Wyniki konkursu "Od Radia Wolna Europa do wolnej Polski. 100. rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 14:58
W ramach konkursu powstało wiele ciekawych audycji, w których młodzi ludzie - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - odkrywają, przy udziale słuchaczy, "zagłuszaczy" Radia Wolna Europa, ekspertów, pracowników radia, nauczycieli i dziadków postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego i rolę RWE.
Jan Nowak-Jeziorański, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1976
Jan Nowak-Jeziorański, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1976 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uczniowie z całej Polski stworzyli profesjonalne audycje, choć dla niektórych było to pierwsze doświadczenie w pracy z dźwiękiem. Byli też tacy, którzy wcześniej nie zetknęli się z postacią Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Zobacz serwis specjalny: RADIA WOLNOŚCI>>>
Autorzy nagrań o pomoc poprosili nauczycieli, rodzinę, przechodniów, ekspertów oraz przedstawicieli różnych instytucji, m.in. Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu, łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej czy Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. W pracach wykorzystano archiwalne sygnały i audycje, fragmenty Kawalkady dziejów oraz wywiadów.
Wszystkie audycje zostały zamieszczone w sieci, niektóre z nich zaistniały też na falach eteru dzięki szkolnym radiowęzłom.
Zobacz serwis specjalny: JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI>>>
Jurorzy konkursu, przedstawiciele portalu PolskieRadio.pl, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, przyznali nagrody w dwóch kategoriach. Oto zwycięzcy:
Kategoria szkół gimnazjalnych:
I miejsce
Gimnazjum nr 3 w Zgierzu

II miejsce
Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym

III miejsce
Towarzystwo Profilaktyki Zbiorowej Mrowisko

Kategoria szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce
Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Dominika Savio

II miejsce
Zespół Szkół nr 3 w Nowym Sączu

III miejsce
ex aequo
Zespół Szkół im. X. Dunikowskiego w Zawierciu

Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
O konkursie
Zadaniem uczniów było przygotowanie 8-10-minutowej audycji dotyczącej różnych aspektów działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego na rzecz polskiej wolności lub działalności i historii Radia Wolna Europa.
Więcej informacji na stronie: www.jezioranski.org/dla-szkol/Konkurs realizowany jest przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Patronem konkursu jest Polskie Radio oraz Portal PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 13:30
Dziś mija sto lat od urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jego zasługami dla Polski można by obdzielić kilka osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Stulecie urodzin Kuriera z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 13:00
Sto lat temu przyszedł na świat Zdzisław Jeziorański, znany lepiej jako Jan Nowak-Jeziorański. - Była to jedna z najpiękniejszych postaci polskiej historii XX wieku, o życiorysie i zasługach, którymi mógłby obdzielić kilka osób - mówi prowadzący „Klub Trójki” Jerzy Sosnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeziorek w radiu!". Wspomnienia o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 12:00
- Do 1989 roku uważał się za żołnierza, bo choć wojna się skończyła, to nadal walczyliśmy o niepodległość i sądził, że wszystko musi być podporządkowane temu celowi - opowiadał o Janie Nowaku-Jeziorańskim Jacek Taylor, prawnik, kierownik Fundacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń