X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Izrael: Benjamin Netanjahu wygrał wybory parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 11:54
Konserwatywny blok Likud premiera Benjamina Netanjahu wygrał przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu, zdobywając 30 mandatów w 120-osobowym Knesecie - podały izraelskie media po przeliczeniu przez komisję wyborczą 99 proc. głosów.
Audio
  • Dr Łukasz Fyderek, z Instytut Bilskiego i Dalekiego Wchodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, o tworzeniu koalicji przez Benjamina Netanjahu (IAR)
  • Beniamin Netanjahu zapowiada szybkie utworzenie nowego rządu. Relacja z Tel-Awiwu Jarosława Kociszewskiego, specjalnego wysłannika Polskiego Radia (IAR)
  • Agnieszki Zagner z tygodnika "Polityka" o tym, że zwycięstwo wyborcze Benjamina Netanjahu to zła wiadomość dla Palestyńczyków (IAR)
  • Dyrektor izraelsko-europejskiego Izropa Institute Jerzy Wójcik o wpływie zwycięstwa Benjamina Netanjahu na relacje Izraela z USA (IAR)
Benjamin Netanjahu wygrał wybory parlamentarne
Benjamin Netanjahu wygrał wybory parlamentarne Foto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Kierowany przez Isaaka Herzoga centrolewicowy Blok Syjonistyczny uzyskał 24 mandaty, a pozycja trzeciej siły politycznej w parlamencie przypadła sojuszowi partii arabskich - 14 mandatów. Herzog pogratulował już zwycięstwa Netanjahu.

Wynik wyborczy Likudu jest lepszy niż oczekiwano, dając 65-letniemu Netanjahu poważne szanse na czwartą kadencję w charakterze szefa rządu. Jak pisze agencja AP, wydaje się możliwa koalicja Likudu z sojuszniczymi ugrupowaniami prawicowymi i religijnymi.

Bez "wielkiej koalicji"?

Zarówno Netanjahu, jak i Herzog odrzucają na razie możliwość utworzenia "wielkiej koalicji" swych ugrupowań, czego zwolennikiem jest prezydent Izraela Reuwen Riwlin. "Jestem przekonany, że tylko rząd jedności może zapobiec szybkiemu rozpadowi izraelskiej demokracji i nowym wyborom" - powiedział szef państwa dziennikowi "Haarec", komentując wyniki głosowania.

Netanjahu zaprosił w środę możliwych partnerów koalicyjnych na rozmowy w sprawie formowania rządu, zapowiadając, że chce zakończyć ten proces w ciągu dwóch-trzech tygodni.

IL CHANNEL 2/x-news

Czwartą najsilniejszą frakcję utworzy w Knesecie centrowe ugrupowanie Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jaira Lapida, mające 11 deputowanych. O jedno miejsce mniej zdobyła domagająca się większego egalitaryzmu społecznego partia My Wszyscy (Kulanu). Ponadto 8 miejsc w parlamencie obsadzi religijna syjonistyczna partia Żydowski Dom (Ha-Bajit Ha-Jehudi).

Co z procesem pokojowym?

Associated Press przewiduje, że prawdopodobna czwarta kadencja Netanjahu na czele gabinetu, w tym trzecia z rzędu, zapowiada problemy dla znajdującego się w impasie bliskowschodniego procesu pokojowego i może przyczynić się do dalszego zaostrzenia relacji między Izraelem a USA.

AP przypomina, że w ostatniej fazie kampanii Netanjahu "głosił twarde poglądy, które poróżnią go ze społecznością międzynarodową"; mówił m.in., że dopóki będzie premierem, nie będzie państwa palestyńskiego. Wygłosił też przemówienie w zdominowanym przez Republikanów Kongresie, bez zaproszenia Białego Domu, w którym skrytykował negocjowane przez USA porozumienie atomowe z Iranem.

Frekwencja we wtorkowych wyborach w Izraelu wyniosła 71,8 proc. i była najwyższa od 1999 roku.

pp/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Te wybory mogą całkowicie zmienić scenę polityczną w Izraelu. Szewach Weiss: możliwy precedens, jak wybór Obamy na prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 11:24
Trwają wybory do izraelskiego parlamentu, Knesetu. Są one postrzegane jako plebiscyt w sprawie dalszego przywództwa lidera prawicowego Likudu i obecnego premiera Benjamina Netanjahu
rozwiń zwiń