X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje legendarny komentator sportowy Bohdan Tomaszewski, były dziennikarz Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 16:22
W wieku 93 lat zmarł Bohdan Tomaszewski - dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista. Przez ponad 50 lat był związany z Polskim Radiem.
Audio
  • Nie żyje Bohdan Tomaszewski (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Bohdan Tomaszewski o sporcie w Polskim Radiu (IAR/Dźwięk archiwalny)
  • Wielkie głosy Polskiego Radia - Bohdan Tomaszewski (Trójka/Dźwięk archiwalny)
  • Bohdan Tomaszewski relacjonuje skok o tyczce Władysława Kozakiewicza (IAR/Dźwięk archiwalny)
  • Henryk Urbaś o Bohdanie Tomaszewskim (Jedynka)
  • Bohdan Tomaszewski komentuje mecz Polska - Wielka Brytania w Pucharze Davisa (IAR/Dźwięk archiwalny)
  • Włodzimierz Szaranowicz wspomina Bohdana Tomaszewskiego (IAR)
  • Robert Korzeniowski wspomina Bohdana Tomaszewskiego (IAR)
Bohdan Tomaszewski w 2012 roku
Bohdan Tomaszewski w 2012 rokuFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

>>>Tak w 1987 roku Tomaszewski mówił o prestiżowym turnieju tenisowym Roland Garros<<<

Bohdan Tomaszewski urzekał radiosłuchaczy i telewidzów niezwykle barwnymi opisami nie tylko samych wydarzeń sportowych, ale także towarzyszących im okoliczności. Jego komentarzy z dwunastu igrzysk olimpijskich, letnich i zimowych, w latach 1956-1980, słuchały miliony kibiców.

- Radia słuchałem jeszcze jako dziecko. Każdy człowiek radia i telewizji wie o tym, że mikrofon jest jak narkotyk. Pomimo tylu lat pracy jedna rzecz jest niezmienna - trema. Ona jest potrzebna, jest jak motorek, który nas nakręca - mówił, choć tremy widać po nim absolutnie nie było.

W wywiadach często podkreślał, że "istotą sportu jest rywalizacja, wola walki". - Sport jest demokratyczny i sprawiedliwy. Jest zaprzeczeniem fałszu, przemocy i hipokryzji. Jest aktem dzielności i poświęcenia - mówił Bohdan Tomaszewski.

W 1980 roku relacjonował igrzyska olimpijskie w Moskwie i pamiętny skok o tyczce Władysława Kozakiewicza, który w wielkim stylu uciszył wrogo nastawioną do niego publiczność gospodarzy.

Podczas igrzysk w Moskwie Bohdan Tomaszewski komentował także zwycięski bieg Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami.

Źródło: Agencja TVN/x-news

Mimo że przez lata obserwował postępującą komercjalizację sportu, nigdy nie przestał uważać go za ogromną wartość. - Sport od wielu lat służy wspaniałej idei zbliżenia młodych ludzi. Walczą ze sobą zaciekle, ale kiedy stadion cichnie, są w stanie wyciągnąć do siebie rękę i pogratulować nawzajem - mówił w archiwalnym wywiadzie.

Bohdan Tomaszewski wychował kilka pokoleń dziennikarzy. - Był życzliwy, potrafił skrytykować, ale ta jego życzliwość rzeczywiście potrafiła zdumiewać. Pan Bogdan miał swoje zdanie na każdy temat, zawsze wszystko pilnie analizował - mówił dziennikarz radiowej Jedynki Cezary Gurjew.

Tenis - wielka miłość i pasja

Ostatnio komentował mecze tenisa oraz, co poniedziałek, był gościem Kroniki Sportowej - audycji, którą tworzył i cenił. Przed wojną był tenisistą, zdobył m.in. wicemistrzostwo Polski juniorów.

Dyscyplinę tę cenił za to, że stanowi połączenie wartości artystycznych i elementów właściwych umysłom ścisłym. Zwracał zawsze uwagę na odpowiednie zachowanie zawodników.

- Tenis to nie tylko artyzm gry, to też matematyka. Cudów nie ma - trzeba wygrywać najważniejsze punkty, należy bronić setboli i meczboli. Triumfator musi łączyć w sobie kilka przeciwstawnych cech. Powinien mieć polot, ale nieodzowne jest także wyrachowanie w liczeniu punktów. Poza tym taki gracz musi być w środku dżentelmenem. Jeśli zawodnik umie pięknie przegrywać, będzie też potrafił wspaniale zwyciężać - podkreślił.

Czynnie propagował sport wśród młodzieży - zorganizował turniej tenisowy o puchar jego imienia, który odbył się 47 razy. Impreza, która od ponad dekady ma międzynarodową obsadę, jest zaliczana do najwyższej rangi zawodów stowarzyszenia Tennis Europe.

Prawdziwa legenda

Dla środowiska radiowców Bohdan Tomaszewski był legendą. - Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne - powiedział w 2009 roku.

Był także doceniany przez kolegów po fachu. - Uczynił pan ze sportowców herosów tak wielkich, jak byli w dawnej, olimpijskiej Grecji. Ze sportu uczynił pan sztukę - mówił o legendarnym dziennikarzu Włodzimierz Szaranowicz.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w radiowej Jedynce, że odszedł wielki autorytet.

Bohdan Tomaszewski urodził się 10 sierpnia 1921 roku w Warszawie. Przed wojną był wyczynowym tenisistą Legii Warszawa. Dyscyplinę tę cenił za to, że stanowi połączenie wartości artystycznych i elementów właściwych umysłom ścisłym. Zwracał zawsze uwagę na odpowiednie zachowanie zawodników.

W czasie okupacji niemieckiej, pod pseudonimem "Mały", walczył w Armii Krajowej. W latach 1942-44 uczęszczał na zajęcia Tajnej Głównej Szkoły Handlowej imienia Edwarda Lipińskiego. Po Powstaniu Warszawskim trafił do obozu w Ożarowie.

Pracę dziennikarską rozpoczął w 1946 roku, w "Kurierze Szczecińskim". Dwa lata później został dziennikarzem sportowym w "Expressie Wieczornym". Współpracował też między innymi z "Przeglądem Kulturalnym" i "Kulturą".

Do Polskiego Radia Bohdan Tomaszewski trafił w 1955 roku - na antenie zadebiutował, komentując spotkanie Polska - Anglia w tenisowym Pucharze Davisa. Później komentował wydarzenia sportowe także dla telewizji. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku był nieobecny w mediach. Odmówił współpracy z Polskim Radiem. Powrócił na antenę w 1989 roku.

Był laureatem prestiżowych wyróżnień, między innymi Super Wiktora i Złotego Mikrofonu - nagrody Polskiego Radia, którą otrzymał za indywidualność sprawozdawcy i reportera sportowego. W 2001 roku przyznano mu tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Bohdan Tomaszewski był również autorem scenariuszy filmowych - "Zaczarowany rower", "Bokser", i książek - "Romantyczne mecze", "Listy oldboya, czyli olimpijskie Somosierry", "Przeżyjmy to jeszcze raz" oraz "Zawodowiec". Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w piątek 27 lutego 2015 roku w warszawskim szpitalu. Miał 93 lata.

Źródło: PR1

mr

Komentarze1
aby dodać komentarz
andrzej_d2015-02-27 08:42 Zgłoś
Pan Bohdan zaszczepił we mnie fascynację do sportu,jego książki o sporcie były pierwszymi na których uczyłem się czytać :),jego sprawozdania z "Wyścigu Pokoju" z Olimpiad były "perłą" żywych komentarzy... no a jego głos przed wyborami 4 czerwca 1989r. zjednoczył nas do obalenia systemu.Dzisiaj Radwańskie,Janowicz to przecież "Jego dzieci"...jeśli ktoś dziś w Polsce jeszcze zasługuje na honor "Orła Białego" to moim zdaniem Pan Bohdan Tomaszewski..."Czas ucieka wieczność czeka". Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie....

Czytaj także

Bohdan Tomaszewski uhonorowany za promocję tenisa

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:12
Redaktor Bohdan Tomaszewski, dawny sprawozdawca sportowy Polskiego Radia został laureatem nagrody Południa - lokalnego tygodnika obywatelskiego warszawskich dzielnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Bohdan Tomaszewski. "Doskonały dziennikarz, człowiek wielkiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 16:49
Zmarły w piątek Bohdan Tomaszewski był wybitnym dziennikarzem sportowym i publicystą. Przez ponad 50 lat związany był z Polskim Radiem, dla którego komentował najważniejsze sportowe wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Tomaszewski - archiwalny wywiad w Polskim Radiu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 07:00
Nie żyje Bohdan Tomaszewski - wybitny dziennikarz sportowy i publicysta. Był jednym z najbardziej znanych sprawozdawców sportowych. Przez ponad 50 lat związany z Polskim Radiem. Bohdan Tomaszewski urzekał radiosłuchaczy i telewidzów niezwykle barwnymi opisami nie tylko samych wydarzeń sportowych, ale także towarzyszących im okoliczności. Jego komentarzy z dwunastu letnich i zimowych igrzysk olimpijskich w latach 1956-1980 słuchały miliony kibiców. Urodził się 10 sierpnia 1921 roku. Pracę rozpoczął w 1946 roku w "Kurierze Szczecińskim", od 1955 roku był związany z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń