Koncert L.U.C w rocznicę śmierci Kuriera z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 23:59
Widowisko multimedialne, podczas którego wystąpił Łukasz Rostkowski w towarzystwie muzyków ze swego kwartetu zakończyło uroczystą konferencję zorganizowaną w Muzeum Powstania Warszawskiego w przeddzień 10 rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Łukasz Rostkowski skomponował muzykę i udźwiękowił komiks Bartka Stefanowicza Kurier z Warszawy
Łukasz Rostkowski skomponował muzykę i udźwiękowił komiks Bartka Stefanowicza "Kurier z Warszawy"Foto: Polskieradio.pl

Rostkowski to polski raper, beatbokser i producent muzyczny. Jest reżyserem teledysków. Skomponował muzykę i udźwiękowił komiks Bartka Stefanowicza "Kurier z Warszawy". Komiks opowiada o kurierskiej misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego z czasów II wojny światowej. Główny bohater, niczym James Bond jest niezwyciężony.

Zdzisław Jeziorański, pseudonim Jan Nowak wielokrotnie uniknął śmierci: w 1939 uciekł z pociągu wiozącego go do obozu jenieckiego. Na dworcach rozklejono wtedy listy gończe z jego podobizną. W pierwszych latach II wojny światowej zajmował się organizacją wymierzonej w Niemców czarnej propagandy, a następnie trzykrotnie przedzierał się przez ogarniętą wojną Europę z Warszawy do Londynu, gdzie oprócz polityków polskich rozmawiał m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Winstonem Churchillem.

Trasa jego misji kurierskich wiodła lądem, wodą i powietrzem przez około 20 tys. kilometrów, ukrywał się na barce pod węglem oraz w luku bombowym samolotu. Po wojnie pozostał na emigracji. W latach 1951–1975 był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Tłem dla warstwy muzycznej były kadry z komiksu, którym towarzyszyły fragmenty nagrań archiwalnych głosu "kuriera z Warszawy" z Radia Wolna Europa.

Jan Nowak-Jeziorański umiał się cieszyć z cudu wolności>>>

Podczas konferencji w Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Nowaka-Jeziorańskiego wspominali jego dawni współpracownicy. Wśród nich między innymi dyrektor portalu PolskiegoRadia.pl Andrzej Mietkowski, adwokat Jacek Taylor i autor biografii Jarosław Kurski. Gościem uroczystości był ponadto prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent wspominał, że w czasach komunizmu podobnie jak w wielu innych domach o określonej godzinie przebijał się przez zagłuszarki głos dyrektora Radia Wolna Europa i jego współpracowników. - To co zostało po Janie Nowaku-Jeziorańskim to zdolność do okazywania satysfakcji i radości osiągniętych celów – dodał.

Komorowski mówił też, że Jan Nowak-Jeziorański podobnie zresztą jak Władysław Bartoszewski należał do tego pokolenia Polaków, które dorastało w wolnej Polsce, przeszło przez piekło klęsk i utraty niepodległości a później całe swoje życie poświęcili, by tę wolność odzyskać. - Myślę, że szalenie dziś brakuje tego źródła optymizmu – powiedział.

Także dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówiąc o Janie Nowaku-Jeziorański podkreślał, że jego życiorys odzwierciedla rytm historii Polski w XX wieku.

''

asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański – legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:01
2 października 1914 urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 21:00
Był postacią niebanalną. Powiedzieć o nim, że był bohaterem brzmi jak banał. Miał zaledwie 25 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Pięć lat później dokonał rzeczy niezwykłej: jako kurier z Warszawy, z okupowanej stolicy wywiózł m.in. mikrofilmy dokumentujące Powstanie Warszawskie. Po zakończonej wojnie nie przestał być żołnierzem - walczył o wolną i suwerenną Polskę. Zmarł 20 stycznia 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański umiał się cieszyć z cudu wolności

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 23:59
- Był trudnym człowiekiem. Przez wiele lat już po zakończonej II wojnie światowej był żołnierzem, który całą swoją energię i czas poświęcał walce o wolną Polskę – to tylko część wspomnień o Janie Nowaku–Jeziorańskim. W przeddzień śmierci legendarnego kuriera z Warszawy w Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowano uroczystą konferencję. Wśród uczestników był między innymi prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń