X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oscary 2015. Producent "Idy": czuję się jak zwycięzca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 11:05
- Czuję się jak zwycięzca, jak winner - tak po otrzymaniu Oscara dla "Idy" mówił na żywo z Hollywood w radiowej Jedynce producent filmu, Piotr Dzięcioł. Po raz pierwszy w historii polski obraz dostał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Audio
  • Oscar dla Polaków - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Tegoroczna gala rozdania Oscarów - zdaniem filmoznawcy Jakuba Mikurdy dowodzi, że polskie kino jest w stanie sięgnąć po najważniejsze branżowe nagrody (IAR)
  • Dziennikarka radiowej Jedynki specjalizująca się w tematyce filmowej Joanna Sławińska mówi, że tegoroczne rozdanie nagród filmowych było przewidywalne (IAR)
Reżyser Paweł Pawlikowski odbierając statuetkę przyznał, że zrobił skromny, kameralny obraz
Reżyser Paweł Pawlikowski odbierając statuetkę przyznał, że zrobił skromny, kameralny obrazFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Piotr Dzięcioł podkreślał, że konkurencja w tym roku była naprawdę silna. "Ida" walczyła z filmami bardzo dobrymi, między innymi z "Lewiatanem" i "Timbuktu". Producent dodał, że takiego sukcesu nie spodziewał się nikt z ekipy filmowej. - Po skończeniu montażu wiedzieliśmy, że zrobiliśmy dobry film, ale nigdy nie przypuszczaliśmy, że "Ida" odniesie tak ogromny sukces na świecie - mówił Piotr Dzięcioł.

Reżyser Paweł Pawlikowski odbierając statuetkę przyznał, że zrobił skromny, kameralny obraz. "Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji" - powiedział Pawlikowski. "Teraz jestem tutaj, w epicentrum hałasu i uwagi świata".

"Polskie filmy będą otrzymywały więcej nagród"

Tegoroczna gala rozdania Oscarów - zdaniem filmoznawcy, Jakuba Mikurdy dowodzi, że polskie kino jest w stanie sięgnąć po najważniejsze branżowe nagrody. Ekspert zwraca uwagę nie tylko na Oscara dla „Idy”, ale także na nominacje dla pozostałych Polaków. Twórcy zdjęć do „Idy”, Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, byli nominowani w kategorii "najlepsze zdjęcia". W kategorii "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny" nominowano "Joannę" Anety Kopacz i "Naszą klątwę" Tomasza Śliwińskiego.

Gość radiowej Jedynki nie wyklucza, że sukces „Idy” spowoduje, że polskie filmy będą otrzymywały więcej nagród. Jakub Mikurda zwraca uwagę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale jego zdaniem i tak, mamy do czynienia z dużym sukcesem.

"Na najwyższym poziomie"

Dziennikarka radiowej Jedynki specjalizująca się w tematyce filmowej Joanna Sławińska podkreśla, że „Ida” jest filmem o poszukiwaniu tożsamości, a to jest zrozumiałe dla większości widzów na świecie. Obraz Pawła Pawlikowskiego jest też wykonany na najwyższym poziomie.

Zdaniem dziennikarki, Amerykańska Akademia Filmowa miała ochotę nagrodzić film inny niż pozostałe. Joanna Sławińska przypomina, że „Ida” jest filmem czarno-białym, artystycznym i wysmakowanym. Zwraca też uwagę, że wszystkie jego elementy są dopracowane w każdym szczególe. Chodzi zarówno o grę aktorską, jak i zdjęcia, montaż, charakteryzację, kostiumy czy muzykę. Joanna Sławińska dodaje, że tegoroczne rozdanie nagród filmowych było przewidywalne.

"Byłam kompletnie poruszona"

- "Ida" to doskonały film, jeśli chodzi o historię i sposób sfilmowania. Pokazuje też, że Polacy potrafią dziś zajmować się żydowską historią Polski - powiedziała reżyserka dokumentalna Aviva Kempner po przyznaniu w niedzielę Oscara filmowi "Ida".

Agencja TVN/x-news

Aviva Kempner była jednym z gości wieczoru oscarowego zorganizowanego w Waszyngtonie przez polską ambasadę. Ponad 120 osób, głównie przedstawicieli Polonii oraz przyjaciół ambasady, oglądało wspólnie transmisję z 87. edycji wręczenia Oscarów - nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Owacjami na stojąco przyjęto przyznanie Oscara "Idzie" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

- W pierwszej minucie, jak zobaczyłam ten film rok temu, byłam kompletnie poruszona, zachwycona tym filmem i wiedziałam, że zasługuje na Oscara. Od roku namawiałam tysiące osób w USA, by zobaczyły ten film - powiedziała Kempner, reżyserka filmów dokumentalnych, a przed 25 laty inicjatorka Festiwalu Filmów Żydowskich w Waszyngtonie, na którym "Ida" była pokazywana rok temu.

Jak dodała, "Ida" jest doskonałym filmem zarówno pod względem opowiadanej historii, jak i sposobu sfilmowania oraz emocji, jakie ze sobą niesie. - W tym filmie widzimy polską historię oraz polską estetykę. "Ida" powinna była też wygrać Oscara za najlepsze zdjęcia - powiedziała reżyserka.

- Ważne jest to, że film ten pokazuje, iż Polacy potrafią zajmować się historią żydowskiej przeszłości Polski. To widać nie tylko w kinie, ale szerzej w Polsce, czego przykładem jest Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" - dodała.

- "Ida" to film głęboko humanistyczny i trafił też w pokłady amerykańskiej wrażliwości wobec problemów i wielowarstwowości historii. Zmusza do myślenia. To jeden z nielicznych filmów, które - jak się kończą - nie pozostawiają widza obojętnym, ale nakazują myśleć co dalej, dlaczego dokonano takich, a nie innych wyborów. To jest rozliczenie dużo szersze z naszą własną historią - powiedział ambasador RP w USA Ryszard Schnepf.

"Nie wierzyłem w sukces "Idy"

- "Oscar dla „Idy" to historyczna chwila. To olbrzymi sukces polskiej kinematografii - mówił aktor Piotr Zelt, tuż po ogłoszeniu werdyktu Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Aktor przyznał, że zwycięstwo "Idy" głęboko go poruszyło, z oczu popłynęły łzy. - To cudowny dzień - powiedział. Piotr Zelt dodał , że przed galą nie wierzył w sukces "Idy". Przypuszczał, że Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zdobędzie "Lewiatan". Liczył natomiast na sukces któregoś z dwóch nominowanych polskich dokumentów, które ostatecznie przegrały z filmem "Crisis Hotline: Veterans Press 1". Aktor ubolewa też nad tym, że „Ida" nie dostała statuetki za zdjęcia. Jak mówił są one wyjątkowe - malarskie i piękne.

"Stało się coś niesamowitego"

Aktor Jerzy Trela komplementuje reżysera nagrodzonej Oscarem "Idy". Aktor, który zagrał w obrazie niewielką rolę podkreśla, że Paweł Pawlikowski jest osobą, która potrafi zafascynować. Dodał, że dla aktora ważna jest atmosfera spokoju i poszukiwania istoty rzeczy, jaka cechuje Pawlikowskiego. Dzięki temu aktorzy potrafią zawierzyć reżyserowi. - Myślę, że to wszystko wpłynęło na to, co się dzisiaj stało, bo stało się coś niesamowitego - powiedział Jerzy Trela.

"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, sierota wychowana w zakonie (w tej roli debiutująca Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny.

youtube.com

IAR,PAP,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oscary 2015."Birdman" najlepszym filmem! "Ida" z Oscarem! [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 06:39
Zakończyła się 87. gala wręczenia Oscarów. Film Pawła Pawlikowskiego "Ida" zwyciężył w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2015: "Ida" nagrodzona. Wielki sukces polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 13:45
"Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została uhonorowana Oscarem w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. 87. gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się w Los Angeles.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" Pawlikowskiego z Oscarem. Minister kultury: to największy sukces polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 06:28
"Ida" zasługuje na wszystkie możliwe nagrody świata - powiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2015. "Birdman" triumfuje, historyczny sukces "Idy"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 13:43
Wyreżyserowany przez Meksykanina Alejandro Gonzaleza Inarritu "Birdman" został uhonorowany Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego.
rozwiń zwiń