Święto Muzyki w Polsce. 21 czerwca - Daruj Muzę!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 11:03
Muzyka jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Niektórzy nucą sobie wesołe melodie pod prysznicem, inni słuchają jej w drodze do pracy, jeszcze inni nie wyobrażają sobie weekendu bez pójścia na koncert. Mimo tego w Polsce nie obchodzimy Międzynarodowego Święta Muzyki. W tym roku chce to zmienić - Kamil Szwarbuła, dziennikarz Polskiego Radia.
Konrad Słoka i Kamil Szwarbuła promują Święto Muzyki pod hasłem - Daruj muzę
Konrad Słoka i Kamil Szwarbuła promują Święto Muzyki pod hasłem - "Daruj muzę"Foto: http://darujmuze.pl

Święto Muzyki Święto powstało w 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia. Wielka impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to Francuzów zaproszono do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu ta masowa manifestacja na cześć muzyki notowała rosnący sukces.

Dziś święto stało się już znaczącym europejskim wydarzeniem artystycznym. Niestety - z różnych względów - nigdy nie zyskało na popularności w Polsce. Szansa, aby to zmienić pojawia się jednak w tym roku.

Kamil Szwarbuła to wieloletni reporter Informacyjnej Agencji Radiowej, ale też i zapalony muzyk. Nic zatem dziwnego, że od dłuższego czasu chodziła mu po głowie myśl o zorganizowaniu podobnej imprezy nad Wisłą. Radiowiec postanowił też wzbogacić święto o wymiar charytatywny, stąd też hasłem wydarzenia stało się - "Daruj muzę". - Gramy i pomagamy! To hasło przewodnie akcji "Daruj muzę". Wymyśliłem ją kilka lat temu, kiedy dowiedziałem się jak Francuzi obchodzą Święto Muzyki. Oni tam naprawdę szaleją, praktycznie na każdym rogu ktoś tego dnia muzykuje. U nas w kilku miejscach próbowano zorganizować podobne imprezy, ale nigdy to nie stało się powszechne. Pomyślałem sobie, żeby spróbować namówić ludzi do muzykowania na ulicy - opowiada w rozmowie z PolskieRadio.pl Kamil Szwarbuła.

Dziennikarz Polskiego Radia przyznaje, że ma to być inicjatywa głównie oddolna, bo ciężko mu liczyć na zaangażowanie profesjonalnych zespołów, czy piosenkarzy. To jednak wcale nie znaczy, że nie zabraknie dobrej muzyki. - Szczerze mówiąc niespecjalnie liczę na zawodowych muzyków. To jest akurat weekend, początek wakacji, Wianki. Prawdopodobnie będą oni grać różne koncerty komercyjne. Po sobotnim występie i przed niedzielnym koncertem wieczorem mogą nie mieć siły i czasu, aby wyjść w ciągu dnia na ulicę. Dlatego liczę na amatorów. W Polsce mamy dziesiątki tysięcy ludzi świetnie muzykujących. Pewnie miliony, które robiących to całkiem nieźle. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby 21 czerwca wyjść na ulicę w swojej miejscowości i zrobić przyjemność muzyczną swoim sąsiadom. Szczególnie liczę tu na szkolne zespoły i chóry - tłumaczy Szwarbuła.

YouTube/Daruj Muzę

W całej imprezie równie ważna jak muzyka jest też wspomniana akcja charytatywna. - Przy okazji można pomagać. No bo skoro już gramy i śpiewamy na ulicy, to wystawmy przed sobą - standardowo - futerał od instrumentu, kapelusz czy inna skarbonkę. Muzyk od razu informuje, że nie zbiera dla siebie. Chce ten hajs przekazać na cele charytatywne. To może być pobliskie schronisko dla zwierząt, dziecko z ulicy obok, które potrzebuje pieniędzy na rehabilitację po ciężkiej chorobie. Temat dowolny, to muzyk sam decyduje. Gramy i pomagamy! I można też to zrobić od drugiej strony. Jest na przykład jakaś organizacja charytatywna, fundacja, czy stowarzyszenie, które pomagają na co dzień. Mają znajomego muzyka. Dogadują się i 21 czerwca wychodzą na ulicę. Gramy i pomagamy! - podkreśla Kamil Szwarbuła.

Każdego roku w zachodniej Europie - instytucje muzyczne - Filharmonie, Opery, Teatry Muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Dzień 21 czerwca został wybrany, gdyż jest to pierwszy dzień lata oraz czas przesilenia letniego, a zatem najkrótsza noc w roku.

Oryginalna nazwa w języku francuskim, "Fête de la Musique" jest grą słów, homofonem wyrażenia "Faites de la musique!" (Róbcie muzykę!), które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.

W Polsce Święto Muzyki pod hasłem - "Daruj muzę!" również ma się odbyć 21 czerwca. W tej chwili dopinane są ostatnie szczegóły akcji, o których będziemy informować na stronach PolskieRadio.pl. Ale jeśli ktoś już teraz jest zainteresowany udziałem w imprezie - na stronie darujmuze.pl jest kilka cennych podpowiedzi, jak można pomóc w akcji:

1. Nie musisz być profesjonalnym muzykiem, żeby wziąć udział w akcji. Jeżeli ładnie śpiewasz albo potrafisz grać na jakimś instrumencie – wystarczy. Równie dobrze możesz być członkiem chóru szkolnego. Zwołaj ludzi z zespołu, znajdźcie cel, na jaki chcecie przekazać zebrane pieniądze i do zobaczenia 21 czerwca na ulicy.

2. Warto uwiarygodnić swoją zbiórkę. Jeżeli chcesz zbierać pieniądze na rzecz schroniska dla psów, zaproś na swój występ któregoś z opiekunów kundli. Jeżeli chcesz pomóc choremu dziecku – zaproś jego rodzica. Zaufanie w tej akcji to podstawa.

3. Jeżeli jesteś przedstawicielem organizacji i chciałbyś wziąć udział w akcji, poszukaj w swojej okolicy muzyków. Popytaj w szkole muzycznej, zajrzyj do sklepu muzycznego, zahacz o kluby i bary. Ludzie w tych miejscach znają lokalne gwiazdy. Na pewno się dogadacie z muzykami. Potem wystarczy już tylko znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie w 21 czerwca będzie można się spodziewać wielu ludzi, wybierających się na spacer. Oni pewnie chętnie przy okazji posłuchają dobrej muzyki i jeszcze chętniej pomogą potrzebującym.

 

Marcin Nowak, PolskieRadio.pl, darujmuze.pl, wiki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także