X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PKW publikuje statystyki z wyborów samorządowych. Inny odsetek głosów nieważnych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 21:01
W ubiegłorocznych wyborach do sejmików wojewódzkich oddano 17,47 proc. nieważnych głosów - wynika ze statystyk opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Podawany wcześniej przez PKW odsetek głosów nieważnych - 17,93 proc. - był wyliczony na podstawie niepełnych danych.
Wybory w Polsce
Wybory w PolsceFoto: Julo/wikipedia

Statystyki z wyborów samorządowych Państwowa Komisja Wyborcza zaczęła publikować na swej stronie internetowej na początku marca. Zawierają one m.in. informacje o liczbie oddanych głosów na komitety wyborcze we wszystkich obwodach, okręgach, gminach, powiatach i województwach w kraju.
Tabele zawierają także informacje o głosach nieważnych oddanych w wyborach do sejmików wojewódzkich. Z zaprezentowanych danych wynika, że w wyborach do sejmików oddano 17,47 proc. głosów nieważnych. Odsetek ten różni się od podanej przez PKW na konferencji prasowej w listopadzie ubiegłego roku informacji o głosach nieważnych. Wówczas przedstawiciele Komisji informowali, że głosów nieważnych oddano 17,93 proc.
Jak wyjaśniła sekretarz PKW Beata Tokaj, liczby podane w listopadzie zostały ustalone na podstawie niepełnych danych, "co niestety nie zostało zaznaczone w trakcie konferencji". - W szczególności nie uwzględniono wówczas danych z niewprowadzonych do systemu informatycznego protokołów głosowania w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego (ok. 1 mln głosów oddanych), sejmiku województwa dolnośląskiego (ok. 600 tys. głosów) i sejmiku województwa śląskiego (ok. 500 tys. głosów) - powiedziała.
Ze statystyk PKW wynika, że najwięcej głosów nieważnych oddano w województwie wielkopolskim - 22,98 proc., a najmniej w województwie podlaskim - 14,96 proc. W województwie dolnośląskim głosów nieważnych było 18,11 proc. głosów, kujawsko-pomorskim - 18,68 proc., lubelskim - 16,58 proc., lubuskim - 19,6 proc., łódzkim - 17,16 proc., małopolskim - 16,69 proc., mazowieckim - 15,54 proc., opolskim - 18,25 proc., podkarpackim - 16,01 proc., pomorskim - 17,85 proc., śląskim - 15,2 proc., świętokrzyskim - 16,72 proc., warmińsko-mazurskim - 20,36 proc., zachodniopomorskim - 19,46 proc.
Po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW zwrócono uwagę na wysoki odsetek głosów nieważnych oddanych w wyborach do sejmików. W wyborach do sejmików w 2010 roku odsetek głosów nieważnych wyniósł 12,06 proc. Wskazano, że w protokołach z wyborów nie określa się, z jakiego powodu głos został uznany za nieważny (niezagłosowanie na żadnego kandydata lub na więcej niż jednego). Ma się to zmienić - wprowadzenie klasyfikacji głosów nieważnych zakłada m.in. prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, nad którym pracuje Sejm.
Opublikowane na początku marca przez PKW tabele zawierają także informacje o wynikach głosowania na Mazowszu i w Warszawie, których brakuje w tzw. wizualizacji wyborów (to grafika w przystępny sposób obrazująca wynik wyborów). Danych m.in. z Mazowsza i Warszawy nie wprowadzono do tej pory w związku z problemami z systemem informatycznym obsługującym wybory samorządowe. W ubiegłym tygodniu p.o. dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler poinformował, że dane te będą w wizualizacji uzupełnione. Oprócz danych o liczbie oddanych głosów, wizualizacja zawiera także m.in. informacje o procentowym poparciu poszczególnych komitetów.
***
Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych zawiódł system informatyczny. W efekcie opóźniało się podanie zbiorczych wyników głosowania z 16 listopada, co doprowadziło m.in. do rezygnacji niemal wszystkich sędziów tworzących poprzedni skład PKW. Zespół ekspertów prowadzi audyt systemu informatycznego. Jego wyniki mają przesądzić o tym, czy Krajowe Biuro Wyborcze będzie dochodzić zwrotu części pieniędzy od wyłonionej w przetargu firmy Nabino, która odpowiadała za system informatyczny w czasie wyborów. Według Tokaj wyniki audytu mają być gotowe w marcu.
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krajowe Biuro Wyborcze: oprogramowanie do obsługi wyborów powstanie przy współpracy z ABW

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 21:39
W Krajowym Biurze Wyborczym trwają prace nad nowym systemem informatycznym do obsługi wyborów. Pod koniec lutego informowano, że jest on w 80 proc. gotowy i przetestowany na poziomie obwodowych komisji wyborczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie 2015. Każdy może głosować korespondencyjnie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 15:06
- Dotychczas przepisy Kodeksu wyborczego umożliwiały takie głosowanie jedynie osobom niepełnosprawnym i przebywającym za granicą. Teraz będzie ono dostępne dla każdego wyborcy - mówi Krzysztof Lorenz z Krajowego Biura Wyborczego.
rozwiń zwiń