X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński nie żyje. "Odszedł niekwestionowany autorytet"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 20:11
O śmierci naukowca poinformował prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. Wnuk-Lipiński był rektorem honorowym tej uczelni. Miał 71 lat.
Audio
  • Prof Jadwiga Staniszkis: Edmund Wnuk-Lipiński był człowiekiem zgody (IAR)
  • Prof. Ireneusz Krzemiński: jego charakter sprzyjał otwartości w dyskusji (IAR)
  • Prof. Andrzej Rychard: to ogromna strata dla nauki (IAR)
Edmund Wnuk-Lipiński. Zdjęcie archiwalne
Edmund Wnuk-Lipiński. Zdjęcie archiwalneFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Prof. Edmund Wnuk-Lipiński był cenionym wykładowcą, autorem wielu publikacji naukowych, organizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN (1990-1994) oraz Instytutu Spraw Publicznych (1995-1996); pisarzem science fiction.
Wnuk-Lipiński urodził się w 1944 w Suchej na Pomorzu. Wywodził się z kaszubskiej rodziny.
Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Z ramienia opozycji demokratycznej brał udział w obradach Okrągłego Stołu, potem był doradcą Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.
Źródło: TVP/x-news

W latach 1991-1993 był też pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN, przez wiele lat przewodniczył radzie naukowej tego instytutu. Wykładał w College of Europe (Bruges-Natolin), zasiadał w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Współtworzył Collegium Civitas, był m.in. prezydentem i rektorem tej uczelni w latach 2006-2012.
Był członkiem Rady Służby Cywilnej oraz Narodowej Rady Integracji Europejskiej, dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych oraz stypendystą m.in. Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, Uniwersytetu Notre Dame (USA) oraz Wissenschaft Kolleg w Berlinie.
Koordynował i brał udział w kilkunastu międzynarodowych projektach badawczych dotyczących elit, struktur społecznych oraz przemian demokratycznych. Autor wielu książek, m.in.: "After Communism", "Demokratyczna rekonstrukcja. Z socjologii radykalnej zmiany społecznej", "Values and Radical Social Change", "Granice wolności", "Świat międzyepoki. Globalizacja - demokracja - państwo narodowe" oraz "Socjologia życia publicznego".
Był też autorem science-fiction, m.in. napisanej jeszcze w czasach PRL trylogii o Apostezjonie: "Wir pamięci", "Rozpad połowiczny", "Mord założycielski".
W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie.

Na dniach nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka ukaże się autobiografia Edmunda Wnuka-Lipińskiego "Światy równoległe. Autobiografia subiektywna w sensie ścisłym".

"Wzór dla wszystkich"

"Odszedł dziś człowiek zasłużony dla polskiej nauki i demokracji oraz niekwestionowany autorytet. Jego dokonania i postawa mogą być wzorem dla nas wszystkich" - napisała premier Ewa Kopacz w oświadczeniu opublikowanym na internetowej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Był człowiekiem zgody"

Profesor Jadwiga Staniszkis wspominała, że profesor Edmund Wnuk-Lipiński był człowiekiem, który wolał łączyć, a nie dzielić. Jej zdaniem, socjolog zostanie zapamiętany nie tylko za swój dorobek naukowy, ale też za swoją poszukującą kompromisu postawę.

Jak mówiła Jadwiga Staniszkis, profesora Edmunda Wnuk-Lipińskiego nie było na przykład w Stoczni Gdańskiej w czasie karnawału "Solidarności", ale tam, gdzie się pojawiał, starał się budować zgodę i porozumienie.

- Będzie go brakowało (...) przede wszystkim ze względu na pewien model funkcjonowania w życiu publicznym - podkreśliła.

W ocenie profesora Andrzeja Rycharda śmierć Wnuk-Lipińskiego jest "wielką stratą dla polskiej nauki". Jak powiedział rozmówca IAR, "był on niestrudzonym reformatorem" - stworzył od zera nowy Instytut Studiów Politycznych PAN i współtworzył jedną z najlepszych prywatnych uczelni w Polsce - Collegium Civitas. - To wielka strata (...) Miałem to szczęście, że przyjaźniłem się z nim od lat - dodał profesor Andrzej Rychard.

PAP/IAR, to

Zobacz więcej na temat: NAUKA odeszli 2015 socjologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak