X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarła pisarka, przyjaciółka Polski, Miriam Akavia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 19:04
W wieku 88 lat w Tel Awiwie zmarła w piątek związana z Krakowem pisarka, tłumaczka i honorowa przewodnicząca Towarzystwa Izrael-Polska Miriam Akavia.
Miriam Akavia
Miriam AkaviaFoto: Slav/Wikimedia Commons/CC

- Żegnamy przyjaciela Polski, Krakowa i naszego Centrum. Ona zawsze życzliwie nam kibicowała - podkreślił Joachim Russek, dyrektor Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej. - Była związana z Krakowem i z naszym Centrum emocjonalnie. Ilekroć przyjeżdżała, odwiedzała nas. Wśród wielu wyróżnień, jakimi ją uhonorowano, jest także statuetka Felka [nagroda ustanowiona przez Fundację Judaica]. Należała do nielicznej grupy stuprocentowych "krakauerów" i była tu zaprzyjaźniona z wieloma osobami - dodał.
KULTURA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Miriam Akavia (Matylda Weinfeld) urodziła się w 1927 roku w Krakowie. Tu uczęszczała do Gimnazjum Hebrajskiego. Wojnę spędziła w krakowskim getcie, potem w obozach w Płaszowie, Auschwitz i Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu obozu trafiła do szpitala, skąd została zabrana przez Szwedzki Czerwony Krzyż do Szwecji na rekonwalescencję. W 1946 roku wyjechała do Izraela. Została pielęgniarką, potem studiowała literaturę i historię. Była attache kulturalnym w przedstawicielstwach Izraela w Budapeszcie i Sztokholmie. Była przewodniczącą Towarzystwa Izrael-Polska w Tel Awiwie.
Pisać zaczęła dopiero 30 lat po wojnie. W swoich książkach wracała do dzieciństwa, wojny i Holocaustu. W Polsce ukazały się m.in. "Cena", "Koniec dzieciństwa". "Moja winnica", "Galia i Miklosz", "Jesień młodości", "Urojenia", "Moje powroty". - Zaraz po wojnie myślałam, że moja noga już nigdy tutaj nie postanie. Dzisiaj już wiem, że nie mogę wykreślić Polski, a zwłaszcza Krakowa, z mojego życia - powiedziała pisarka podczas spotkania z licealistami w Otwocku w 2005 roku. - Powracać znaczy pamiętać - zaznaczyła.
Pogrzeb pisarki odbędzie się w niedzielę na cmentarzu w Nataf.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński nie żyje. "Odszedł niekwestionowany autorytet"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 20:11
O śmierci naukowca poinformował prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. Wnuk-Lipiński był rektorem honorowym tej uczelni. Miał 71 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje gwiazda kina, muza Felliniego, Anita Ekberg. Zagrała m.in. w "Dolce Vita"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 17:45
W wieku 83 lat niedaleko Rzymu zmarła w niedzielę jedna z największych gwiazd światowego kina Anita Ekberg, znana najbardziej z filmu "Dolce Vita" Federico Felliniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 12:00
Dziś pożegnaliśmy Tadeusza Konwickiego, wybitnego pisarza i reżysera. Autor książkowej "Małej Apokalipsy" i filmowego "Ostatniego dnia lata" zmarł 7 stycznia. Miał 88 lat.
rozwiń zwiń