Andrzej Celiński ponownie przewodniczącym Partii Demokratycznej. "Mamy dziś niby-premiera, niby partie i niby polityków".

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 20:44
PD musi zbudować alternatywę "dla dwóch partii prawicowych, które wzięły Polaków jako zakładników" - oświadczył Celiński. W sobotę o jego wyborze na szefa partii zdecydowali w Warszawie uczestnicy kongresu krajowego PD.
Andrzej Celiński znowu jest przewodniczącym PD
Andrzej Celiński znowu jest przewodniczącym PDFoto: PAP/Jacek Turczyk

- Polityka może być taka, jaką kiedyś przez moment była, kiedy cud narodowego porozumienia sprawił, że zajmowaliśmy tym, co razem możemy zbudować, a nie tym, w kogo możemy razem uderzać. Uczciwość, rzetelność, odwaga i skromność władzy są w polityce możliwe. To nie jest bajka i wymysł dziecięcej fantazji - przekonywał podczas obrad kongresu Celiński.

Ocenił, że obecnie PD jest partią niszową i kurczy się, a jej członkom brakuje motywacji do podjęcia aktywnej walki o uwagę elektoratu. Według Celińskiego złym prognostykiem były szczególnie wyniki ostatnich wyborów do PE, gdzie koalicja Europa Plus Twój Ruch - w której uczestniczyli również działacze PD - uzyskała niewiele ponad 3 proc. głosów.

Celiński zaznaczył, że w tej sytuacji PD nie ma możliwości zaprezentowania większości Polaków swojego programu walki z bezrobociem, które jego zdaniem jest jedną z największych bolączek Europy i Polski. - Polska i żaden inny kraj w Europie - nawet Niemcy - nie są w stanie samodzielnie z tym problemem sobie poradzić. A przed nami opcja integracji międzynarodowej w tej sprawie, opcja europejska. Dzisiaj alternatywy nie ma - mówił.

Innym problemem - przekonywał - jest "wszechobecna kultura korporacyjna", która według niego psuje społeczeństwo. - Jej należy przeciwstawić ideę solidarności - zaznaczył Celiński.

Skrytykował też obecnie rządzących polityków. - Mamy dziś niby-premiera, niby partie i niby polityków. Pytanie brzmi czy my możemy nadać polityce nowy impuls - mówił. Zaznaczył, że szczególnie potrzebne jest oddzielenie "tego, co partyjne, od tego, co państwowe". - Trzeba oddać Polakom ich własne państwo - podkreślił.

By tak się stało - mówił Celiński - "trzeba zwołać przez internet wszystkich (...) i spróbować stworzyć rzeczywistą alternatywę dla dwóch polskich prawicowych partii politycznych, które wzięły Polaków jako zakładników".

PAP/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Opozycja wiedziała, że siada do Okrągłego Stołu z szulerami"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 18:00
Wynik Okrągłego Stołu przerastał oczekiwania wielu. Obawialiśmy się kompromitacji – wspominał w Trójce Andrzej Celiński, uczestnik rozmów z 1989 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lista spraw niezałatwionych w 2014 roku jest ogromna"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 18:35
Mijający rok podsumowali w radiowej Trójce publicyści Marcin Celiński i Rafał Ziemkiewicz.
rozwiń zwiń