X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyrygent Antoni Wit odznaczony francuską Legią Honorową

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 20:27
Dyrygent Antoni Wit odebrał w sobotę Narodowy Order Legii Honorowej Republiki Francuskiej za zasługi w upowszechnianiu muzyki francuskiej. Odznaczenie wręczył mu ambasador Francji Pierre Buhler.
Dyrektor Filharmonii Krakowskiej Antoni Wit odebrał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierrea Buhlera Narodowy Order Legii Honorowej
Dyrektor Filharmonii Krakowskiej Antoni Wit odebrał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Buhlera Narodowy Order Legii HonorowejFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Mam zaszczyt uhonorowania jednego z największych współczesnych dyrygentów. Wiedząc o jego zasługach i talencie, a także o jego woli promowania francuskiej muzyki klasycznej prezydent Francji postanowił wyróżnić jego dokonania mianując go Kawalerem Orderu Legii Honorowej - powiedział ambasador Pierre Buhler, przypominając najważniejsze osiągnięcia uhonorowanego.
- Jestem bardzo wzruszony tym odznaczeniem, które, jak rozumiem, otrzymuję w uznaniu mojej działalności na rzecz muzyki francuskiej - oznajmił Antoni Wit. - Tymczasem to właśnie ja mam więcej do zawdzięczenia tej muzyce i Republice Francuskiej - podkreślił.
Dyrygent wymienił m.in. roczny pobyt na stypendium rządu francuskiego przed blisko 50 laty, spotkanie z francuskim kompozytorem Olivierem Messiaen'em i liczne występy z polskimi orkiestrami na festiwalach we Francji. Zadeklarował, że w przyszłości będzie planował więcej koncertów z muzyką francuską.
Wit jest obecnie dyrygentem honorowym Filharmonii Krakowskiej i dyrektorem artystycznym Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie. W latach 2002-2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku został asystentem patrona konkursu.
Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013, Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Choc de Classica, International Classical Music Award (ICMA), cztery polskie Fryderyki), a jego płyty zostały sprzedane w łącznym nakładzie blisko 5 mln egzemplarzy
Antoni Wit prowadzi także działalność pedagogiczną - jest profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego studenci zdobywają najwyższe laury na polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych.
***
Order Legii Honorowej ustanowił w 1802 roku Napoleon Bonaparte w uznaniu zasług osobistościom, które wniosły wyjątkowy wkład w promowanie Francji oraz szerzenie wartości, których Francja broni i które propaguje w świecie.
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak