X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł ukraiński intelektualista Jewhen Swerstiuk

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 16:53
Jewhen Swerstiuk był pisarzem, filozofem, językoznawcą. 13 grudnia obchodziłby 86. urodziny.
Audio
  • Zmarł ukraiński intelektualista Jewhen Swerstiuk. Relacja Piotra Pogorzelskiego/IAR
Jewhen Swerstiuk
Jewhen Swerstiuk Foto: PAP ARCHIWUM/ Jakub Kamiński

W czasach ZSRS był więźniem politycznym. Spędził 7 lat w łagrze i 5 lat na zesłaniu. Później pracował jako stolarz. Urodził się na Wołyniu, w czasach, gdy tereny te należały do Polski.

- Dzieciństwo jest zawsze przyjemne. Nie ma w nim miejsca na nienawiść i wrogość. Ukończyłem 5 klas polskiej szkoły. Było spokojnie i dobrze. Nie odczuwałem jakiegoś konfliktu. Choć dziwne było to, że w naszej szkole większość dzieci stanowili Ukraińcy, a uczyliśmy się po polsku - mówił w 2013 roku w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu.

Po upadku ZSRS opowiadał się za jak najszybszym pozbyciem się przez Ukrainę sowieckiego spadku w kulturze i w społeczeństwie. Choć nie był bezpośrednim uczestnikiem życia politycznego, jednak miał wpływ na ukraińskich polityków z obozu prozachodniego.

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY

Od 1989 roku stale pełnił funkcję redaktora chrześcijańskiej gazety "Nasza Wira". Broni stanowiska kościoła prawosławnego. Stał na czele Ukraińskiego Stowarzyszenia Niezależnej Inteligencji Twórczej, które corocznie przyznaje nagrodę literacką im. Wasyla Stusa. W 1993 roku został wybrany na prezesa ukraińskiego Pen Clubu.

Był autorem licznych esejów i artykułów z dziedziny literaturoznawstwa, psychologii i religioznawstwa, a także wierszy i przekładów z niemieckiego, angielskiego i rosyjskiego.

pp/IAR/culture.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak