X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Będzie ruch bezwizowy dla Ukrainy? Bronisław Komorowski: liczymy na zgodę Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 10:11
Prezydenci Bronisław Komorowski zapewniał w Kijowie, że Warszawa popiera europejskie aspiracje Kijowa i twardo stoi na stanowisku integralności terytorialnej Ukrainy.
Audio
  • Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR): prezydent Komorowski spotkał się z Petrem Poroszenką
Bronisław Komorowski i Petro Poroszenko
Bronisław Komorowski i Petro PoroszenkoFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>

Prezydent zapowiedział, że podczas majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze, Polska opowie się za wprowadzeniem ruchu bezwizowego dla Ukrainy. - Polska w tej kwestii zajmuje jednoznaczne, proukraińskie stanowisko - powiedział Bronisław Komorowski, dodając, że liczy na uzyskanie zgody w ramach Unii Europejskiej w tej sprawie.

W czwartek Bronisław Komorowski jako pierwszy prezydent Polski wygłosi przemówienie w parlamencie ukraińskim. Prezydenci obu państw odwiedzą również cmentarz w Bykowni, gdzie pochowano między innymi polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Polska może wziąć udział w misji pokojowej

Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w środę w Kijowie, że Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej ONZ na Ukrainie. Zdaniem prezydenta Ukrainy ewentualny kontyngent pokojowy to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
Jak powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, ewentualna operacja pokojowa na Ukrainie to byłaby decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ, o którą "będzie na pewno trudno". Prezydent zadeklarował, że Polska będzie wspierała takie rozwiązanie. - Zakładamy, że jest możliwe rozwiązanie oparte o kraje niezaangażowane, ale gdyby były inne decyzje, Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w tego rodzaju operacji - dodał.

”Polska docenia determinację Ukrainy i popiera jej europejskie aspiracje”

Jak mówił Komorowski, jego wizyta w Kijowie to okazja do potwierdzenia "zdecydowanie jednoznacznej polityki państwa polskiego wspierającej niepodległą Ukrainę".  Prezydent potwierdził też jednoznaczną linię naszego kraju, jeśli chodzi o popieranie europejskich aspiracji Ukrainy. - Polska stała, stoi i stać będzie na stanowisku, że Ukraina powinna mieć prawo do ubiegania się o członkostwo w UE i w innych strukturach świata zachodniego - powiedział.
Jak oświadczył, Polska w pełni docenia determinację narodu ukraińskiego, która "dała o sobie znać m.in. na Euromajdanie". - Doceniamy determinację Ukraińców w kontynuowaniu marszu ku światu zachodniemu - podkreślił.
Polska - mówił Komorowski - wspiera też Ukrainę we wzmacnianiu systemu bezpieczeństwa i obrony. Temu ma służyć m.in. wspólna polsko-litewsko-ukraińska brygada. - Liczymy, że brygada będzie ułatwiała armii ukraińskiej możliwość współdziałania z siłami zbrojnymi świata zachodniego - dodał.
- Polska nie traktuje stosunków z Ukrainą koniunkturalnie. To nie jest kwestia chwilowego emocjonalnego uniesienia, ale kwestia wyciągnięcia lekcji z trudnej historii Polski, Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich - oświadczył.

"Wspólne doświadczenie z życia w systemie totalitarnym"

Komorowski nawiązał też do czwartkowych uroczystości w Bykowni związanych z 75. rocznicą zbrodni katyńskiej.
- Dla Polaków jest to moment szczególny ze względu na polskie emocje związane z niebywałą zbrodnią katyńską (...). Ale dla przeżycia wspólnego, polsko-ukraińskiego, rzeczą ważną jest to, byśmy to przeżyli jako doświadczenie wspólne z życia w systemie totalitarnym - podkreślił.

Poroszenko: dwie główne sprawy w Rydze, ruych bezwizowy i europejska perspektywa

Prezydent Ukrainy na konferencji z Bronisławem Komorowskim podkreślił z kolei, że dla Kijowa na szczycie Partnerstwa Wschodniego najważniejsze będą dwie kwestie – przyznanie Ukrainie europejskiej perspektywy i poparcie dla wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukrainy od 1 stycznia 2016 roku.  Prezydent Ukrainy podkreślił, że proces reform w kraju uległ znacznemu przyspieszeniu.

Prezydent Poroszenko o misji pokojowej
Jak mówił prezydent Poroszenko, wszyscy rozumieją, że ewentualny kontyngent pokojowy ONZ to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
- Jeśli wcześniej stosunek do kontyngentu pokojowego był chłodny, to dzisiaj wszyscy rozumieją, że jest to najlepszy sposób deeskalacji konfliktu; nie zamrożenia, ale deeskalacji - oświadczył.
Jak wyjaśnił, procedura skierowania sił pokojowych na Ukrainę byłaby dwuetapowa. Pierwszy etap to przygotowanie odpowiedniej decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ poprzedzone konsultacjami stałych członków Rady; na Ukrainę powinna przybyć misja sekretarza generalnego ONZ, a później mogłaby zapaść decyzja Rady Bezpieczeństwa. Drugi etap to przygotowania i bezpośredni udział kontyngentu pokojowego w konkretnych operacjach.
- Jeśli pierwszy etap to kwestia tygodni, to drugi - kwestia miesięcy - powiedział.

Spotkanie w formacie normandzkim
Poroszenko poinformował, że ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin w Paryżu przygotowuje spotkanie ministrów spraw zagranicznych w formacie normandzkim - Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja. Tematem ma być m.in. ewentualny kontyngent pokojowy.
Ukraiński prezydent dziękował za kredyt w wysokości 100 mln euro, który Polska zaoferowała Ukrainie. Połowa z tej kwoty ma być przeznaczona na rozbudowę przejść granicznych, a druga połowa - na modernizację elektrowni cieplnej.
Zaznaczył też, że Ukraina liczy na zwiększenie polskiej obecności w misji OBWE w Donbasie. W jego ocenie Rosja łamie ustalenia z Mińska. - My stoimy na stanowisku zachowania integralności terytorialnej i pokojowego rozwiązania konfliktu - podkreślił.
Dla Ukrainy ważne jest - mówił również - polskie doświadczenie w zakresie reform, m.in. w kwestii decentralizacji.
Rozmowa prezydentów dotyczyła też m.in. majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.

PAP/IAR/Ukraińska Prawda/agkm

***

Prezydent Bronisław Komorowski będzie gościem radiowej Jedynki w piątek 10 kwietnia o godzinie 7.45.

***


Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2015-04-09 19:38 Zgłoś
Co ten człowiek robi.

Czytaj także

Prezydent: Polska gotowa na sprzedaż Ukrainie broni

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 12:49
- Relacje polsko-ukraińskie mają charakter strategiczny - mówił podczas wspólnej konferencji z prezydentem Bronisławem Komorowskim Petro Poroszenko. Chwilę wcześniej, w obecności ukraińskiego gościa polski prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Polska wzięłaby udział w misji pokojowej ONZ na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 21:12
Bronisław Komorowski rozpoczął po południu dwudniową wizytę na Ukrainie w związku z obchodami rocznicy zbrodni katyńskiej. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenci Polski i Ukrainy uczczą pamięć ofiar Katynia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 09:40
Prezydent Polski po raz pierwszy w historii przemawiał w ukraińskim parlamencie. W południe razem z prezydentem Ukrainy weźmie udział w uroczystościach w Bykowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Nałęcz: Polska stoi niezłomnie u boku Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 08:21
- Uroczystości katyńskie są świadectwem wspólnoty polskich i ukraińskich losów - mówił w "Sygnałach dnia" doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski prezydent: nie będzie bezpiecznej Europy, jeśli jej częścią nie stanie się Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 19:00
Europa nigdy nie może zapomnieć o ofiarach Niebiańskiej Sotni na Majdanie - o tym mówił w parlamencie ukraińskim Bronisław Komorowski. Podkreślił, że Ukraińcy ginęli za europejskie wartości, a teraz bronią również i Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystąpienie prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego w Radzie Najwyższej Ukrainy [tekst]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 12:10
Przekazujemy treść wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego w Radzie Najwyższej Ukrainy, 9 kwietnia 2015 roku.
rozwiń zwiń