Stowarzyszenie "Memoriał" nadal może działać legalnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:56
Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej oddalił wniosek ministerstwa sprawiedliwości o rozwiązanie stowarzyszenia Memoriał, organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej zbrodnie stalinowskie.
Audio
  • Stowarzyszenie „Memoriał” nadal może działać legalnie. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Emblemat rosyjskiego Sądu Najwyższego w sali obrad w Moskwie
Emblemat rosyjskiego Sądu Najwyższego w sali obrad w Moskwie Foto: PAP/ITAR-TASS / Dmitry Astakhov

W październiku ubiegłego roku ministerstwo sprawiedliwości dopatrzyło się błędów proceduralnych w statucie tej organizacji i złożyło wniosek o jej likwidację.
Dziś przedstawiciel resortu stwierdził na sali rozpraw, że "Memoriał" całkowicie usunął wcześniej zgłaszane błędy. Jednak ministerstwo nie wycofało swojego wniosku.

Postępowanie przed Sądem Najwyższym trwało od 13 listopada 2014 roku. Sąd odroczył wówczas rozpatrzenie wniosku, aby dać stowarzyszeniu czas na dostosowanie dokumentów statutowych do wymogów resortu sprawiedliwości. 23 listopada Memoriał poinformował, że na ogólnorosyjskiej konferencji organizacja dokonała zmian w swoim statucie, które wychodzą naprzeciw żądaniom ministerstwa.

To dobrze, że zwyciężył zdrowy rozsądek

- To dobrze, że zwyciężył zdrowy rozsądek - skomentował wiceprezes Memoriału Jan Raczyński. - Rozprawa pokazała, że nasze poglądy na temat działalności organizacji pozarządowych poważnie różnią się o tych głoszonych przez resort sprawiedliwości. Najważniejsze jest jednak to, że udało nam się zachować naszą organizację; że nasi koledzy w różnych regionach Rosji będą mogli legalnie kontynuować swoją pracę - powiedział.
Raczyński wyraził zdumienie z powodu stanowiska zajętego w środę przez ministerstwo sprawiedliwości, które oświadczyło, że nie ma już pretensji do Memoriału, a jednocześnie odmówiło wycofania wniosku. - Może chcieli zademonstrować, że zmusili organizację pozarządową do spełnienia ich żądań - oznajmił wiceszef Memoriału.

"Memoriał" - sprawa miała podłoże polityczne

Przedstawiciele "Memoriału" twierdzą, że wniosek ministerstwa sprawiedliwości miał podłoże polityczne. W sierpniu ubiegłego roku organizacja zażądała natychmiastowego zakończenia działań Rosji przeciwko Ukrainie. Domagała się też od władz informacji na temat poległych w walkach na wschodzie Ukrainy rosyjskich żołnierzy. Organizacja uznała również za więźnia politycznego przetrzymywaną w Rosji ukraińską pilotkę wojskową Nadiję Sawczenko.

"Memoriał" to znana na całym świecie organizacja, która walczy o przywrócenie Rosjanom prawdy historycznej. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR.

IAR/PAP/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Memoriał dokonał żądanych przez władze zmian w swoim statucie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 19:19
Likwidacji tej zasłużonej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej zbrodnie stalinowskie domagało się rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni adres.Tabliczki na domach ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 11:21
- W ramach projektu "Ostatni adres" umieszczono na budynku w centrum Moskwy metalowe tabliczki upamiętniające lokatorów, którzy zginęli w represjach stalinowskich. Na każdej tabliczce widnieje nazwisko lokatora, data urodzenia, aresztowania i śmierci.
rozwiń zwiń