W niezwykły sposób uhonorowano polskiego matematyka

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 21:56
Przed wydziałem matematyki Cambridge University, jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie, stanęło drzewo fraktalne oparte na odkryciu polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.
Audio
  • Polskie drzewo fraktalne na Uniwersytecie w Cambridge. Relacja Adama Dąbrowskiego z Cambridge (IAR)
Drzewo fraktalne
Drzewo fraktalneFoto: Adam Dąbrowski

- Wacław Sierpiński pokazał podstawę, której dziś używamy choćby w biologii czy matematyce - powiedział Polskiemu Radiu wicekanclerz uniwersytetu, Leszek Borysiewicz. Obecny na ceremonii ambasador Polski Witold Sobków dodał, że rzeźba ma walory edukacyjne. Jest bowiem na niej kod, który - zeskanowany przy pomocy smartfona - pozwala na obejrzenie filmu poświęconego nauce znad Wisły.

Metalowa rzeźba symbolizuje fraktale, czyli obiekty matematyczne, których każdy fragment składowy jest zbudowany identycznie jak całość. Jednym z najprostszych fraktali (znanym na długo przed powstaniem tego pojęcia) jest Trójkąt Sierpińskiego. Konstrukcja tego zbioru została podana przez polskiego matematyka w 1915 roku.

Trójkąt Sierpińskiego otrzymuje się następująco: w trójkącie równobocznym łączy się środki boków, dzieląc go w ten sposób na cztery mniejsze trójkąty. Trójkąt środkowy usuwa się, a wobec trzech pozostałych trójkątów operację się powtarza, dzieląc każdy z nich na cztery mniejsze trójkąty, usuwając środkowy, a wobec pozostałych czynności się powtarzają. Punkty pozostające po nieskończenie wielu powtórzeniach tej operacji tworzą trójkąt Sierpińskiego.

Urodzony w Warszawie Wacław Sierpiński (1882-1969) był jednym z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej. Był jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej.

Ukończył studia na Wydziale Fizyko-Matematycznym Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskał stopień doktora filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kwietniu 1919 roku otrzymał nominację na profesora na UW. Był nauczycielem matematyki i fizyki. Wykładał na uniwersytetach. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, w kraju i za granicą. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Wydał wiele książek. Prace te dotyczyły teorii liczb, analizy matematycznej, ogólnej i opisowej teorii mnogości, topologii mnogościowej, teorii miary i kategorii oraz teorii funkcji zmiennej rzeczywistej. W roku 1920 roku, wspólnie z Zygmuntem Janiszewskim i Stefanem Mazurkiewiczem, założył "Fundamenta Mathematicae", pierwsze na świecie specjalistyczne czasopismo matematyczne poświęcone teorii mnogości, jej zastosowaniom oraz logice matematycznej.

Został pochowany na warszawskich Powązkach w Alei Zasłużonych.

IAR, Wikipedia, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak