Donald Tusk: 2 mld euro pomocy dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 13:53
- Pomoc finansowa priorytetem Unii Europejskiej w polityce wobec Ukrainy - deklaruje Donald Tusk w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.
Audio
  • Pomoc finansowa priorytetem Unii Europejskiej. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk (IAR)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnia, że pomoc finansowa jest priorytetem Unii Europejskiej
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnia, że pomoc finansowa jest priorytetem Unii Europejskiej Foto: PAP/Radek Pietruszka

Przewodniczący Rady Europejskiej przyznał, że pomoc, realizowana wspólnie z USA, Kanadą i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, może wynieść nawet dwa miliardy euro.
Według Donalda Tuska, sytuacja na Ukrainie wymaga reakcji natychmiast, a nie dopiero w przyszłym roku, bo wówczas może być już za późno. - Jesteśmy już przygotowani. To nie będzie tyle pieniędzy, ile Ukraina potrzebuje, ponieważ te potrzeby są bardzo duże, ale poważna suma - mówi szef Rady Europejskiej.

Drugim ważnym elementem wsparcia dla Ukrainy jest pomoc humanitarna. Donald Tusk przypomniał, że między innymi polski rząd wystąpił już z taką inicjatywą. - Nam też kiedyś pomagano. My Polacy najlepiej wiemy, jak ważna bywa pomoc w krytycznym momencie - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Na początku grudnia agencja ONZ ds. uchodźców (UNHCR) poinformowała, że wojna zmusiła pół miliona ludzi do ucieczki. Większość uchodźców pochodzi z okolic Charkowa, Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Dnietropietrowska. Jest wśród nich wiele kobiet, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

IAR/asop

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-12-21 22:11 Zgłoś
Donald Tusk już jest po tamtej stronie. W pierwszym przemówieniu do Polaków mówił, że musimy się zrzec części niepodległości na rzecz Unii, bo; jeśli Unii będzie dobrze, to i Polakom będzie dobrze! Ale, musicie się zrzec... Ręka w rękę i po tej samej myśli, co inny oligarcha z Brukseli, Viviane Redding. W ubiegłym roku krzyczała w ichnim parlamencie: - Nie ma miejsca na politykę zagraniczną poszczególnych państw członkowskich! Koniec z tym! Teraz ma być jedna polityka zagraniczna, unijna! (A wszyscy posłowie siedzieli pocichu, miny mieli poważne.) Oni chcą zniszczyć wszystkie struktury narodowe, państwowe poszczególnych krajów i mieć potem powód do położenia swojej łapy na wszystkim. Od takiego Tuska, który uważa polskość za nienormalność, do takiego Blumsztajna, który nie pamięta, jak jego "gw" pisała, że patryjotyzm jest szkodliwym przeżytkiem, wszyscy oni są po drugiej stronie.

Czytaj także

Donald Tusk: Unia Europejska musi dostrzec swoją siłę w relacjach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:35
UE potrzebuje wspólnej strategii wobec Ukrainy i przede wszystkim wobec Rosji. Rosja jest naszym strategicznym problemem – mówił Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski konwój dotarł na Ukrainę. Moskwa powołuje specjalną komisję do spraw Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 12:35
Według Rosjan, w ciężarówkach jest pomoc humanitarna dla mieszkańców Donbasu. Kijów krytykuje działania Moskwy zwracając uwagę na to, że przekraczając granicę bez pozwolenia, narusza prawo międzynarodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Niemiec popełnia błąd? Ostra krytyka Steinmeiera za stanowisko wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 11:11
Frank-Walter Steinmeier popełnia ciężki błąd, "dystansując się werbalnie" od sankcji - ocenia Manfred Weber. Wypowiedź polityka bawarskiej CSU i szefa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim przytacza niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
rozwiń zwiń