X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ksiądz Wojciech G. oskarżony o pedofilię w Polsce i na Dominikanie przyznał się do zarzutów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 15:00
Przed Sądem Rejonowym w Wołominie zakończyła się pierwsza rozprawa w procesie ks. Wojciecha G. Oskarżony o molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce kapłan przyznał się do stawianych mu zarzutów. Za pokrzywdzonych prokuratura uznała 8 osób. Sąd wyłączył jawność całej sprawy.
Audio
  • Ksiądz Wojciech G oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich w Polsce i na Dominikanie stanął przed sądem w Wołominie. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
  • Rzecznik prasowy sądu okręgowego Warszawa-Praga Marcin Łochowski o przyznaniu się oskarżonego księdza (IAR)
Oskarżony o molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce ks. Wojciech G. wyprowadzany z Sądu Rejonowego w Wołominie
Oskarżony o molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce ks. Wojciech G. wyprowadzany z Sądu Rejonowego w WołominieFoto: PAP/Jacek Turczyk

- Duchowny sam zaproponował wymiar kary - powiedział IAR rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Marcin Łochowski relacjonował, że ksiądz Wojciech G. złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze i zaproponował wymierzenie kary pozbawienia wolności w wysokości 7 lat. Prokurator wniósł o odroczenie rozprawy, by móc zapoznać się z wnioskiem procesowym. Sąd rejonowy rozprawę odroczył do 25 marca i wtedy będą podejmowane decyzje co do dalszego biegu postępowania - powiedział Marcin Łochowski.

Zakonnik został doprowadzony do sądu z aresztu, w którym przebywa od lutego ub.r. W śledztwie nie przyznał się do zarzutów, za które grozi do 15 lat więzienia. Jego obrońca mec. Michał Szreniawa mówił dziennikarzom przed rozprawą, że to stanowisko jest aktualne; nie udzielał innych wypowiedzi. Nie wypowiadał się także prokurator.

W październiku ub.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarżyła ks. G. o 10 przestępstw, w tym obcowania płciowego z małoletnim oraz molestowania. Dwa czyny ks. G. miał popełnić w latach 2000-2001 w Polsce, a pozostałe - w latach 2009-2013 w Republice Dominikańskiej. Wołomiński sąd jest "właściwy miejscowo", bo na jego obszarze miało dojść do pierwszych przypadków molestowania. Ks. G zarzucono też posiadanie treści pornograficznych z udziałem dzieci oraz posiadanie bez zezwolenia pistoletu i amunicji.

Ks. G. wcześniej zaprzeczał, by dopuścił się molestowania dzieci. "Jeżeli je skrzywdziłem, to tylko w takim wymiarze, że być może za bardzo zaufałem wszystkim tym ludziom na Dominikanie" - mówił w wywiadach. Sugerował, że oskarżenia sfabrykowali ci, którym nie podobało się to, co robił na Dominikanie; wskazał na antynarkotykowy program, który wprowadzał w okolicy, gdzie pracował.

Ksiądz, który jest michalitą, został w 2013 r. zawieszony przez władze tego zakonu. Zakon zatroszczył się też o pomoc pokrzywdzonym. Są nimi dwaj obywatele Polski i sześciu - Dominikany. Tych ostatnich na procesie reprezentują polscy adwokaci - jeden z nich, mec. Radosław Domalewski, powiedział mediom tylko tyle, że "interesy pokrzywdzonych są właściwe reprezentowane". Na wokandzie sądu widnieją pełne dane osobowe pokrzywdzonych.

W grudniu ub.r. prokuratorzy generalni Polski i Dominikany - Andrzej Seremet i Francisco Dominquez Brito - zapowiadali, że dominikańska prokuratura rozważy, czy na proces wysłać swych obserwatorów. - Oczekujemy sprawiedliwego, wysokiego wyroku, jaki zadowoli opinię publiczną na Dominikanie - mówił wtedy Brito. Rzecznik PG Mateusz Martyniuk poinformował, że ostatecznie prokuratorzy z Dominikany jednak nie przyjadą. - Mają zaufanie do naszej prokuratury - dodał.

W listopadzie ub.r. Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uwzględnił wniosku wołomińskiego sądu o przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu Warszawa-Praga "ze względu na jej szczególną wagę i zawiłość". - Podnoszone przez SR argumenty dotyczące osoby oskarżonego, będącego księdzem rzymskokatolickim, oraz przedmiotu sprawy nie są wyznacznikami "szczególnej wagi" - uznał SA.

Ze śledztwa warszawskiej prokuratury do odrębnego postępowania wyłączono sprawę obcowania płciowego z małoletnimi poniżej 15. roku życia w Dominikanie przez Józefa Wesołowskiego - jako obywatela polskiego pełniącego obowiązki nuncjusza apostolskiego w tym kraju. Postępowanie to zawieszono pod koniec ub.r. z powodu braku pomocy prawnej z Watykanu.

Wkrótce ma rozpocząć się w Watykanie proces abp. Wesołowskiego, pierwszy w historii w sprawie pedofilii. Będzie to jednak możliwe dopiero po uprawomocnieniu się wyroku trybunału kanonicznego, który wydalił go ze stanu kapłańskiego - Wesołowski odwołał się.

W 2013 r. Episkopat Polski przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w 2012 r. wytycznych co do procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. Zgodnie z aneksami, zgłoszenie do prokuratury przypadku pedofilii pozostawiono w gestii ofiary. Niedawno podano, że od 2010 do 2013 r. przynajmniej 19 księży skazano w Polsce za czyny seksualne z małoletnimi.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prokurator z Dominikany oczekuje wysokiego wyroku dla polskiego księdza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 13:46
Prokuratorzy generalni Polski i Dominikany spotkali się w Warszawie, by omówić sprawę ks. Wojciecha G., oskarżonego przez polską prokuraturę o molestowanie nieletnich, którego miał dopuścić się na Karaibach. Rozmawiano też o b. nuncjuszu apostolskim w Santo Domingo abp. Józefie Wesołowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: sprawa byłego arcybiskupa Wesołowskiego postępuje

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 17:02
Zapewnił o tym rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, zaprzeczając niektórym opiniom, że mimo wcześniejszych zapowiedzi nic się nie robi w celu postawienia byłego duchownego przed sądem.
rozwiń zwiń