X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irak: dżihadyści zniszczyli starożytne dzieła sztuki. "Walczymy z bałwochwalstwem"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 13:18
Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova wezwała do zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego ochronie zabytków historycznych w Iraku. Była to reakcja na zniszczenie przez Państwo Islamskie (IS) starożytnych posągów w Mosulu.
Audio
  • Islamiści zniszczyli starożytne rzeźby: relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Kadr z filmu dokumentującego niszczenie zabytków
Kadr z filmu dokumentującego niszczenie zabytkówFoto: youtube/g goodman

W irackim Mosulu dżihadyści zniszczyli zabytki sztuki asyryjskiej, liczące kilka tysięcy lat. Fanatycy Państwa Islamskiego opublikowali w internecie nagranie wideo, na którym widać, jak młotami rozbijają starożytne rzeźby i posągi.

Mężczyzna, pokazany na filmie, mówi, że zabytki zniszczono, gdyż "propagowały bałwochwalstwo". - Prorok nakazał nam, żebyśmy pozbywali się posągów - mówi.

(Sceny niszczenia przez dżihadystów antycznych posągów, źródło:You tube/MEMRITVVideos)

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
Zniszczone artefakty, najstarsze datowane na 7. wiek przed naszą erą, prawdopodobnie pochodziły z muzeum sztuki antycznej w Mosulu na północy Iraku. W czerwcu ubiegłego roku miasto znalazło się w rękach dżihadystów.

Jak oceniła Lamia al-Gailani, iracka archeolożka współpracująca z londyńskim Instytutem Archeologii, islamscy bojownicy spowodowali niewyobrażalne szkody. - To nie tylko dziedzictwo Iraku: to dziedzictwo całego świata, to dziedzictwo całej ludzkości - powiedziała.

Archeolożka dodała, że wydaje się, iż prócz skrzydlatych byków z Niniwy i Nimrudu islamiści zniszczyli również posągi ze starożytnej Hatry (Al-Hadr) i Partii, liczące ok. 2 tysięcy lat.
- Artefakty te są "bezcenne i unikatowe (...) To niewiarygodne. Nie chcę być już Irakijką - oświadczyła, porównując najnowsze zniszczenia z wysadzeniem przez afgańskich talibów w 2001 r. olbrzymich posągów Buddy.

Irina Bokova oświadczyła, że jest "głęboko wstrząśnięta" umieszczonym w internecie filmem. Według niej, zniszczenie posągów stanowi pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywającej do ochrony zabytków kultury w rejonie działań wojennych w Iraku i Syrii. Rzecznik ONZ Stephane Dujaric określił zniszczenia dokonane w muzeum w Mosulu jako "karygodne i kryminalne". Dodał, że niszczona jest w ten sposób pamięć o przeszłości ludzkości.

Na początku tego miesiąca fanatycy Państwa Islamskiego splądrowali centralną bibliotekę Mosulu oraz czytelnię uniwersytecką. Spalili większość książek, zostawili tylko teksty islamskie.

Państwo Islamskie od roku podbija kolejne terytoria w Iraku i Syrii, na zdobytych ziemiach zaprowadzając kalifat i rządy średniowiecznego prawa koranicznego.

Organizacje obrony praw człowieka alarmują, że na zajętych przez siebie terytoriach dżihadyści nie tylko masowo łamią prawa człowieka, ale i popełniają zbrodnie, łącznie z ludobójstwem.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Państwo Islamskie zwalcza z powietrza międzynarodowa koalicja pod wodzą USA, do której należą też kraje arabskie.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>

JU/PAP/FC

Komentarze1
aby dodać komentarz
zbip2015-02-27 18:36 Zgłoś
Żeby tak nienawiść tych dżihadystów skierować na butę Put i na ..... , to wreszcie sąsiedzi zza Buga by odpoczęli.

Czytaj także

Wpływowy imam: reformujmy edukację, by hamować ekstremizm religijny

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 11:08
Ahmed al-Tajeb, wielki imam Al-Azhar, jednej z najważniejszych instytucji teologicznych sunnizmu, wezwał w Mekce kraje muzułmańskie, by reformowały programy edukacji w celu powstrzymania ekstremizmu religijnego.
rozwiń zwiń