X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kampania wyborcza na półmetku. Kandydaci na prezydenta m.in. o strefie euro i zamachu w Tunezji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 23:59
Wejście Polski do strefy euro było jednym z tematów prowadzonej w weekend kampanii prezydenckiej. Andrzej Duda (PiS) nie zgadza się na przyjęcie euro przy obecnych zarobkach Polaków, a Kancelaria Prezydenta uważa, że do dyskusji o tym trzeba wrócić po wyborach do Sejmu.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja
Wybory prezydenckie odbędą się 10 majaFoto: PAP/Lech Muszyński

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda mówił podczas sobotniej konferencji prasowej, że Polacy powinni poznać zdanie prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. przystąpienia Polski do strefy euro. Duda przypomniał, że Komorowski na początku kadencji przygotował projekt zmiany konstytucji umożliwiający wprowadzenie w Polsce euro, a podczas swojej prezydentury wielokrotnie mówił, że jest zwolennikiem wejścia Polski do unii walutowej. Przypomniał też wypowiedź prezydenckiego doradcy ds. międzynarodowych prof. Romana Kuźniara z 2012 r., że realną datą przystąpienia do unii walutowej jest 1 stycznia 2016 r.

Pytany, czy jest za wprowadzeniem euro, Duda odparł, że złoty jest amortyzatorem w dobie kryzysu w strefie euro, a euro oznacza drożyznę. Podkreślił, że dopóki Polacy nie będą zarabiali na "poziomie europejskim", to nie zgadza się na wejście Polski do strefy euro.

TVN24/x-news

W niedzielę Duda był w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie wziął udział w I Kongresie Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Kandydat PiS na prezydenta podpisał 10 zobowiązań wobec rolnictwa . Polityk obiecał między innymi uniemożliwienie spekulacyjnego wykupu ziemi przez obcokrajowców i wyrównanie dopłat bezpośrednich do poziomu europejskiego.

Odpowiedź kancelarii prezydenta

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała odnosząc się do pytań Dudy, że Polska nie spełnia aktualnie kryteriów, wymaganych do przystąpienia do strefy euro, a debata na ten temat powinna odbyć się po wyborach. Skomentowała, że "zwykłym nieporozumieniem lub wyrazem chęci wprowadzenia opinii publicznej w błąd jest twierdzenie, że pan prezydent chce wprowadzić euro od 1 stycznia 2016 r."

Prezydent Bronisław Komorowski, który po zamachu w Tunezji ogłosił zawieszenie kampanii, w sobotę uczestniczył wraz z prezydentem Węgier Janosem Aderem w obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Obaj odsłonili m.in. pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora, którzy w czasie II wojny światowej na Węgrzech uratowali wspólnie ponad 5 tys. Żydów, a także zorganizowali wzorową opiekę nad dziesiątkami tysięcy polskich uchodźców. Potem prezydent poleciał do Brukseli z dwudniową wizytą, gdzie wziął m.in. udział w Brussels Forum organizowanym przez German Marshall Fund.

TVN24/x-news

Nowa strategia wobec Rosji? Prezydent Komorowski: fundamenty bezpieczeństwa są nadwyrężone >>>

Konieczne wzmocnienie polskiego wywiadu

Kandydatka SLD Magdalena Ogórek mówiła o tym w sobotę w Poznaniu. Przekonywała, że rozwój wywiadu powinien być priorytetem w kwestii podnoszenia bezpieczeństwa Polaków.

Jej zdaniem także przed naszym krajem stanęły wyzwania związane z Państwem Islamskim. Ogórek przypomniała o polskich ofiarach środowego zamachu terrorystycznego w Tunezji.

Zamach w Tunezji. Czytaj więcej >>>

Konkurencyjność polskiego rolnictwa

Starający się o fotel prezydenta RP z ramienia PSL Adam Jarubas mówił w niedzielę na briefingu prasowym w Trzebownisku koło Rzeszowa m.in. o umowie o wolnym handlu między USA a Europą (TTIP). Jego zdaniem, niesie ona wiele zagrożeń, m.in. możliwość napływu żywności modyfikowanej genetycznie.

TVN24/x-news

Jarubas wyraził obawę, czy konkurencja europejskiego, w tym polskiego rolnictwa z "wysokoproduktywnym, takim towarowym" rolnictwem amerykańskim będzie dla nas korzystna. Zastrzegł, że nie będzie stosował w kampanii prezydenckiej "taktyki haków", bo nie leży ona w jego naturze. Zapytany o jakie poparcie liczy w wyborach odpowiedział, że liczy na "dobre, dwucyfrowe" poparcie.

Nowy spot Janusza Palikota

Polityk zaprezentował go w Warszawie i poinformował, że zebrał już podpisy pod swoją kandydaturą. Dodał, że zamierza je złożyć w PKW w środę. Palikot zaznaczył, że spot - który kosztował ok. 200 tys. zł - jest efektem dwóch miesięcy jego podróży po kraju, w których towarzyszyła mu ekipa z kamerą. Przedstawia szefa TR prowadzącego kampanię wyborczą.

Palikot2015/You Tube

Kandydat podkreślił też, że źle ocenia przebieg kampanii wyborczej w Polsce i podkreślił, że w jej trakcie powinny być debaty.

Anna Grodzka zbierała podpisy w Krakowie

Kandydatka partii Zieloni na prezydenta poinformowała, że pod jej kandydaturą podpisało się do tej pory ok. 75 tys. osób. - Mnóstwo podpisów spływa teraz pod koniec i jestem pełna nadziei, że uzbieramy ich tyle, że będzie można mieć pewność, że zostanie zarejestrowana kandydatura - mówiła Grodzka.

Dodała że w rozmowach z Polakami najczęściej słyszy o biedzie.

"Obalić socjalizm"

Janusz Korwin-Mikke prowadził w weekend kampanię w województwie lubuskim. Głosił hasła obalenia socjalizmu i ratowania Polski. Na pytanie, jak zamierza osiągnąć swój cel Korwin-Mikke powiedział, że trzeba m.in. przywrócić karę śmierci dla morderców, czy zlikwidować podatki dochodowe.

Według niego do wyborów powinni iść tylko ci, co mają sprecyzowane poglądy. - Im mniejsza frekwencja tym lepiej, bo głosują ludzie najbardziej zaangażowani - mówił Korwin-Mikke.
Natomiast w Warszawie podczas niedzielnej debaty "antysystemowych kandydatów" swoje poglądy wyrażali: Zdzisław Jankowski, Kornel Morawiecki, Adam Słomka, Paweł Tanajno i Jacek Wilk. Mówili m.in. o konieczności zjednoczenia środowisk dążących do obalenia systemu, w którym od 1989 r. hegemonię sprawują ciągle te same partie polityczne, a także o możliwości współpracy - nie wykluczyli utworzenia wspólnej listy wyborczej w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu.

Zdaniem kandydatów "antysystemowych" konieczna jest m.in. zmiana ordynacji wyborczej - w dyskusji często przewijał się wątek wyborów większościowych i jednomandatowych okręgów wyborczych. Padały też hasła "solidarnej Polski", potrzeby dekomunizacji - zwłaszcza w wymiarze sprawiedliwości, czy wsparcia dla polskich rodzin i przedsiębiorców.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

PAP/IAR/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak