Polscy specjaliści od cyberbezpieczeństwa najlepsi na świecie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 15:27
Informatycy z Polski wygrali klasyfikację generalną międzynarodowych zawodów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego "Capture the Flag" 2014. Polacy okazali się lepsi od drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Niemiec czy Japonii.
Polscy specjaliści od cyberbezpieczeństwa najlepsi na świecie
Foto: Glow Images/East News

"Capture the Flag" (CTF) to międzynarodowy cykl turniejów. W rozgrywkach może uczestniczyć od 10 - w przypadku finałów - do nawet 2 tys. drużyn. Rozgrywki mogą być prowadzone zarówno w trybie online, jak i offline, czyli na miejscu. Drużyny rozwiązują zadania związane z bezpieczeństwem aplikacji mobilnych, programowaniem zwrotnym (analiza technologii czy programu w celu odkrycia mechanizmów jego działania), kryptoanalizą, algorytmiką i informatyką śledczą.
Turnieje odbywają się w dwóch formułach. W pierwszej - zespoły starają się w ciągu 24-48 godzin rozwiązać od 20 do 50 zadań z różnych kategorii. Druga odmiana zawodów to atak-obrona, gdzie drużyny z jednej strony mają za zadanie opracowanie rozwiązań zabezpieczających własny serwer, z drugiej szukają luk w zabezpieczeniach przeciwników i dokonują ataków na ich serwery.
Zwycięska polska drużyna "Dragon Sector" rozegrała 33 rankingowe turnieje, w tym siedem zakończyła na pierwszym miejscu, a 18 razy stawała na podium. W skład drużyny wchodzili informatycy zajmujący się bezpieczeństwem teleinformatycznym w firmach prywatnych i publicznych m.in. z Google i z zespołu CERT Polska (z ang. Computer Emergency Response Team), który został powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie. W zespole znaleźli się także dwaj studenci, w tym jeden z Uniwersytetu Warszawskiego.
Działalność zwycięskiego zespołu wspierał instytut badawczy NASK, w ramach, którego działa zespół CERT Polska i Uniwersytet Warszawski. - Jesteśmy dumni, że jako NASK mogliśmy wspierać działalność zespołu. Jednym z kluczowych elementów mających wpływ na poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego jest czynnik ludzki. Wysokiej klasy specjaliści będący w stanie szybko i profesjonalnie reagować na zagrożenia w cyberprzestrzeni to bez wątpienia jeden z najcenniejszych zasobów każdej gospodarki - powiedział kierownik CERT Polska Piotr Kijewski.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Zobacz więcej na temat: internet komputery technologie
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2015-01-19 23:30 Zgłoś
Co z tego, jak oni podpisują się i tak po angielsku. Wcale nie powód do dumy.
Zobacz także

Czytaj także

Zdolni informatycy mogą uratować Ziemię przed zagładą

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 22:00
Tak twierdzi amerykańska agencja kosmiczna NASA, która szuka najlepszych programistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy młodzi naukowcy jednymi z najlepszych w UE

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 16:21
- Naukowcowi do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy talent, ale potrzebna jest przede wszystkich ciężka praca. Trzeba być też odpornym na to, że w tym zawodzie jest więcej porażek niż sukcesów - oceniał w "Popołudniu z radiową Jedynką" prof. Jan Madej, przewodniczący krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, szef Komitetu Organizacyjnego EUCYS (Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barcelona: informatycy pomagają w leczeniu raka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 00:07
Barcelońscy informatycy, pracownicy Narodowego Centrum Obliczeń, pomagają w leczeniu nowotworów. Opracowali metodę analizy genetycznej, która dokładnie określa typ nowotworu, jaki doprowadził do choroby.
rozwiń zwiń