X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uroczystości pogrzebowe Mariana Jurczyka w Szczecinie. "Wszystko robił z myślą o ludziach"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 15:33
Zasłużony działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, a po 1989 roku senator i prezydent Szczecina Marian Jurczyk zmarł 30 grudnia w wieku 79 lat.
Audio
  • Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Centrum Dialogu Przełomy: Marian Jurczyk wykorzystał swoje pięć minut (IAR)
  • Jan Stopyra, prezydent Szczecina w latach 1973-1984: to co robił, robił z myślą o ludziach
Uroczystości pogrzebowe Mariana Jurczyka
Uroczystości pogrzebowe Mariana JurczykaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Uroczystości pogrzebowe Mariana Jurczyka rozpoczęły się w południe od Mszy świętej w intencji duszy zmarłego w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej.
- Obok życia prywatnego wypełniał on służbę publiczną wobec miasta i kraju - powiedział arcybiskup Andrzej Dzięga. - Ojczyzny uczył się na uniwersytecie serca: przy maszynach stoczniowych jako robotnik, ale i w czasie nocnych debat z kolegami robotnikami. To był uniwersytet polskich serc, gdzie uczyli się prawdy, sprawiedliwości i miłości - dodał metropolita szczecińsko-kamieński.

- Jako sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, potem szef "Solidarności" na Pomorzu Zachodnim, a w wolnej Polsce prezydent Szczecina był on postacią tragiczną - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Centrum Dialogu Przełomy. - To na pewno postać kontrowersyjna, ale takie postaci uważam za prawdziwe. W latach 1970, 1976 i 1980 Marian Jurczyk potrafił dobrze wykorzystać swoją szansę i swoje pięć minut - dodaje.
Jan Stopyra, prezydent Szczecina w latach 1973-1984, a obecnie przewodniczący Rady Miasta, wspomina Mariana Jurczyka bardzo ciepło. - Często spotykam się z krytyką okresu jego prezydentury. A on sprawował ten urząd tak jak potrafił, z oddaniem i myślą o ludziach - stwierdził.
Po mszy odbył się pogrzeb na Cmentarzu Centralnym. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego spoczął on w pobliżu Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
***
Marian Jurczyk urodził się 16 października 1935 roku w Karczewicach. Od 1954 roku pracował w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. W 1980 roku stanął na czele miejscowego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych, a w 1981 został przewodniczącym zarządu Regionu Pomorze Zachodnie NSZZ "Solidarność".
Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres od 13 grudnia 1981 do 18 listopada 1982 roku. Przebywał w ośrodkach odosobnienia m.in. w Goleniowie. Pod koniec 1982 roku został tymczasowo aresztowany i oskarżony o przygotowania do obalenia ustroju PRL. Został zwolniony w związku z ogłoszoną amnestią w 1984 roku.
Sprzeciwiał się porozumieniom Okrągłego Stołu. Założył własny związek zawodowy pod nazwą "Solidarność 80", kierował nim (a później jednym z odłamów) przez około dziesięć lat.
Marian Jurczyk w Radiach Wolności>>>
W 1997 roku uzyskał mandat senatora jako kandydat niezależny. Rok później został wybrany na prezydenta Szczecina. Zrezygnował ze stanowiska po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że nie być jednocześnie senatorem i prezydentem miasta.
W 1999 roku został uznany przez Sąd Lustracyjny pierwszej instancji za agenta służb specjalnych PRL. Ta decyzja pociągnęła za sobą utratę mandatu senatora. W 2002 roku Sąd Najwyższy orzekł, że jego oświadczenie lustracyjne było prawdziwe, gdyż współpraca z SB nie miała charakteru tajnego, a sama SB oceniała ją jako mało przydatną.
W wyborach samorządowych w 2002 roku ubiegał się ponownie o stanowisko prezydenta miasta Szczecina. W pierwszej turze uzyskał 27,81 proc. głosów, w drugiej - 53,43 proc. Pokonał kandydata koalicji SLD-UP Edmunda Runowicza.
23 maja 2004 roku przeprowadzono referendum w sprawie jego odwołania z zajmowanego urzędu. 94 proc. uczestników plebiscytu opowiedziało się za jego odwołaniem, ale referendum okazało się nieważne z powodu niedostatecznej frekwencji.
W wyborach bezpośrednich w 2006 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. 4 grudnia tegoż roku zakończył urzędowanie, po czym wycofał się z życia publicznego, przechodząc na emeryturę.
x-news.pl, TVN24
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, Wikipedia, kk, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarła działaczka polonijna profesor Anna Cienciała

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 21:41
Anna Cienciała odeszła w wigilię, zmarła w Fort Lauderdale na Florydzie. Miała 85 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Marian Jurczyk, polityk i działacz opozycji w PRL

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 21:52
Marian Jurczyk był zasłużonym działaczem opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, a po 1989 roku senatorem i prezydentem Szczecina. Zmarł we wtorek w jednym ze szczecińskich szpitali, miał 79 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Stanisława Barańczaka. Ostatnie pożegnanie w Bostonie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 07:07
Najbliższa rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele polski władz w Bostonie pożegnali zmarłego przed tygodniem polskiego poetę oraz tłumacza i krytyka literackiego Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń