Wielki sukces polskich archeologów w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 06:48
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli właśnie rekonstrukcję tarasu w starożytnej egipskiej świątyni Hatszepsut koło Luksoru. Tym samym przyczynili się do odnowienia zabytku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Audio
  • Polscy archeolodzy ukończyli ważne prace w Egipcie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Świątynia Hatszepsut
Świątynia HatszepsutFoto: Wikimedia Commons/Luestling

- To były 54 lata układania gigantycznych puzzli - tak o swoim sukcesie w Egipcie mówią polscy archeolodzy.
Polska misja archeologiczna z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła prace w Luksorze w 1961 roku. Od tej pory trwała rekonstrukcja trzeciego tarasu świątyni. Dyrektor polskiej misji w Kairze dr Zbigniew Szafrański mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że przez ostatnie 54 lata naukowcy układali w całość ogromne, kamienne bloki z czasów starożytnych. Musieli także odtworzyć to, czego brakowało.
- To tak, jakbyśmy dzisiaj czytali gazetę, rozdartą w połowie kolumny. Każdy przeciętny Polak potrafi sobie zrekonstruować, co było w tej nieistniejącej części kolumny. Na tym to właśnie polegało. A tych bloków i fragmentów było około 10 tysięcy - dodaje archeolog.

Górna
Górna Kaplica Anubisa. Tutmozis I
z matką Senseneb (ojciec i babka
Hatszepsut)/fot. Maciej Jawornicki

Świątynia niedaleko Luksoru, nazywana też Kompleksem Kultu Słońca, została wybudowana przez królową Hatszepsut z 18. dynastii egipskich faraonów. Poświęcona była bogowi słońca Amosowi Re. Jak podkreśla dr Zbigniew Szafrański, bóg słońca był jednym z najważniejszych dla starożytnych Egipcjan. - Słońce jest istotnym elementem ładu kosmicznego: to, że wstaje i zachodzi, to że dzięki słońcu wszystko rośnie. Słońce jest symbolem życia doczesnego - wschodzi, więc człowiek się rodzi, słońce jest w zenicie czyli człowiek jest osobą dojrzałą. Potem, gdy słońce zachodzi, za słońcem podąża zmarły, do krainy w której rządzi bóg Ozyrys - dodaje dr Zbigniew Szafrański.
Zrekonstruowany taras został uroczyście oddany do użytku, a na ceremonii pojawili się przedstawiciele egipskich władz. Na miejscu znajduje się napis, informujący, że dzieła dokonała polska misja archeologiczna. Mogą się o tym przekonać także polscy turyści, bo Luksor to jedno z najczęściej odwiedzanych w Egipcie miejsc przez Polaków.

 

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kamień z Rosetty stał się kluczem do odczytania egipskich hieroglifów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 06:00
- Niewątpliwie był to kamień milowy dla powstania zupełnie nowej dziedziny nauki jaką była egiptologia, po raz pierwszy umożliwiając badanie historii starożytnego Egiptu na podstawie źródeł egipskich, a nie greckich – mówił egiptolog prof. Karol Myśliwiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Papirusy doprowadziły archeologów do...

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:04
160 kilometrów od Kairu, w miejscowości Oksyrynchos, barcelońscy archeolodzy odkryli grób skryby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naprawili słynną maskę pogrzebową Tutenchamona zwykłym klejem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:16
Do zdarzenia doszło w Muzeum Narodowym w Kairze. Pracownicy placówki nabrali wody w usta i nie chcą na temat "profesjonalnej" naprawy liczącego ponad 3 tys. lat zabytku rozmawiać. Sprawę badają śledczy.
rozwiń zwiń