X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł muzyk i pedagog prof. Zbigniew Kalemba

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 21:12
W wieku 79 lat zmarł prof. Zbigniewa Kalemba, założyciel Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i pierwszy jego dziekan (1969-1981). W naszym kraju był pionierem wprowadzenia w mury uczelni muzycznych szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej i jazzowej.
Stanisław Kalemba (zdjęcie archiwalne z 1981 roku)
Stanisław Kalemba (zdjęcie archiwalne z 1981 roku)Foto: Classar/Wikimedia Commons/CC

Zbigniew Kalemba urodził się w Mikołowie w 1936 roku. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu u prof. Zbigniewa Śliwińskiego.
Pierwsze kompozycje nagrał w 1954 roku z Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach. Współpracował jako pianista i kompozytor z orkiestrami Jerzego Haralda, Stefana Rachonia, Filharmonią Śląską, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych.
W latach 1965-1977 był kierownikiem zespołu muzycznego ''METRUM'' przy Rozgłośni PR w Katowicach. W latach 1982-1990 był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Państwowej Operetki Śląskiej w Gliwicach. Pragnąc rozszerzyć tradycyjny repertuar operetkowy, w 1984 roku utworzył Scenę Eksperymentalną. W 1983 roku, za jego staraniem, powstało Policealne Studium Wokalno-Baletowe, działające przy Operetce Śląskiej, kształcące adeptów scen muzycznych.
W 1959 roku objął funkcję dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego w Tychach, prowadząc jednocześnie klasę fortepianu. W latach 1962-1969 był zatrudniony w Państwowym Liceum Muzycznym w Katowicach, gdzie prowadził zespoły o profilu rozrywkowym oraz uczył fortepianu.
W 1968 roku związał się z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Katowicach (obecnie Akademią Muzyczną). Z jego inicjatywy w 1968 roku powstało Studium Muzyki Rozrywkowej, które rok później zostało przekształcone w jedyny w kraju samodzielny Wydział Muzyki Rozrywkowej. Przez 12 lat pełnił funkcję dziekana Wydziału i kierownika Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Prowadził równocześnie klasę aranżacji i kompozycji. Z katowicką uczelnią był czynnie związany do 2002 roku.
Wśród jego absolwentów znajdują się pedagodzy Instytutu Jazzu: prof. Andrzej Zubek, prof. Jerzy Jarosik, oraz Sławomir Kulpowicz, Stanisław Sojka i inni. Big-Band PWSM pod jego dyrekcją wystąpił na wielu znaczących festiwalach jazzowych, zdobywając laury.
Prowadził kursy interpretacji jazzowej w kraju i za granicą, przewodniczył w konkursach muzycznych, był konsultantem szkolnictwa artystycznego I i II st. Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest twórcą ponad 300 kompozycji, w tym utworów symfonicznych a także muzyki filmowej m.in. do filmu ''Struktura kryształu'' w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
IAR, Wikipedia, kk

Zobacz więcej na temat: MUZYKA odeszli 2015 śląskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje znany konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 14:08
Był jednym z najbardziej znanych w Polsce prawników, konstytucjonalistów. Przez lata wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Piotr Winczorek miał 71 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Stefan Karski - twórca Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 16:54
Stefan Karski był reżyserem, aktorem, autorem sztuk i adaptacji scenicznych, pedagogiem i społecznikiem. Miał 96 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje wybitny dyrygent, Antoni Wicherek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 10:58
Jak informuje "Rzeczpospolita", artysta zmarł w piątek w Warszawie w wieku 86 lat.
rozwiń zwiń