X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Do Sejmu wraca sprawa sześciolatków, bo "rodzice chcą mieć wybór". ZNP: nie można zawrócić biegu rzeki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 09:59
Parlamentarzyści zajmą się w środę obywatelskim projektem "Rodzice chcą mieć wybór" pod którym podpisało się prawie 300 tysięcy obywateli.
Audio
  • Sześciolatki znowu w Sejmie - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
  • Inicjatorka akcji Karolina Elbanowska wyjaśnia, że tym razem chodzi o to, żeby to ojciec i matka decydowali o tym, kiedy ich dziecko ma rozpocząć naukę w szkole (IAR)
Do Sejmu wraca sprawa sześciolatków, bo rodzice chcą mieć wybór. ZNP: nie można zawrócić biegu rzeki
Foto: Glow Images/East News

Inicjatorka akcji Karolina Elbanowska wyjaśnia, że tym razem chodzi o to, żeby to ojciec i matka decydowali o tym, kiedy ich dziecko ma rozpocząć naukę w szkole. Jak mówi, to rodzice wiedzą najlepiej co jest dobre dla ich dziecka.

Inne postulaty to wpływ rodziców na program nauczania. Wspólnie z nauczycielami chcą też wybierać podręczniki dla swoich dzieci. Mowa też o przywróceniu zajęć dodatkowych w przedszkolach.

Zdaniem Karoliny Elbanowskiej odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy może oznaczać katastrofę w szkole i to już od września tego roku. Do szkoły może pójść nawet 650 tysięcy dzieci, czyli dwa razy więcej niż w ostatnich latach. To może oznaczać przepełnione szkoły oraz lekcje prowadzone w systemie zmianowym, od 7.00 do 19.00.

"Więcej szkody niż pożytku"

- Nie można zawrócić biegu rzeki. Propozycji zawartych w obywatelskim projekcie "rodzice chcą mieć wybór" - nie można już zrealizować - podkreślał w Poranku RDC Krzysztof Baszczyński - wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Zawracanie systemu zrobiłoby więcej szkody niż pożytku - uważa. Dodaje, że rodzic, który ma wątpliwości odnośnie wysłania sześciolatka do szkoły, może zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i ubiegać o odroczenie.

Krzysztof Baszczyński podkreśla, że są ważniejsze tematy do dyskusji. Jego zdaniem, sześciolatki są przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole. Szkoła jednak powinna zapewnić takie warunki, aby dziecko dobrze się w niej czuło. Świetlice, jadalnie, przyjazne klase - to temat, nad któym powinniśmy dyskutować.

Inicjatywy odrzucone

Akcję powstrzymania reformy obniżającej wiek szkolny Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców prowadzi już od 7 lat. Dwukrotnie ich inicjatywy trafiały pod obrady wysokiej izby. Za pierwszym razem 350 tysięcy ludzi podpisało się pod inicjatywą ustawodawczą w sprawie całkowitego wycofania się z reformy obniżającej wiek szkolny. Potem był wniosek o referendum, aby to obywatele wypowiedzieli się na temat dzieci sześcioletnich w szkole. Tutaj już było milion podpisów. Obie inicjatywy zostały odrzucone przez większość sejmową.

W ostatnich tygodniach inicjatorzy akcji "Rodzice chcą mieć wybór" spotykali się z kandydatami na urząd prezydenta. Ich postulaty poparli Andrzej Duda, Adam Jarubas i Magdalena Ogórek.

Pierwsze czytanie ustawy zaplanowane jest na 16.00.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sześciolatek w szkole. Obowiązek czy prawo wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 16:20
- Rodzic powinien mieć wybór i jeśli zdecyduje, że chce wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, to powinien mieć taką możliwość, ale tylko na podstawie oświadczenia woli, a nie obowiązkowo - mówi w radiowej Jedynce Karolina Elbanowska Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
rozwiń zwiń