X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycja "Wodzenia niedźwiedzia" na Górnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 16:14
Wodzenie niedźwiedzia jest tradycją karnawałową, która jest silnie kultywowana w wielu wsiach Górnego Śląska. Tradycja sięga XIV i XV wieku, kiedy to na Śląsku niedźwiedzie podchodziły pod chłopskie zagrody i wyrządzały szkody.
Audio
  • - Wszędzie jest robiony ręcznie strój niedźwiedzia - Małgorzata Derkowska - dyrektor Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach (IAR)
  • - Niedźwiedzia trzeba trzymać na łańcuchu - mieszkańcy Kochanowic (IAR)
Wodzenie niedźwiedzia
Wodzenie niedźwiedziaFoto: Screen z filmiku "Wodzenie Niedźwiedzia 2014 Prószków Zimnice Wielkie", foto: YouTube/Zbigniew Wójcik

- Niedźwiedź to symbol zła, dlatego jest prowadzony na uwięzi. Leśnik, baba, diabeł, ksiądz, lekarz czy policjant, w korowodzie chodzą od domu do domu. Każda gospodyni powinna zatańczyć z niedźwiedziem bo to wróży szczęście a gospodarz powinien wodzących czymś poczęstować albo dać datek - wyjaśnia Małgorzata Derkowska - dyrektor Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach

Grupa wodząca pozwala sobie na drobne żarty, na przykład kierowcom wręczają "mandaty" za nieistniejące przewinienia. W rzeczywistości kara jest zaproszeniem na sąd nad niedźwiedziem, który odbywa się według tradycji w ostatnią sobotę karnawału. Wtedy mieszkańcy spotykają się na wspólnej zabawie i podejmują decyzję o zabiciu niedźwiedzia. Dokonuje tego oczywiście myśliwy, który musi być obecny na sądzie.

Na koniec okazuje się, że niedźwiedź ma potomka, który jest gwarantem tego, że tradycja nie zniknie.

IAR, mw

Zobacz więcej na temat: opolskie tradycja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziś ostatki i koniec karnawału. Jutro początek Wielkiego Postu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 11:54
17 lutego przypadają ostatki, zgodnie ze staropolską tradycją, obchodzone przed Środą Popielcową. W zależności od regionu kraju, nazywane są też mięsopustem, podkoziołkiem czy śledzikiem.
rozwiń zwiń