X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Egipt chce walczyć z Państwem Islamskim. Zaatakuje dżihadystów w Libii?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 11:32
Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zaapelował do RB ONZ o uchwalenie rezolucji, która dałaby mandat międzynarodowej koalicji do przeprowadzenia operacji zbrojnej w Libii. Operacja byłaby wymierzona w dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).
Myśliwiec F16 w egipskich siłach powietrznych
Myśliwiec F16 w egipskich siłach powietrznych Foto: United States Air Force/Wikipedia

- Biorąc pod uwagę zgodę przedstawicieli władz i mieszkańców Libii, którzy nakłaniają nas do działania, nie ma innego wyjścia poza opcją militarną - podkreślił Sisi w wywiadzie udzielonym francuskiej rozgłośni radiowej Europe 1.

Apel został wystosowany następnego dnia po tym jak Sisi i prezydent Francji Francois Hollande zwrócili się o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w kwestii Libii i podjęcia nowych kroków przeciwko islamistom z IS. Zdaniem Sisiego dżihadyści stanowią poważne zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.

Naloty w Libii

W poniedziałek rano egipskie samoloty zaatakowały cele IS w Libii, a o nalotach powiadomił rzecznik egipskich sił zbrojnych. Po raz pierwszy Kair publicznie przyznał się do podjęcia akcji militarnej w sąsiedniej Libii, gdzie grupy ekstremistyczne, które wykorzystujące chaos po rebelii roku 2011, zagrażają bezpieczeństwu obu państw - Libii i Egiptu.

W ocenie prezydenta Egiptu wojna, która doprowadziła w 2011 roku do obalenia dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego ma charakter "niedokończonej sprawy".
- Porzuciliśmy mieszkańców Libii, którzy stali się więźniami ekstremistycznych bojówek - podkreślił Sisi. Jednocześnie zaapelował do społeczności międzynarodowej o wsparcie dla oficjalnych władz w Tobruku i rozbrojenie grup rebeliantów.

Upadłe państwo

W Libii są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów - w Trypolisie - sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi, w Tobruku na wschodzie kraju, uznawany jest przez społeczność międzynarodową.

Podczas wywiadu dla francuskiego radia Sisi zaznaczył, że naloty sił powietrznych Egiptu na pozycje IS w Libii będą powtarzane. "Musimy zrobić to jeszcze raz, wszyscy razem" - ocenił prezydent.

W niedzielę wieczorem IS poinformowało o ścięciu 21 egipskich chrześcijan w okolicach Trypolisu. W odpowiedzi na ten akt terroru władze w Kairze postanowiły zbombardować pozycje dżihadystów w Libii.

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna z Państwem Islamskim. Dżhadyści zbliżają się do amerykańskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 13:22
Terroryście z Państwa Islamskiego przejęli kontrolę nad miastem Al-Baghdadi na zachodzie Iraku. Miasto leży zaledwie 8 kilometrów od bazy wojskowej, w której stacjonują amerykańscy żołnierze. Stany Zjednoczone twierdzą jednak, że wojskowi nie są zagrożeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzekucja Koptów w Libii. Trzeba przeciwstawić się niebezpieczeństwu ze strony Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 20:09
Egipt użyje wszelkich możliwych środków, by pomścić śmierć swoich obywateli. - Krew naszych braci chrześcijan woła do nieba - mówił papież Franciszek. Bojownicy z tak zwanego Państwa Islamskiego dokonali w Libii egzekucji 21 egipskich chrześcijan. Makabryczny film zamieścili w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipt bombarduje Państwo Islamskie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 21:49
Egipt zbombardował pozycje dżihadystów w Libii. Egipskie samoloty wzięły za cel kryjówki z bronią i obozy szkoleniowe. To odpowiedź na egzekucję 21 Koptów, której dokonali zwolennicy Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń