Teksański konserwatysta Ted Cruz ubiega się o prezydenturę USA

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 10:12
Konserwatywny senator Ted Cruz oficjalnie ogłosił dziś zamiar walki o nominację swojej partii do wyścigu o prezydenturę USA. Wybory odbędą się w listopadzie 2016.
Audio
  • Postać Teda Cruza ze Stanów Zjednoczonych przybliża Marek Wałkuski (IAR)
Ted Cruz
Ted CruzFoto: PAP/EPA/Jim Lo Scalzo

Ted Cruz jest senatorem z Teksasu, ma 44 lata. Jest nieprzejednanym krytykiem urzędującego prezydenta Baracka Obamy, szczególnie jego flagowego projektu – reformy ochrony zdrowia.

Prawda według Teda Cruza – YouTube / SenTedCruz

Zgłaszając zamiar kandydowania już teraz Cruz wyróżnia się spośród kilkunastu potencjalnych kandydatów partii republikańskiej. Jego najpoważniejszym kontrkandydatem jest Jeb Bush, były gubernator Florydy, brat byłego prezydenta George'a Busha i syn George'a Busha seniora.

By dostać nominację prezydencką, trzeba wygrać prawybory, czyli wewnątrzpartyjne eliminacje, które zakończą się wiosną przyszłego roku. W tym czasie kandydaci będą musieli pokazać, że potrafią zbierać fundusze, zorganizować struktury i przekonać do siebie wyborców. Zostaną też bardzo dokładnie prześwietleni przez media.

Po stronie demokratów bardzo silną pozycję jako potencjalny kandydat ma była pierwsza dama USA Hillary Clinton, dla której obecnie nie widać żadnego mocnego konkurenta.

IAR/jż

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Amerykański Senat przyjął budżet na 2015 rok

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 06:11
Ustawę przyjęto zaledwie na kilka godzin przed wygaśnięciem obecnie obowiązującego prowizorium budżetowego, co groziło paraliżem prac rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: Republikanie próbują ograniczyć prawo do aborcji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 07:36
Wraz z przejęciem kontroli nad Kongresem Republikanie wznowili starania o ograniczenie prawa do aborcji w USA. Chcą zakazu finansowania zabiegów ze środków federalnych i zakazu aborcji po 20. tygodniu ciąży. Ta druga kwestia trafiła na opór kobiet w partii.
rozwiń zwiń