X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

OPZZ spoiwem zjednoczonej lewicy? Krok do porozumienia zrobiony

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 21:41
Jest wola współpracy; teraz trzeba uzgodnić wspólny program - mówili uczestnicy środowego spotkania partii i ruchów lewicowych pod auspicjami OPZZ. Zostanie powołany zespół pod przewodnictwem Barbary Nowackiej, który przygotuje założenia programu; jego prace mają ruszyć w poniedziałek.
Audio
  • Lewica zrobiła krok ku porozumieniu. Relacja Agnieszki Rucińskiej (IAR)
Lewica zrobiła krok ku porozumieniu
Lewica zrobiła krok ku porozumieniuFoto: PAP/Radek Pietruszka

W spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy OPZZ, wzięli udział przedstawiciele kilkunastu partii i ruchów lewicowych. Uczestniczył w nim m.in. szef SLD Leszek Miller, wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Barbara Nowacka (Twój Ruch) i Anna Grodzka (Zieloni). Obradom przewodniczył szef OPZZ Jan Guz.

- Dzisiaj został uruchomiony bardzo pozytywny proces w bardzo dobrej atmosferze; jest wola porozumienia, więc teraz będziemy się posuwać kolejnymi krokami - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Miller. Dodał, że ma nadzieję na utworzenie wspólnej lewicowej listy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. - Jedna lista miałaby największe szanse - podkreślił.  Na uwagę, że nie wszyscy z zaproszonych organizacji lewicowych przyszli, Miller powiedział, że to ich wybór i "końmi ich tu nie zaciągnie".

Podkreślił przy tym, że na środowym spotkaniu była mowa o programie, a nie o wspólnych listach czy też nazwie komitetu, który lewica miałaby powołać. - Chodziło o program, czy jesteśmy w stanie sformować minimum programowe - podkreślił szef SLD. Poinformował, że uczestnicy spotkania zdecydowali o powołaniu zespołu programowego, z Barbarą Nowacką na czele.

W jego skład mają wejść przedstawiciele obecnych w środę organizacji lewicowych; pierwsze spotkanie zespołu ma odbyć się w poniedziałek.

Lider SLD podkreślił, że wypracowany przez zespół program ma być "fundamentem, na którym wszystkie inne decyzje będą oparte". Pytany o to, czy wierzy w zjednoczenie lewicy, Miller podkreślił, że o tym nie było mowy, tylko o współpracy.

Dopytywany o to, czy SLD byłoby skłonne w przyszłości zrezygnować ze swojej nazwy, by pomóc zbudować silniejsze ugrupowanie lewicowe, były premier stwierdził, że nie on może o tym zdecydować, tylko ciała statutowe Sojuszu.

Z kolei Nowacka powiedziała dziennikarzom po spotkaniu, że jej zespół ma wypracować wspólne postulaty, które - jak oceniła - są dla ludzi najważniejsze. Podkreśliła, że na rozmowy o listach czy nazwie jest o wiele za wcześnie.

Ze spotkania zadowolone były też Grodzka i Nowicka; wyraziły nadzieję, że lewica uzgodni w bliskiej przyszłości formułę, w której razem pójdzie do wyborów. Nowicka dodała, że spodziewa się, że 26 czerwca dojdzie do kolejnego spotkania w podobnym składzie.

- Zrobiliśmy dziś wielki krok do budowania wspólnej listy wyborczej. Przed nami prace programowe, ale najważniejsza jest chęć budowy odpowiedzialnej siły na lewicy, która będzie zdolna przeciwstawić się prawicy - mówił z kolei dziennikarzom sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. Podkreślił, że Sojusz wie, że "powinien zrobić krok do tyłu, po to, by silna lewica mogła zrobić dwa kroki do przodu".

Źródło: TVP/x-news

Na środowe spotkanie OPZZ zaprosił do swej siedziby m.in. SLD, Zielonych, Unię Pracy, Partię Demokratyczną, Wolność i Równość, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Polską Partię Pracy, a także konkretne osoby jak Barbarę Nowacką i Roberta Biedronia. Zaproszenie odrzuciła Partia Razem, która odmawia współpracy z SLD, nazywając tę partię "formacją, która skompromitowała w oczach Polek i Polaków słowo - lewica".

SLD apelowało w środę w Sejmie do przedstawicieli Partii Razem, by jednak pojawili się na spotkaniu. Wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz wzywała: "Musimy wspólnymi siłami zatrzymać konserwatywny marsz na polski Sejm (…). Jesteśmy to winni lewicowym wyborcom. Nie możemy dopuścić do tego, żeby prawica zyskała konstytucyjną większość. W związku z tym chodźcie z nami, razem, nie osobno".

PAP/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zjednoczona lewica bez Leszka Millera?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 19:00
Trwają próby zjednoczenia wszystkich środowisk lewicowych. Czy powstanie wspólna lista lewicy w wyborach parlamentarnych? O tym rozmawiali goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń