X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ks. Lemański nadal zawieszony w pełnieniu czynności kapłańskich. Watykan odrzucił odwołanie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 22:45
Papieska Kongregacja ds. Duchowieństwa odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego dotyczące jego zawieszenia w pełnieniu czynności kapłańskich.
Audio
  • Rzecznik prasowy kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki: kara ma charakter naprawczy (IAR)
Ksiądz Wojciech Lemański
Ksiądz Wojciech Lemański Foto: TVN24/x-news

Karę w sierpniu nałożył na niego arcybiskup Henryk Hoser SAC, biskup diecezji warszawsko-praskiej. Do czasu zwolnienia z suspensy ksiądz Lemański nie może wykonywać czynności kapłańskich oraz nosić stroju duchownego.
Jak informuje rzecznik prasowy kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki "Stolica Apostolska, po dokładnym zbadaniu wszystkich faktów, uznała zasadność i prawomocność dekretu Biskupa Diecezjalnego."

Podkreślił, że kara ma charakter naprawczy i obowiązuje, dopóki postępowanie księdza Lemańskiego się nie zmieni.

W sierpniu rzecznik kurii informował o pięciu powodach zawieszenia ks. Lemańskiego. Są to: "brak ducha posłuszeństwa i notoryczne kontestowanie decyzji" abp. Henryka Hosera i Stolicy Apostolskiej, "sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie", "publiczne podważanie nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowanie jako alternatywy swoich osobistych poglądów", "brak szacunku i podważanie wiarygodności Episkopatu Polski i kapłanów" oraz "upór w zajmowanej postawie, alienacja ze wspólnoty kapłańskiej i szeroko pojętej wspólnoty Kościoła".

TVP/x-news

Podczas ubiegłorocznego Przystanku Woodstock ksiądz Lemański mówił m.in. o skostnieniu Kościoła i o tym, że stare pokolenia biskupów musi wymrzeć. Nie chciał później wycofać się z tych słów.

Księdza obowiązuje także poparty przez Watykan zakaz wypowiedzi w mediach.

Ks. Lemański był proboszczem parafii w Jasienicy do lipca 2013 r. Na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu dotyczący m.in. in vitro, aborcji i eutanazji. Został usunięty z probostwa. Abp Hoser uznał postawę księdza za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Ks. Lemański odwołał się od tej decyzji do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania.
Od połowy kwietnia ubiegłego roku parafia w Jasienicy była zamknięta. Kościół parafialny w Jesienicy został ponownie otwarty pod koniec lipca, a proboszczem został ks. Kozera. Ks. Lemański zgodził się na propozycję abp. Hosera i objął pod koniec lipca obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Lemański odwiedził Jasienicę: zabronić księdzu odprawiania mszy nie jest zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 22:03
Ksiądz Wojciech Lemański odwiedził w niedzielę Jasienicę, gdzie uczestniczył w uroczystościach 100-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Spotkał się podczas nich z parafianami, ale nie mógł odprawić mszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Lemański ukarany. Były proboszcz z Jasienicy ma zakaz pełnienia funkcji kapłańskich

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 15:37
Ks. Wojciech Lemański poinformował po opuszczeniu Kurii Warszawsko-Praskiej, że abp Henryk Hoser wręczył mu dekret o kanonicznej karze suspensy. Kapłan powiedział, że złożył odwołanie od tego dekretu, bo - jak uważa - nie zasługuje na taką karę.
rozwiń zwiń