Awaria w Leningradzkiej Elektrowni Atomowej. Technologia ta sama, co w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:29
Z powodu awarii wyłączono jeden z turbogeneratorów w Leningradzkiej Elektrowni Atomowej. Jak informuje agencja Interfax, która powołuje się na źródła w branży, krok ten podjęto zapobiegawczo.
Reaktor w Leningradzkiej Elektrowni Atomowej. W Rosji jest jedenaście takich przestarzałych technologicznie bloków energetycznych, typu czarnobylskiego. Aż cztery znajdują się w tej elektrowni
Reaktor w Leningradzkiej Elektrowni Atomowej. W Rosji jest jedenaście takich przestarzałych technologicznie bloków energetycznych, typu czarnobylskiego. Aż cztery znajdują się w tej elektrowniFoto: Wikimedia Commmons/RIA Novosti/Алексей Даничев

Do zdarzenia doszło 4 stycznia, poinformowano o nim dopiero dzisiaj, 6 stycznia.

Z powodu usterki obniżono zdolność operacyjną elektrowni.
Leningradzka Elektrownia Atomowa jest położona w Sosnowym Borze, w odległości 80 kilometrów na zachód od Sankt- Petersburga, na brzegu Zatoki Fińskiej. Pracują tam 4 reaktory atomowe o konstrukcji identycznej, jak te w Czarnobylu, o mocy tysiąca megawatów każdy. Jest jednym z największych producentów energii elektrycznej w północno- zachodniej Rosji.

W połowie ubiegłego roku jeden z przestarzałych reaktorów tej elektrowni wyłączył się automatycznie z powodu problemów technicznych. Podniosły się wówczas głosy, że powinien być już w ogóle wycofany z użytku.

W Rosji pracuje jeszcze ogółem 11 reaktorów typu czarnobylskiego, z czego trzy w Smoleńsku i po cztery w Kursku oraz elektrowni Leningradzkiej.

JU/IAR/Bellona.org

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Energetyka jądrowa: 64 proc. Polaków chce elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:25
Coraz bliżej do zbudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Jednocześnie, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w polskim społeczeństwie zdecydowanie wzrasta akceptacja dla tej inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alarm w elektrowni atomowej na południu Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 09:58
W elektrowni atomowej w Rostowie, na południu Rosji, system alarmowy wyłączył dwa reaktory. Kierownictwo elektrowni twierdzi, że nie odnotowano żadnego wzrostu promieniowania radioaktywnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria w elektrowni atomowej na Ukrainie. ”Nie ma zagrożenia”

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 16:29
Jeden z sześciu bloków elektrowni pod Zaporożem został wyłączony do najbliższego piątku. Minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn uspokaja, że problemy nie dotyczą pracy reaktorów i nie ma żadnego zagrożenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch elektrowni na Ukrainie? Internetowa plotka wywołuje panikę

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 08:18
Internauci błyskawicznie przekazują sobie informację o wybuchu, do jakiego miało dojść w elektrowni atomowej na Ukrainie. Plotka zrodziła się po komunikacje, że w elektrowni w Zaporożu wyłączono jeden z reaktorów ze względu na uszkodzenie izolacji transformatora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozbuduje węgierską elektrownię atomową. Podpisany pakiet umów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:46
Węgry i Rosja podpisały we wtorek trzy umowy dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks. Porozumienia zawarte przez spółkę MVM Paks II i rosyjski Atomenergoprojekt dotyczą szczegółów budowy i utrzymania reaktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie: współpraca nuklearna z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 10:37
Rosja dostarczy Indiom 12 reaktorów atomowych. Umowę w tej sprawie podpisano w stolicy Indii Delhi. Zgodnie z kontraktem, rosyjska państwowa firma Rosatom dostarczy 12 reaktorów w ciągu 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: znów awaria elektrowni atomowej w Zaporożu. Wyłączono jeden blok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 11:55
- Władze Ukrainy poinformowały w niedzielę o wyłączeniu jednego bloku elektrowni atomowej w Zaporożu z powodu problemów z generatorem. Zarząd elektrowni zapewnia, że nie doszło do żadnego skażenia środowiska.
rozwiń zwiń