OBWE: czołgów rosyjskich nie widzieliśmy, ale ludzi w mundurach tak

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 19:33
- Oficjalnie przez rosyjsko-ukraińską granicę nie przejeżdżały czołgi, ale coraz częściej przekraczają ją mężczyźni w mundurach - powiedział Polskiemu Radiu szef misji obserwacyjnej OBWE w Rosji Paul Picard.
Audio
  • Obserwatorzy OBWE: czołgów nie widzieliśmy, ale ludzi w mundurach tak - Maciej Jastrzębski (IAR) z Rostowa nad Donem. Szef misji obserwacyjnej OBWE w Rosji Paul Picard (tłumaczenie) : - Zauważamy w ostatnich tygodniach ludzi ubranych w odzież wojskową, którzy coraz częściej przekraczają granicę.
Kanadyjska dostawa mundurów zimowych dla ukraińskich żołnierzy. Obserwatorzy OBWE twierdzą, że nie widzieli kolumny rosyjskich czołgów przekraczających granicę z Ukrainą, ale notują coraz więcej osób w mundurach, które to robią
Kanadyjska dostawa mundurów zimowych dla ukraińskich żołnierzy. Obserwatorzy OBWE twierdzą, że nie widzieli kolumny rosyjskich czołgów przekraczających granicę z Ukrainą, ale notują coraz więcej osób w mundurach, które to robiąFoto: ROMAN PILIPEY/PAP/EPA.

Szesnastoosobowa misja obserwatorów OBWE pracuje w Rosji od sierpnia. Jej mandat dotyczy obserwacji dwóch przejść granicznych: Donieck i Gukowo. Oba posterunki znajdują się w rosyjskim obwodzie rostowskim, który graniczy z separatystycznymi regionami Donbasu.

Niedawno władze w Kijowie informowały, że z Rosji na Ukrainę wjechały czołgi, wyrzutnie rakietowe i ciężarówki z żołnierzami.

- W rejonie, który patrolujemy, niczego takiego nie zauważyliśmy - powiedział Polskiemu Radiu szef misji OBWE Paul Picard. - Jak wiadomo, nasz mandat dotyczy posterunków w Doniecku i Gukowie. Na terenie tych przejść niczego takiego nie widzieliśmy - sprecyzował Picard.

Szef obserwatorów dodał natomiast, że ostatnio coraz więcej osób przekracza rosyjsko-ukraińską granicę. - Zauważamy w ostatnich tygodniach ludzi ubranych w odzież wojskową, którzy coraz częściej przekraczają granicę - podkreśla Paul Picard.

Szef misji OBWE zauważa również, że w rejonie rosyjskiej granicy, po stronie ukraińskiej, panuje spokój. Jak tłumaczy, z tych terenów separatyści całkowicie wyparli ukraińskie wojska, a więc nikt do nikogo nie strzela.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

JU/IAR

Zobacz więcej na temat: Donbas OBWE Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz więcej uchodźców z Donbasu chce przetrwać w Rosji nadchodzącą zimę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 17:22
Mieszkańców Donbasu wspiera rosyjskie Ministerstwo do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych organizując transporty z pomocą humanitarną. Najpotrzebniejsze rzeczy: żywność, lekarstwa i ciepłą odzież, dostarczają również swoim bliskim ci, którzy przebywają w Rosji. Jednak coraz więcej osób decyduje się wyjechać na zimę z Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy odrzucają starania Ukrainy o dostawy broni

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 16:19
Niemcy odmawiają dostarczenia broni Ukrainie, o co zaapelował szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ma łamach "Bilda". Broń miałaby pomóc zażegnać lub odeprzeć rosyjską ofensywę, której obawia się Kijów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja "skrajnie negatywnie" o deklaracjach Ukrainy ws. wstąpienia do NATO

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 18:05
- Wszyscy rozumieją zgubność dalszego rozszerzenia NATO, to tylko przesuwa linie podziału na kontynencie - mówi szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow . Tak uzasadnia sprzeciw dla planu przystąpienia Ukrainy do Sojuszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: projekt ustawy o członkostwie w NATO złożony w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 20:37
Projekt ustawy o rezygnacji ze statusu państwa niezaangażowanego i o członkostwie w NATO - został złożony w parlamencie ukraińskim. Większość Ukraińców popiera takie rozwiązanie - jak pokazują sondaże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie prężą muskuły. Kolejny udany test rakietowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 09:57
Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w piątek o kolejnym pomyślnym przeprowadzeniu próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną Buława. Rakietę wystrzelono z okrętu podwodnego na Morzu Barentsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rubel słabnie, ropa tanieje. Rosja ma dość? Apel do UE o obustronne zniesienie sankcji

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 11:30
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksiej Mieszkow wezwał Unię Europejską do zniesienia sankcji wobec tego kraju. Jednocześnie obiecał, że Moskwa zniesie wówczas swoje restrykcje nałożone na Wspólnotę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej" we Wrocławiu. "W Rosji nie brak ludzi gotowych do walki przeciw wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 20:50
- Jest nam bardzo wstyd, że putinowska Rosja kontynuuje agresję przeciwko sąsiadom - napisał były wicepremier Rosji Borys Niemcow do gości wrocławskich "Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej". Towarzyszy im m.in. konferencja "Przeciw wojnie i nienawiści".
rozwiń zwiń