Rafał Blechacz zagra w Filharmonii Narodowej. 10 lat po triumfie w Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 11:36
Na wtorkowym koncercie, Rafał Blechacz wykona III Koncert fortepianowy c-moll Ludwiga van Beethovena. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie znalazła się również V Symfonia c-moll Beethovena.
Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego
Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu ChopinowskiegoFoto: music2020/Flickr CC

W tym roku minie 10 lat od zwycięstwa Blechacza w XV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina, które otworzyło 20-letniemu wówczas pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Pianista otrzymał również wszystkie nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty; zdobył także nagrodę publiczności.

Pasmo sukcesów

Od tamtej pory Blechacz nagrał szereg płyt w ramach prestiżowego kontraktu z wytwórnią Deutsche Grammophon. Jako pierwsze w 2007 r. zarejestrował na płycie wszystkie preludia i dwa nokturny Chopina. Przed dwoma laty ukazała się z kolei płyta z polonezami kompozytora. Obok kompozycji Chopina na płytach Blechacza znalazły się też utwory polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego, a także Debussy'ego, Haydna, Beethovena i Mozarta.

Liczne nagrody

Ukoronowaniem dotychczasowych osiągnięć polskiego pianisty jest przyznana w 2014 r. nagroda Gilmore Artist Award. To wyróżnienie przyznaje koncertującym pianistom co cztery lata anonimowa komisja oceniająca. Kandydaci nie są informowani o tym, że stawiający się na ich koncertach incognito członkowie komisji rozważają nominowanie ich do nagrody. Blechacz również nie spodziewał się niczego, gdy przedstawiciel Międzynarodowego Festiwalu Irving S. Gilmore International odbywającego się w Kalamazoo w stanie Michigan poinformował go w Berlinie o tym, że otrzyma nagrodę. Polski pianista został nią wyróżniony za wyjątkowy artystyczny kunszt. Laureatami Gilmore Artist Award byli w ostatnich latach Kirill Gerstein, Ingrid Fliter, Piotr Anderszewski i Leif Ove Andsnes.

Tegoroczny konkurs

Jesienią w Warszawie odbędzie się XVII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina. Do najbliższej edycji konkursu zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów - z całego świata nadesłano 452 aplikacje.

W tym roku pianistów zakwalifikowanych do konkursu oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. To w klasie profesor zwycięzca konkursu sprzed dekady studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

pp/PAP

Zobacz więcej na temat: Rafał Blechacz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Blechacz laureatem Gilmore Artist Award!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 15:00
Prestiżowemu wyróżnieniu towarzyszy gratyfikacja finansowa w wysokości 300 tysięcy dolarów.
rozwiń zwiń