Wielka Brytania: powstał raport w sprawie głodu w tym kraju. "Szokuje"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:01
- Głód w Wielkiej Brytanii nie wydaje się aż tak poważny jak w niektórych miejscach w Afryce, tym niemniej jednak szokuje bardziej - stwierdził Arcybiskup Canterbury Justin Welby. Zaapelował do rządu o lepszą pomoc żywnościową.
Audio
  • Opublikowany w Wielkiej Brytanii raport postuluje walkę z marnotrawstwem żywności i powołanie komitetu do spraw głodu wśród najuboższych mieszkańców kraju. Więcej na ten temat w relacji z Londynu Grzegorza Drymera/IAR
Wielka Brytania: powstał raport w sprawie głodu w tym kraju. Szokuje
Foto: Glow Images/East News

Raport na temat głodu i ubóstwa żywnościowego postał po parlamentarnym dochodzeniu. Publikacja zwraca uwagę na rosnące uzależnienie Brytyjczyków od banków żywności, które zaopatrują potrzebujących w darmową żywność.

Dochodzenie wykazało, że liczba korzystających w trudnej sytuacji z darmowej pomocy żywnościowej oferowanej przez organizację dobroczynną Trussell Trust wrosła siedmiokrotnie, do 913 138 w latach 2013-14, w stosunku do okresu 2011-12, kiedy z darmowej żywności korzystało 128 697 ludzi.

Raport zwraca uwagę, że do korzystania z darmowej pomocy żywnościowej zmuszają administracyjne opóźnienia w wypłatach zasiłków. Parlamentarzyści zalecają więc zreformowanie sytemu wypłat i postulują powołanie komitetu do spraw głodu wśród najuboższych mieszkańców kraju. W jego skład miałoby wejść kilku ministrów i przedstawiciele organizacji dobroczynnych. Raport opracowało grono posłów ze wszystkich partii.

W artykule opublikowanym w "Mail on Sunday" abp Welby porównał sytuację uchodźców w obozie w Demokratycznej Republice Konga z sytuacją rodziny napotkanej w banku żywności w Wielkiej Brytanii. - Ich sytuacja bardziej szokowała - podkreślił Welby. - Nie aż tak poważnie, ale jednak. Nie pogardzali tym, co dostają, ale byli po prostu przeciwko temu rozwiązaniu.

- Skala marnotrawstwa w kraju jest zdumiewająca - dodał. - Jako naród wyrzucamy około 15 mln ton żywności rocznie, z czego co najmniej cztery tony wyrzucają gospodarstwa domowe.

W przeszłości abp Canterbury i inni przywódcy religijni krytykowali obecny rząd za cięcia w systemie zasiłków, dokonane w ramach zmniejszania deficytu budżetowego.

Przywódcy religijni twierdzą, że cięcia te zmuszają coraz większą liczbę ludzi do korzystania z banków żywności, rezygnowania z części posiłków i wyłączania ogrzewania. Od dojścia do władzy w 2010 roku brytyjscy konserwatyści obiecywali wyeliminowanie deficytu publicznego w ciągu pięciu lat.

Laburzyści, obecnie mający niewielką przewagę w sondażach opinii publicznej, oskarżają konserwatystów o "mordowanie" klasy średniej i pracującej bezprecedensowymi oszczędnościami budżetowymi, które nie dają obiecanych wyników.

Prognozowany wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii ma wynieść w tym roku 3 proc., a w przyszłym - 2,4 proc.

IAR/PAP/iz

Zobacz więcej na temat: Wielka Brytania żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głód w Wielkiej Brytanii? Ponad pół miliona osób nie stać na jedzenie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:47
W ciągu roku liczba osób zagrożonych głodem wzrosła w Wielkiej Brytanii trzykrotnie - informują organizacje dobroczynne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: zostanie powołana policja żywnościowa?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 20:21
Brytyjski rząd powinien powołać specjalną jednostkę do walki z przestępstwami na rynku żywności. Taką opinię wyraził profesor Chris Elliott z uniwersytetu Queen's w Belfaście - autor raportu na temat głośnego skandalu z pojawieniem się koniny w wyrobach mięsnych w brytyjskich supermarketach.
rozwiń zwiń