X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stowarzyszenie "Memoriał" nadal może działać legalnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:56
Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej oddalił wniosek ministerstwa sprawiedliwości o rozwiązanie stowarzyszenia Memoriał, organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej zbrodnie stalinowskie.
Audio
  • Stowarzyszenie „Memoriał” nadal może działać legalnie. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Emblemat rosyjskiego Sądu Najwyższego w sali obrad w Moskwie
Emblemat rosyjskiego Sądu Najwyższego w sali obrad w Moskwie Foto: PAP/ITAR-TASS / Dmitry Astakhov

W październiku ubiegłego roku ministerstwo sprawiedliwości dopatrzyło się błędów proceduralnych w statucie tej organizacji i złożyło wniosek o jej likwidację.
Dziś przedstawiciel resortu stwierdził na sali rozpraw, że "Memoriał" całkowicie usunął wcześniej zgłaszane błędy. Jednak ministerstwo nie wycofało swojego wniosku.

Postępowanie przed Sądem Najwyższym trwało od 13 listopada 2014 roku. Sąd odroczył wówczas rozpatrzenie wniosku, aby dać stowarzyszeniu czas na dostosowanie dokumentów statutowych do wymogów resortu sprawiedliwości. 23 listopada Memoriał poinformował, że na ogólnorosyjskiej konferencji organizacja dokonała zmian w swoim statucie, które wychodzą naprzeciw żądaniom ministerstwa.

To dobrze, że zwyciężył zdrowy rozsądek

- To dobrze, że zwyciężył zdrowy rozsądek - skomentował wiceprezes Memoriału Jan Raczyński. - Rozprawa pokazała, że nasze poglądy na temat działalności organizacji pozarządowych poważnie różnią się o tych głoszonych przez resort sprawiedliwości. Najważniejsze jest jednak to, że udało nam się zachować naszą organizację; że nasi koledzy w różnych regionach Rosji będą mogli legalnie kontynuować swoją pracę - powiedział.
Raczyński wyraził zdumienie z powodu stanowiska zajętego w środę przez ministerstwo sprawiedliwości, które oświadczyło, że nie ma już pretensji do Memoriału, a jednocześnie odmówiło wycofania wniosku. - Może chcieli zademonstrować, że zmusili organizację pozarządową do spełnienia ich żądań - oznajmił wiceszef Memoriału.

"Memoriał" - sprawa miała podłoże polityczne

Przedstawiciele "Memoriału" twierdzą, że wniosek ministerstwa sprawiedliwości miał podłoże polityczne. W sierpniu ubiegłego roku organizacja zażądała natychmiastowego zakończenia działań Rosji przeciwko Ukrainie. Domagała się też od władz informacji na temat poległych w walkach na wschodzie Ukrainy rosyjskich żołnierzy. Organizacja uznała również za więźnia politycznego przetrzymywaną w Rosji ukraińską pilotkę wojskową Nadiję Sawczenko.

"Memoriał" to znana na całym świecie organizacja, która walczy o przywrócenie Rosjanom prawdy historycznej. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR.

IAR/PAP/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Memoriał dokonał żądanych przez władze zmian w swoim statucie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 19:19
Likwidacji tej zasłużonej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej zbrodnie stalinowskie domagało się rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni adres.Tabliczki na domach ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 11:21
- W ramach projektu "Ostatni adres" umieszczono na budynku w centrum Moskwy metalowe tabliczki upamiętniające lokatorów, którzy zginęli w represjach stalinowskich. Na każdej tabliczce widnieje nazwisko lokatora, data urodzenia, aresztowania i śmierci.
rozwiń zwiń