X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od inwazji zielonych ludzików do aneksji Krymu przez Rosję [kalendarium]

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 11:01
27 lutego mija rok od pojawienia się na ukraińskim Krymie tzw. zielonych ludzików, którzy tego dnia zajęli parlament Autonomicznej Republiki Krymu, co w konsekwencji doprowadziło do serii wydarzeń prowadzących do aneksji półwyspu przez Rosję.
Audio
  • Rok temu świat po raz pierwszy usłyszał o „zielonych ludzikach” Putina - relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisuje traktat o akcesji Krymu do FR
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisuje traktat o akcesji Krymu do FRFoto: Kreml

27 lutego - napastnicy w nieoznakowanych mundurach (tzw. zielone ludziki) zajęli parlament Autonomicznej Republiki Krymu, który następnie odwołał dotychczasowe władze i zapowiedział referendum w sprawie rozszerzenia autonomii. Parlament zapewnił, że za prezydenta Ukrainy nadał uważa obalonego w Kijowie Wiktora Janukowycza.
28 lutego - rosyjscy żołnierza zajmują wojskowe lotnisko w Sewastopolu. Władze Ukrainy oceniają to działanie jako "zbrojną interwencję okupacyjną". Tego samego dnia wojskowi w mundurach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej otoczyli ukraiński posterunek graniczny w pobliżu portu w Sewastopolu. Kijów oskarża Moskwę o prowokację i zapowiada, że nie będzie na nią odpowiadać.

CNN Newsource/x-news

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>
1 marca - parlament Rosji zaakceptował wniosek prezydenta tego kraju Władimira Putina o zgodę na użycie wojsk na Ukrainie w celu "normalizacji sytuacji społeczno-politycznej" w tym kraju; na wniosek Putina parlament anulował tę uchwałę 25 czerwca.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zażądał wycofania z Krymu wojsk rosyjskich. Szef rządu Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej (Serhij) Aksjonow przyznał, że żołnierze stacjonującej tu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej "zaangażowani są" w ochronę najważniejszych obiektów na półwyspie.
2 marca - rosyjscy żołnierze konfiskują broń z należącej do Ukrainy krymskiej bazy radarowej i ośrodka szkoleniowego marynarki wojennej. W związku z sytuacją na Krymie p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret wprowadzający w życie decyzję o postawieniu sił zbrojnych Ukrainy w stan gotowości bojowej. Mimo tego Kijów wycofuje jednostki straży przybrzeżnej z dwóch portów na Krymie i kieruje je do innych baz na Morzu Czarnym.
3 marca - na przeprawie promowej Krym-Kaukaz w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Rosję od Krymu, odbywa się koncentracja rosyjskiego sprzętu wojskowego. Następnie zajęty zostaje terminal portowy w Kerczu. Szef rządu w Kijowie Jaceniuk zapowiada, że nie odda nikomu półwyspu. Następnie w ciągu dnia sztab Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu został zablokowany przez rosyjskich żołnierzy po odmowie marynarzy przejścia na stronę władz Krymu.
W odpowiedzi na działania Rosji UE potępia agresję na Krymie i oficjalnie grozi sankcjami. Również USA potępiają wydarzenia na półwyspie.
4 marca - z powodu interwencji na Krymie USA zawiesiły współpracę wojskową z Rosją. Do Kijowa przybywa szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, aby zademonstrować poparcie dla władz w Kijowie. USA poinformowały także o pakiecie pomocy dla Ukrainy.
5 marca - premier Ukrainy Jaceniuk powiedział, że Krym musi pozostać w składzie Ukrainy, ale może uzyskać większą autonomię.
6 marca - parlament Krymu wyznaczył na 16 marca referendum w sprawie wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej. USA ogłaszają sankcje wizowe wobec wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby odpowiedzialne za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
7 marca - generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy informuje, że na Krymie znajduje się około 30 tys. rosyjskich żołnierzy. Kanada wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników, wymierzone w osoby, których "działania mogą stanowić zagrożenie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy".
8 marca - media informują, że Rosja dalej wzmacnia obecność wojskową na Krymie.
9 marca - prezydent Putin oświadcza, że kroki podejmowane przez władze Krymu są zgodne z prawem międzynarodowym.
10 marca - Władze Autonomicznej Republiki Krymu zaprosiły misję OBWE na referendum w sprawie przyłączenia należącego do Ukrainy półwyspu do Federacji Rosyjskiej.
11 marca - Parlament Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację w sprawie niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie. Kijów żąda anulowania referendum.
13 marca - Parlament Europejski stanowczo potępił rosyjską napaść na Krym.
14 marca - Biały Dom zapewnia, że USA są gotowe szybko zareagować na zaplanowane na 16 marca referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej.
15 marca - Rada Najwyższa Ukrainy rozwiązała parlament Autonomicznej Republiki Krymu, który zdecydował wcześniej o przyłączeniu półwyspu do Rosji oraz rozpisał referendum w tej sprawie.
16 marca - referendum na Krymie: blisko 97 proc. głosujących za wejściem półwyspu w skład Rosji. Kijów i Zachód uznały plebiscyt za niezgodny z prawem międzynarodowym.

CNN Newsource/x-news

Rocznica inwazji na Krym. "Władze działają w oparciu o zakazy, a kto się nie dostosuje - znika" >>>
17 marca i w kolejnych dniach - UE i USA przyjęły pierwsze sankcje finansowe i wizowe wobec przedstawicieli władz Rosji. W ciągu następnych miesięcy sankcje kilkakrotnie rozszerzano.
18 marca - mimo protestów ze strony Zachodu i władz Ukrainy prezydent Putin podpisał traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej.
19 marca - oddziały prorosyjskiej samoobrony Krymu szturmowały siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu. Zatrzymano też dowódcę ukraińskiej floty wojennej admirała Serhija Hajduka, który dzień później wychodzi na wolność.
20 marca - ukraińska straż graniczna na Krymie opuszcza półwysep, przegrupowuje się na tereny położone w głębi kraju.
21 marca - Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Dokumenty ratyfikacyjne podpisuje prezydent Putin.

CNN Newsource/x-news

22 marca - rosyjskie siły zajmują bazy wojskowe w Belbeku i Nowofedoriwce na Krymie. Ukraińskie służby graniczne jednostronnie zamykają wjazd z Krymu na terytorium Ukrainy.
24 marca - Rosjanie szturmują i zajmują bazę ukraińskiego batalionu piechoty morskiej w Teodozji. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję wojsk rosyjskich na Krymie. P.o. prezydenta Ukrainy Turczynow powiedział, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła resortowi obrony wycofanie wojsk z Krymu.
25 marca - żołnierze rosyjscy przejęli wieczorem kontrolę nad ostatnim okrętem Marynarki Wojennej Ukrainy na okupowanym przez Federację Rosyjską Krymie.
27 marca - Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło niewiążącą rezolucję potępiającą referendum na Krymie z 16 marca i aneksję półwyspu przez Rosję.
17 kwietnia - Prezydent Putin przyznał, że Rosjanie wspierali lokalne siły na Krymie. W Genewie odbyły się pierwsze rozmowy w sprawie kryzysu ukraińskiego z udziałem szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji, USA i UE.

PAP, bk

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica inwazji na Krym. "Władze działają w oparciu o zakazy, a kto się nie dostosuje - znika"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 10:54
Rok temu świat po raz pierwszy usłyszał o „zielonych ludzikach” Putina. W nocy z 26 na 27 lutego nieoznakowani, uzbrojeni żołnierze zajęli krymski parlament. Był to początek rosyjskiej aneksji należącego do Ukrainy półwyspu.
rozwiń zwiń