X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wkrótce reaktywacja polskiej ambasady w Mongolii?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 18:38
Ambasadę RP w Ułan Bator zamknięto w 1995 r., reaktywowano 5 lat później i znów zamknięto w 2009 r. Od tego czasu ambasador w Pekinie akredytowany był też w Mongolii. Polskie MSZ właśnie zdecydowało o utworzeniu w tym kraju funkcji ambasadora wizytującego.
Mongolskie dziewczyny w tradycyjnych strojach podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie, 3 marca 2015 r.
Mongolskie dziewczyny w tradycyjnych strojach podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie, 3 marca 2015 r.Foto: PAP/EPA/Rainer Jensen

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała na to stanowisko kandydaturę Michała Łabendy. Ma 41 lat, jest absolwentem arabistyki Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Państwowego, ukończył też studia doktoranckie w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się angielskim, niemieckim, rosyjskim, a także kazachskim, arabskim, uzbeckim i jidysz. W latach 1999-2002 pracował w departamencie Azji, Australii i Ameryki Łacińskiej MSZ. Był również m.in. sekretarzem w ambasadach RP w Taszkiencie i w Waszyngtonie. Od 2010 r. do 2014 r. był polskim ambasadorem w Baku.

Posłowie chcieli dowiedzieć się od reprezentanta MSZ, dlaczego w Mongolii wciąż nie ma stałej ambasady i zamiast niej została wprowadzona formuła ambasadora wizytującego. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik wymienił kilka powodów wcześniejszego zamknięcia placówki – niskie obroty handlowe, mało aktywne relacje gospodarcze i polityczne na tle innych państw – i podał przyczyny obecnej zmiany podejścia: obroty handlowe w ostatnim okresie uległy znaczącemu wzrostowi ze względu na odkrycie surowców naturalnych, a Mongolia w ostatnich kilku latach odnotowuje jeden z bardziej znaczących wzrostów w regionie.

W Ułan-Bator znajduje się Konsulat Honorowy RP. Jak powiedział wiceminister, w związku ze stopniowym wzrostem obrotów handlowych i intensyfikacji kontaktów politycznych postanowiono nie utrzymywać akredytacji z Pekinu ambasadora RP, ale stworzyć dodatkowe stanowisko ambasadora wizytującego RP. Ambasador wizytujący nie ma siedziby w kraju akredytacji, tylko w siedzibie MSZ i regularnie, zazwyczaj kilka razy w roku, odwiedza kraj urzędowania. Konrad Pawlik podkreślił, że po ocenie działania ambasadora wizytującego zostanie podjęta decyzja o możliwości reaktywowania stałej ambasady w Mongolii. Mamy nadzieję, że wkrótce ta placówka powstanie – powiedział.

Mongolskim bohaterem narodowym jest średniowieczny wojownik i zdobywca Czyngis Chan - YouTube / Radio Free Europe/Radio Liberty

Michał Łabenda uznał za swój priorytet podniesienie relacji polsko-mongolskich do takiego poziomu, by uzasadnić decyzję o ustanowieniu ambasady. Zwrócił uwagę m.in. na intensywne kontakty polityczne między Polską a Mongolią i liczne wizyty bilateralne. Jak podkreślił, priorytetem musi stać się gospodarka i wymiana handlowa. Zaznaczył, że obecnie współpraca gospodarcza między Polską a Mongolią skupia się na trzech dziedzinach: przetwórstwie spożywczym, agregatach prądotwórczych i przemyśle wydobywczym. Uważa, że w każdej z tych dziedzin są możliwości dalszego rozwoju. Jego zdaniem dziedzinami, w których Polska i Mongolia mogą współpracować są także odnawialne źródła energii i czyste technologie węglowe. Dodał, że rząd mongolski zainteresowany jest ponadto polską ofertą edukacyjną, co może skutkować m.in. przyszłym wsparciem dla wydziału polonistyki na uniwersytecie Ułan Bator. Za interesującą uznał też naszą współpracę z Mongolią w dziedzinie paleontologii.

PAP/jż

Zobacz więcej na temat: dyplomacja POLSKA Mongolia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Sajewicz: byłem w Mongolii

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 15:21
Przed przyszłotygodniową wizytą prezydenta Mongolii w Polsce, korespondent Polskiego Radia w Pekinie odwiedził ten kraj.O swoich wrażeniach z pobytu opowiadał w PR24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Reiter: ambasador to "dożywocie"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 14:00
Nasz gość był ambasadorem RP w Niemczech i USA. – Propozycja, bym objął to stanowisko wyszła od Tadeusza Mazowieckiego. To był początek lat 90. - wspominał Janusz Reiter. - Do dziś podziwiam go za odwagę, bo przecież nie wiedział czy sprawdzę się w tej roli. Byłem niezapisaną kartą, ale on mnie zapewnił, że jest o mnie spokojny.
rozwiń zwiń