Znane postaci nauki i kultury oburzone nowelizacją Prawa łowieckiego. List do premier Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 10:10
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wraz z przedstawicielami ludzi kultury, nauki i dziennikarzy wystosowało otwarty list do premier Ewy Kopacz, w którym wyraziło zaniepokojenie tym, w jaki sposób jest procedowany projekt nowelizacji ustawy Prawo łowieckie.
Znane postaci nauki i kultury oburzone nowelizacją Prawa łowieckiego. List do premier Kopacz
Foto: Lord Mountbatten/Wikimedia Commons/CC

W apelu przypomniano, że na obecnym etapie odrzucono wszystkie zasadnicze postulaty Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a także organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony praw zwierząt.
„Sposób, w jaki dokonywana jest obecna nowelizacja Prawa łowieckiego budzi najwyższe oburzenie. Urąga on podstawowym zasadom partycypacji obywatelskiej, a także utrwala rozwiązania przyjęte w okresie stalinowskim, kiedy nie liczyło się prawo własności” - piszą autorzy listu. "Apelujemy o nieakceptowanie rażąco niskich standardów legislacji, ponieważ rzutują one negatywnie na wizerunek całego Pani Rządu" - dodają.

W apelu zapytano, czy premier Ewa Kopacz chciałaby, by kilkuletnie dzieci brały udział w polowaniach albo żeby strzelano z broni palnej w odległości 100 metrów od jej domu. Zdaniem autorów listu, takie będą konsekwencje zmian w Prawie łowieckim. "Domagamy się niestawiania uprawnień myśliwych ponad prawem i Konstytucją" - napisano. "Domagamy się, by kluczowe decyzje wpływające na nas – obywateli – i na wspólne dziedzictwo przyrodnicze wszystkich Polaków nie były podejmowane jedynie przez myśliwych. Środowisko to nie dysponuje bowiem ponadprzeciętną wiedzą przyrodniczą, ani też społecznym mandatem, który uprawniałby do stanowienia prawa w imieniu ponad 99% obywateli nie polujących, w dużej części mających sceptyczny stosunek do polowań jako niehumanitarnej i archaicznej metody zachowywania równowagi w środowisku” - wyjaśniono.
Wśród osób podpisanych pod listem, znajdują się Ewa Błaszczyk, Agata Buzek, prof. Jan Hartman, Agnieszka Holland, Szymon Hołownia, Maja Ostaszewska, prof. Magdalena Środa, Mariusz Szczygieł, Kazimiera Szczuka, Olga Tokarczuk i Stanisław Tym.

IAR, bk

Zobacz więcej na temat: Ewa Kopacz zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Brigitte Bardot napisała list do premier Ewy Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 11:14
Francuską aktorkę i obrończynię praw zwierząt wzburzył reportaż z polskich ferm drobiu wyemitowany przez telewizję publiczną France 2 .
rozwiń zwiń