X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jemen: zamachowiec samobójca zabił 23 osoby

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 23:14
Do zamachu na razie nie przyznało się żadne ugrupowanie. Podobne zamachy w przeszłości przeprowadzała w Jemenie Al-Kaida.
Do zamachu na razie nie przyznało się żadne ugrupowanie. Podobne zamachy w przeszłości przeprowadzała w Jemenie Al-Kaida.
Do zamachu na razie nie przyznało się żadne ugrupowanie. Podobne zamachy w przeszłości przeprowadzała w Jemenie Al-Kaida.Foto: PAP/EPA/STR

Zamachowiec samobójca w Jemenie zabił w środę co najmniej 23 ludzi podczas urządzonych przez szyitów uroczystości dla upamiętnienia narodzin proroka Mahometa. Rannych zostało 48 osób - podały władze w mieście Ibb w południowo-zachodnim Jemenie.
Jak podał miejscowy rzecznik rebeliantów z szyickiego ruchu Hutich, walczącego z jemeńskim reżimem, w uroczystościach uczestniczył także gubernator prowincji Ibb, ale nic mu się stało.
Ruch Hutich opanował w tym roku duże obszary Jemenu, w tym stolicę w Sanie. Popierany przez Iran ruch od lat żąda autonomii dla terytoriów na północy Jemenu i oskarża prezydenta Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego o skłonności autokratyczne. Zaprzecza, jakoby popierany był przez Iran.

Sąsiednie państwa arabskie i Stany Zjednoczone obawiają się jednak, że Teheran dąży do doprowadzenia do rozpadu Jemenu i destabilizacji okolicznych krajów.

Ruch Hutich występuje również pod nazwą Partyzantów Boga (Ansar Allah) lub Młodzieży Wierzącej (asz-Szabab al-Mu'min). Jego członkowie są wyznawcami imamizmu - głównego szyickiego nurtu uznającego 12 imamów. Ugrupowanie bierze nazwę od nazwiska byłego dowódcy - Husejna Badr al-Dina al-Hutiego, zabitego przez jemeńskie wojsko we wrześniu 2004 roku.
Ruch założony został w 1992 roku przez członków rodziny al-Huti. Początkowo nosił nazwę Młodzieży Wierzącej. Przywódcą ruchu i jego politycznego skrzydła Ansar Allah jest Said Abd-al-Malik Badr-al-Din al-Huti. Szyicka rodzina Hutich zajmuje wysoką pozycję społeczną w północno-zachodnim Jemenie. Wyprowadzają oni swoje pochodzenie od samego Mahometa.
25-milionowy Jemen, jeden z najuboższych krajów arabskich, wciąż nie może odzyskać wewnętrznej stabilności po wieloletnich rządach obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę dyktatorskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konsolidację państwa utrudniają wywrotowa działalność Al-Kaidy i ujawniający się na południu separatyzm plemienny.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje szef jemeńskiej Al-Kaidy. "Jeden z najniebezpieczniejszych"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 12:10
- Szef Al-Kaidy w Jemenie, jeden z najbardziej poszukiwanych przywódców tej siatki, Szaif Mohamed Said al-Szabwani, podejrzany o udział w zamachach i porwaniach, zginął w starciach z siłami bezpieczeństwa w Sanie - poinformowały jemeńskie władze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Al-Kaida ostrzelała ambasadę USA w Jemenie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 22:32
Atakujący użyli lekkiego działka przeciwczołgowego. Pocisk spadł 200 metrów od budynku amerykańskiego przedstawicielstwa. Rannych zostało co najmniej dwóch jemeńskich policjantów ochraniających gmach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki dronów USA w Jemenie. Zginęli wysocy rangą członkowie Al-Kaidy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 08:20
Poszukiwany przez USA wysoki rangą członek Al-Kaidy i miejscowy przywódca powiązanego z Al-Kaidą ugrupowania Ansar al-Szaria, zginęli w nocy z wtorku na środę w ataku amerykańskich samolotów bezzałogowych, tzw. dronów, w środkowym Jemenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jemen: tragiczna próba odbicia dziennikarza z rąk islamistów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 12:39
Nie żyje amerykański zakładnik islamskich terrorystów w Jemenie. 33-letni dziennikarz Luke Somers, przetrzymywany przez al-Kaidę, zginął w trakcie akcji uwalniania go przez amerykańskie i jemeńskie siły zbrojne.
rozwiń zwiń