Polska już nie "nazistowska" w edukacyjnej grze dla dzieci. Mattel naprawił błąd

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 21:08
Koncern zabawkarski Mattel zapewnia, że poprawił już błąd w swojej edukacyjnej grze karcianej, w której pojawiło się określenie "nazistowska Polska".
Audio
  • Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf powiedział, że oczekuje od amerykańskiego producenta gry jakiejś formy przeprosin za błąd (IAR)
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków ZagładyFoto: morguefile.com

W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu firma podkreśliła, że błąd został wykryty i naprawiony - karta z wyrażeniem "Nazi Poland" została usunięta. "Przepraszamy za to karygodne niedopatrzenie, szczególnie w kontekście obchodzonego niedawno Dnia Pamięci o Zagładzie.

Kwestię użycia uderzającego w Polskę określenia wykryła polonijna gazeta "Nowy Dziennik" z Nowego Jorku. Na kontrowersyjnej karcie znajduje się opis fabuły filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Czytamy na niej, że obraz "opowiada prawdziwą historię katolickiego biznesmena, który ratuje ponad tysiąc Żydów w nazistowskiej Polsce". Na karcie w polskojęzycznej wersji gry ten zwrot nie występuje.

print

Jeszcze przed wydaniem przez firmę oświadczenia do sprawy odniósł się ambasador RP w Waszyngtonie. Ryszard Schnepf zapewnił, że zażądał od koncernu Mattel wycofania z rynku egzemplarzy gry "Aplles to Apples", w której pojawia się sformułowanie "nazistowska Polska".

"Nieświadomość i brak wiedzy?"

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odnosząc się do sprawy powiedział, że błąd wynika prawdopodobnie z ignorancji, nieświadomości i braku wiedzy, a nie ze złej woli. Wyraził przypuszczenie, że twórcom gry zapewne zabrakło precyzji i nie użyli stwierdzenia "pod nazistowską okupacją". Rabin zastrzegł, że choć to tylko jedno stwierdzenie, to jednak jest bardzo ważne. Odpowiedzią na to - zdaniem Schudricha - powinno być zintensyfikowanie edukacji, a nie pójście do sądu.

Reakcje MSZ i amerykańskich mediów

Polski MSZ zachęcał w ciągu dnia do protestu przeciwko postępkowi firmy Mattel na Twitterze. Wystarczyło w poście napisać kilka słów sprzeciwu od siebie, a następnie oznaczyć go tagiem "#Apples2Apples".

Sprawą zainteresowały się amerykańskie media. Agencja Associated Press zaznacza, że nie ma oficjalnego komunikatu firmy Mattel, która wypuściła grę. Tutejsza prasa zwraca również uwagę na stanowczą reakcję naszego rządu. Na profilu firmy są wpisy oburzonych internautów i pytania dlaczego Mattel świadomie wprowadza w błąd ludzi na całym świecie, niektórzy domagają się także przeprosin. Jest również propozycja, aby bojkotować zabawki produkowane przez Mattela.

Oburzeni politycy

Polscy politycy wyrażali oburzenie działalnością firmy Mattel. Wicepremier Tomasz Siemoniak ocenił tę sytuację jako "bardzo bulwersującą, obrzydliwą i nie do zaakceptowania". Wyraził przypuszczenie, że fałszywe stwierdzenie wynika z nieuctwa i niewiedzy - osoba używająca takiego sformułowania nie zna, jego zdaniem, historii i nie wie, jak ten zwrot jest obraźliwy dla Polaków.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska odnosząc się do sprawy mówiła o braku wiedzy historycznej i niedbalstwie. Przekonywała też, że coraz szybciej wychwytujemy tego typu wypadki, a nasze MSZ i służby dyplomatyczne reagują.

IAR/mj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Baranowski o słowach szefa FBI: ostra reakcja polskich władz była właściwa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 19:19
- Nie sądzę, aby było to umyślne działanie, ale odbiło się ono na wiarygodności FBI i amerykańskich instytucji państwowych - mówił Michał Baranowski z German Marshall Fund, odnosząc się do obraźliwej dla Polaków wypowiedzi szefa FBI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nazistowska Polska" w grze edukacyjnej dla dzieci. Szef MSZ: chcemy wycofania jej z rynku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 20:16
W edukacyjnej grze karcianej wyprodukowanej przez firmę Mattel pojawia się określenie "nazistowska Polska". Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna poinformował, że ambasador rozpoczął intensywne rozmowy o wstrzymaniu dystrybucji gry. - Organizujemy apel pod protestem, by ta gra została wycofana - dodał.
rozwiń zwiń