Zmarła pisarka, przyjaciółka Polski, Miriam Akavia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 19:04
W wieku 88 lat w Tel Awiwie zmarła w piątek związana z Krakowem pisarka, tłumaczka i honorowa przewodnicząca Towarzystwa Izrael-Polska Miriam Akavia.
Miriam Akavia
Miriam AkaviaFoto: Slav/Wikimedia Commons/CC

- Żegnamy przyjaciela Polski, Krakowa i naszego Centrum. Ona zawsze życzliwie nam kibicowała - podkreślił Joachim Russek, dyrektor Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej. - Była związana z Krakowem i z naszym Centrum emocjonalnie. Ilekroć przyjeżdżała, odwiedzała nas. Wśród wielu wyróżnień, jakimi ją uhonorowano, jest także statuetka Felka [nagroda ustanowiona przez Fundację Judaica]. Należała do nielicznej grupy stuprocentowych "krakauerów" i była tu zaprzyjaźniona z wieloma osobami - dodał.
KULTURA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Miriam Akavia (Matylda Weinfeld) urodziła się w 1927 roku w Krakowie. Tu uczęszczała do Gimnazjum Hebrajskiego. Wojnę spędziła w krakowskim getcie, potem w obozach w Płaszowie, Auschwitz i Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu obozu trafiła do szpitala, skąd została zabrana przez Szwedzki Czerwony Krzyż do Szwecji na rekonwalescencję. W 1946 roku wyjechała do Izraela. Została pielęgniarką, potem studiowała literaturę i historię. Była attache kulturalnym w przedstawicielstwach Izraela w Budapeszcie i Sztokholmie. Była przewodniczącą Towarzystwa Izrael-Polska w Tel Awiwie.
Pisać zaczęła dopiero 30 lat po wojnie. W swoich książkach wracała do dzieciństwa, wojny i Holocaustu. W Polsce ukazały się m.in. "Cena", "Koniec dzieciństwa". "Moja winnica", "Galia i Miklosz", "Jesień młodości", "Urojenia", "Moje powroty". - Zaraz po wojnie myślałam, że moja noga już nigdy tutaj nie postanie. Dzisiaj już wiem, że nie mogę wykreślić Polski, a zwłaszcza Krakowa, z mojego życia - powiedziała pisarka podczas spotkania z licealistami w Otwocku w 2005 roku. - Powracać znaczy pamiętać - zaznaczyła.
Pogrzeb pisarki odbędzie się w niedzielę na cmentarzu w Nataf.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński nie żyje. "Odszedł niekwestionowany autorytet"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 20:11
O śmierci naukowca poinformował prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. Wnuk-Lipiński był rektorem honorowym tej uczelni. Miał 71 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje gwiazda kina, muza Felliniego, Anita Ekberg. Zagrała m.in. w "Dolce Vita"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 17:45
W wieku 83 lat niedaleko Rzymu zmarła w niedzielę jedna z największych gwiazd światowego kina Anita Ekberg, znana najbardziej z filmu "Dolce Vita" Federico Felliniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 12:00
Dziś pożegnaliśmy Tadeusza Konwickiego, wybitnego pisarza i reżysera. Autor książkowej "Małej Apokalipsy" i filmowego "Ostatniego dnia lata" zmarł 7 stycznia. Miał 88 lat.
rozwiń zwiń