X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Starość aksolotla" Jacka Dukaja nie ukaże się w wersji papierowej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 19:30
Decyzja o wydaniu książki tylko w wersji elektronicznej korespondować ma z kondycją jej bohaterów, którzy nie są w stanie istnieć poza siecią.
Starości aksolotla to opowieść o końcu świata
"Starości aksolotla" to opowieść o końcu świataFoto: mat. promocyjne

W 2010 roku w "Tygodniku Powszechnym" w tekście pod tytułem "TL;DR" ("Za długie, nie przeczytam") Jacek Dukaj, powołując się na amerykańskiego krytyka kultury Nicholasa Carra, napisał, że sposób, w jaki czyta się literaturę zmienił się od czasu, gdy korzystamy z komputera i internetu. Nowoczesny czytelnik przyzwyczajony jest do krótkich tekstów, częstych zmian, a autor musi zabiegać o jego uwagę w o wiele większym stopniu niż kilka dekad temu.
"Starość aksolotla" to w pewnym sensie odpowiedź Dukaja na ten trend. Tekst przeplatany jest dziesiątkami linków - przypisów, z których każdy wyświetla dodatkowe informacje o danym słowie, zjawisku lub nazwie. Co kilka stron pojawiają kolorowe grafiki przystosowane do oglądania na smartfonach i tabletach. Dopełnieniem tego wszystkiego są linki do strony, na której można znaleźć projekty modeli występujących w powieści robotów, pobrać je i wydrukować na drukarce 3D. Modele robotów zaprojektował Alex Jeager, amerykański designer odpowiedzialny za projekty postaci do takich filmów jak "Transformers", czy "Avengers".
Fabuła "Starości aksolotla" opowiada o końcu świata. Ziemia dostaje się w pole rażenia promieniowania neutronowego, które niszczy białkowe formy życia. Kilkaset tysięcy ludzi wpada na pomysł ratunku - wygenerowanie cyfrowch kopii umysłu i załadowanie ich do sieci. Ponieważ promieniowanie pozostawiło elektronikę nietkniętą, ci, którzy w porę wpadli na takie rozwiązanie, mogą żyć jako sieciowe duchy. Mogą nawet działać na opustoszałej Ziemi dzięki przejmowaniu kontroli nad pozostałymi tam maszynami: robotami medycznymi, budowlanymi, a nawet lalkami z sekshopów. Internetowe duchy, choć pozbawione ciał, zachowują się jak ludzie - kłócą się, sprzymierzają ze sobą, prowadzą wojny, tworzą kulty religijne.
Wydawcą tego tytułu jest Allegro przy wsparciu Wydawnictwa Literackiego publikującego książki Jacka Dukaja od lat.
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Starość aksolotla". Jacek Dukaj pyta, kim jest człowiek

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 06:14
- Jest to próba wymyślenia testu człowieczeństwa, które obroniłoby się w każdych możliwych warunkach fizycznych - wyjaśnia zamysł swojej nowej książki Jacek Dukaj.
rozwiń zwiń