X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy nurkowali najwyżej. Pobili rekord Guinnessa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 10:51
Grupa polskich nurków zeszła pod wodę w jednym z najwyżej położonych jezior świata, znajdującym się w chilijskich Andach. Pobito rekord Guinnessa w nurkowaniu na dużej wysokości. Jezioro leży 5915 m nad poziomem morza.
Audio
  • Monika Trętowska (IAR) z Santiago de Chile opowiada o pobiciu rekordu podczas wyprawy MedExpedition
Jeden z uczestników wyprawy na tle jeziora, gdzie pobito rekord
Jeden z uczestników wyprawy na tle jeziora, gdzie pobito rekordFoto: Facebook/oficjalny profil Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition

Członkowie MedExpedition zanurkowali w jeziorze znajdującym się w kraterze wulkanu Nevado Tres Cruces. Na wysokości blisko 6 tys. metrów nad poziomem morza Polacy zeszli na głębokość 11 metrów. Tym samym ustanowili nowy rekord Guinnessa. Przygotowania zajęły pół roku.

Nevado Tres Cruces jest jednym z najwyższych wulkanów świata. Znajduje się na skraju najbardziej suchego rejonu świata, czyli pustyni Atakama, na pograniczu Chile i Argentyny.

Jak można przeczytać na stronie MedExpeditions.org, nurkowania w górach bardzo wysokich (powyżej 5 tys. metrów) są ekstremalne. W porównaniu z nurkowaniem na poziomie morza wiążą się one z co najmniej pięcioma utrudnieniami: niższym ciśnieniem atmosferycznym, problemami logistycznymi, fizycznym zmęczeniem spowodowanym wspinaczką, obniżonym nastrojem i motywacją nurków, jak również z ryzykiem związanym z chorobą wysokościową.

Podczas ekspedycji prowadzone były też badania medyczne dotyczące objawów choroby wysokościowej i funkcjonowania organizmu podczas nurkowania na ekstremalnej wysokości. Oprócz czterech nurków w wyprawie wziął udział m.in. lekarz i osoba z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Park narodowy Nevado Tres Cruces – YouTube / Gran Turismo Chile

Uczestnicy czekają teraz na oficjalną decyzję o wpisaniu rekordu do Księgi Guinnessa. Wyprawę – objętą patronatem Ambasada RP w Chile – sfilmowano i udokumentowano. Na spotkaniu w ambasadzie podróżnicy przyznali, że w trakcie wyprawy nie obyło się bez przygód. Ktoś ukradł im 50 kg ołowiu, który służył do obciążania nurków, lisy zjadły 8 bochenków chleba, a kondor porwał ciastka. Poza tym było wspaniale – opowiadali.

IAR/jż

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna - to do niej wzdychają podróżnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:18
Chociaż liczy sobie raptem 163,6 km² i ma niewiele ponad 5 tysięcy mieszkańców, Wyspa Wielkanocna jest marzeniem ludzi z całego świata. Niełatwo się tam dostać, za to łatwo stracić głowę dla oszałamiającej przyrody i Parku Narodowego Rapa Nui.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W wyposażenie ratowników na plażach w Chile wejdą drony

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 19:22
Pomysł na drony jako pomoc ratowników wodnych na plażach czeka na realizację w Chile. Małe bezzałogowe statki latające miałyby błyskawicznie docierać do tonącej osoby i rzucać jej koło ratunkowe jeszcze przed dopłynięciem ratownika.
rozwiń zwiń