu członków PKW. Zapowiedzieli, że po ogłoszeniu oficjalnych wyników II tury wyborów przestaną zasiadać w komisji. Są to sędziowie: Andrzej Kisielewicz, Bogusław Dauter, Maria Grzelka, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz i Włodzimierz Ryms.

Nie zrezygnował jedynie sędzia Wiesław Kozielewicz. Właśnie w piątek otrzymał nominację na miejsce sędziego Stanisława Kosmala, który skończył 70 lat i musiał zakończyć pracę w PKW.

Wcześniej dymisję na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego złożył szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski. Prezydent zapowiedział, że ją przyjmie. W środę zrezygnował szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki. - Do złożenia dymisji skłania mnie poczucie odpowiedzialności za przygotowanie i organizację wyborów, w tym za zapewnienie sprawnego systemu informatycznego - napisał w oświadczeniu.

W czwartek rano z zasiadania w PKW zrezygnował sędzia Stanisław Zabłocki. Jak wyjaśnił, decyzję o rezygnacji podjął "w związku z oceną społeczną trudności w zakresie szybkiego ogłoszenia wyników wyborów, które to trudności zostały spowodowane awarią systemu elektronicznego wspomagania prac organów wyborczych". Sędzia podkreślił, że według jego "najlepszej wiedzy, Państwowa Komisja Wyborcza nie jest odpowiedzialna z prawnego punktu widzenia ani za awarię systemu elektronicznego, ani za przebieg procedury wyłaniania podmiotu, który jest autorem tego systemu". Stanisław Zabłocki dodał jednak, że pozostanie w Komisji do zakończenia drugiej tury wyborów samorządowych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

Prezydent - na uzasadniony wniosek prezesa instytucji, która wskazała danego sędziego do PKW - może odwołać członków komisji lub jej szefa. Według kodeksu wygaśnięcie członkostwa w PKW następuje też w przypadku zrzeczenia się członkostwa, śmierci, ukończenia 70 lat przez członka komisji będącego sędzią w stanie spoczynku.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Komisja wznowiła liczenie głosów o 11 w piątek. Pracę przerwała formalnie w czwartek wieczorem, gdy grupka demonstrantów wtargnęła do budynku komisji.

W piątek wojewódzkie komisje wyborcze ogłosiły wyniki wyborów do sejmików województwa lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Opozycja domaga się tymczasem powtórzenia głosowania, a dane z wielu regionów pokazują na rekordowy procent głosów nieważnych. Są komisje, gdzie było ich nawet aż 40 procent.

Wybory samorządowe odbyły się w ubiegłą niedzielę. Według sondażu exit-polls największe poparcie w skali Polski zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska.

TVP Info, IAR, bk, iz

Komentarze1
aby dodać komentarz
tajfun6662014-11-21 18:20 Zgłoś
W ten sposób szefowie PKW i KGB będąc w emerytalnym wieku swobodnie odpływają z patriotycznego okrętu na "zasłużone" wysokie gaże emerytalne.

Czytaj także

Jest uchwała wznawiająca pracę PKW. Dziś poznamy ostateczne wyniki wyborów?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 13:26
Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła uchwałę wznawiającą od 11.00 prace nad liczeniem głosów w wyborach samorządowych. Siedziba PKW jest pilnie strzeżona przez policję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller apeluje do prezydenta o spotkanie. „Sytuacja jest nienormalna”

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 13:26
Szef SLD Leszek Miller zaapelował do prezydenta o spotkanie z przedstawicielami głównych partii politycznych, przedstawicielami PKW i prezesem NIK, aby ocenić stan przygotowań do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymania podczas oblężenia PKW. Ruszyły pierwsze procesy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 17:22
W przypadku wszystkich 12 osób zatrzymanych podczas czwartkowych zajść w PKW policja chce zastosować tryb przyspieszony. Pierwsze sprawy sąd ma rozpatrzyć w piątek po godz. 17.
rozwiń zwiń