Ksiądz Wojciech G. oskarżony o pedofilię w Polsce i na Dominikanie przyznał się do zarzutów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 15:00
Przed Sądem Rejonowym w Wołominie zakończyła się pierwsza rozprawa w procesie ks. Wojciecha G. Oskarżony o molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce kapłan przyznał się do stawianych mu zarzutów. Za pokrzywdzonych prokuratura uznała 8 osób. Sąd wyłączył jawność całej sprawy.
Audio
  • Ksiądz Wojciech G oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich w Polsce i na Dominikanie stanął przed sądem w Wołominie. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
  • Rzecznik prasowy sądu okręgowego Warszawa-Praga Marcin Łochowski o przyznaniu się oskarżonego księdza (IAR)
Oskarżony o molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce ks. Wojciech G. wyprowadzany z Sądu Rejonowego w Wołominie
Oskarżony o molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce ks. Wojciech G. wyprowadzany z Sądu Rejonowego w WołominieFoto: PAP/Jacek Turczyk

- Duchowny sam zaproponował wymiar kary - powiedział IAR rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Marcin Łochowski relacjonował, że ksiądz Wojciech G. złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze i zaproponował wymierzenie kary pozbawienia wolności w wysokości 7 lat. Prokurator wniósł o odroczenie rozprawy, by móc zapoznać się z wnioskiem procesowym. Sąd rejonowy rozprawę odroczył do 25 marca i wtedy będą podejmowane decyzje co do dalszego biegu postępowania - powiedział Marcin Łochowski.

Zakonnik został doprowadzony do sądu z aresztu, w którym przebywa od lutego ub.r. W śledztwie nie przyznał się do zarzutów, za które grozi do 15 lat więzienia. Jego obrońca mec. Michał Szreniawa mówił dziennikarzom przed rozprawą, że to stanowisko jest aktualne; nie udzielał innych wypowiedzi. Nie wypowiadał się także prokurator.

W październiku ub.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarżyła ks. G. o 10 przestępstw, w tym obcowania płciowego z małoletnim oraz molestowania. Dwa czyny ks. G. miał popełnić w latach 2000-2001 w Polsce, a pozostałe - w latach 2009-2013 w Republice Dominikańskiej. Wołomiński sąd jest "właściwy miejscowo", bo na jego obszarze miało dojść do pierwszych przypadków molestowania. Ks. G zarzucono też posiadanie treści pornograficznych z udziałem dzieci oraz posiadanie bez zezwolenia pistoletu i amunicji.

Ks. G. wcześniej zaprzeczał, by dopuścił się molestowania dzieci. "Jeżeli je skrzywdziłem, to tylko w takim wymiarze, że być może za bardzo zaufałem wszystkim tym ludziom na Dominikanie" - mówił w wywiadach. Sugerował, że oskarżenia sfabrykowali ci, którym nie podobało się to, co robił na Dominikanie; wskazał na antynarkotykowy program, który wprowadzał w okolicy, gdzie pracował.

Ksiądz, który jest michalitą, został w 2013 r. zawieszony przez władze tego zakonu. Zakon zatroszczył się też o pomoc pokrzywdzonym. Są nimi dwaj obywatele Polski i sześciu - Dominikany. Tych ostatnich na procesie reprezentują polscy adwokaci - jeden z nich, mec. Radosław Domalewski, powiedział mediom tylko tyle, że "interesy pokrzywdzonych są właściwe reprezentowane". Na wokandzie sądu widnieją pełne dane osobowe pokrzywdzonych.

W grudniu ub.r. prokuratorzy generalni Polski i Dominikany - Andrzej Seremet i Francisco Dominquez Brito - zapowiadali, że dominikańska prokuratura rozważy, czy na proces wysłać swych obserwatorów. - Oczekujemy sprawiedliwego, wysokiego wyroku, jaki zadowoli opinię publiczną na Dominikanie - mówił wtedy Brito. Rzecznik PG Mateusz Martyniuk poinformował, że ostatecznie prokuratorzy z Dominikany jednak nie przyjadą. - Mają zaufanie do naszej prokuratury - dodał.

W listopadzie ub.r. Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uwzględnił wniosku wołomińskiego sądu o przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu Warszawa-Praga "ze względu na jej szczególną wagę i zawiłość". - Podnoszone przez SR argumenty dotyczące osoby oskarżonego, będącego księdzem rzymskokatolickim, oraz przedmiotu sprawy nie są wyznacznikami "szczególnej wagi" - uznał SA.

Ze śledztwa warszawskiej prokuratury do odrębnego postępowania wyłączono sprawę obcowania płciowego z małoletnimi poniżej 15. roku życia w Dominikanie przez Józefa Wesołowskiego - jako obywatela polskiego pełniącego obowiązki nuncjusza apostolskiego w tym kraju. Postępowanie to zawieszono pod koniec ub.r. z powodu braku pomocy prawnej z Watykanu.

Wkrótce ma rozpocząć się w Watykanie proces abp. Wesołowskiego, pierwszy w historii w sprawie pedofilii. Będzie to jednak możliwe dopiero po uprawomocnieniu się wyroku trybunału kanonicznego, który wydalił go ze stanu kapłańskiego - Wesołowski odwołał się.

W 2013 r. Episkopat Polski przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w 2012 r. wytycznych co do procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. Zgodnie z aneksami, zgłoszenie do prokuratury przypadku pedofilii pozostawiono w gestii ofiary. Niedawno podano, że od 2010 do 2013 r. przynajmniej 19 księży skazano w Polsce za czyny seksualne z małoletnimi.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prokurator z Dominikany oczekuje wysokiego wyroku dla polskiego księdza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 13:46
Prokuratorzy generalni Polski i Dominikany spotkali się w Warszawie, by omówić sprawę ks. Wojciecha G., oskarżonego przez polską prokuraturę o molestowanie nieletnich, którego miał dopuścić się na Karaibach. Rozmawiano też o b. nuncjuszu apostolskim w Santo Domingo abp. Józefie Wesołowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: sprawa byłego arcybiskupa Wesołowskiego postępuje

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 17:02
Zapewnił o tym rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, zaprzeczając niektórym opiniom, że mimo wcześniejszych zapowiedzi nic się nie robi w celu postawienia byłego duchownego przed sądem.
rozwiń zwiń