Francuzi "zatopili" amerykański lotniskowiec atomowy? "Saphir wykonał swoje zadanie"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 13:51
Francuskie ministerstwo obrony zamieściło na swojej stronie internetowej informację o tym, że podczas wspólnych ćwiczeń z amerykańską flotą - okręt podwodny Saphir "zatopił" lotniskowiec atomowy USS Theodore Roosevelt. Po kilkunastu godzinach notatkę usunięto.
USS Theodore Roosevelt
USS Theodore RooseveltFoto: US Navy/Wikipedia

Informacja zamieszczona przez francuski MON opisywała udział atomowego okrętu podwodnego Saphir w manewrach z amerykańską marynarką u wybrzeży Florydy. Saphir podczas ćwiczeń miał za zadanie zaatakować zespół lotniskowca. Według komunikatu, który został opublikowany przez Francuzów - załoga okrętu podwodnego wzorowo wykonała swoje zadanie. - Przeprowadzono symulowany atak torpedowy i zatopiono USS Theodore Roosevelt oraz większość jego eskorty - podkreślono.

Notatka o ćwiczeniach u wybrzeży Florydy została szybko usunięta. Jednak kilka zagranicznych portali internetowych zdążyło ją przekopiować. "The Aviationist" podaje, że Francuzi mogli usunąć wpis ze względu na naciski ze strony Amerykanów.

- Okręty podwodne są uznawane za jedno z największych zagrożeń dla lotniskowców atomowych. Ujawnienie takich informacji nie leży w interesie amerykańskiej marynarki. Lepiej nie chwalić się tym, że najcenniejsze okręty USA można bezproblemowo zniszczyć - czytamy w analizie "The Aviationist".

Zarówno francuscy, jak i amerykańscy wojskowi nie zabrali głosu w sprawie "tajemniczej notatki" oraz manewrów u wybrzeży Florydy.

"The Aviationist"/RT/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także